O‘zbekistonda 1-martdan boshlab qishloq xo‘jaligiga mo‘ljallangan yer uchastkalari elektron onlayn auksion savdolari orqali ijaraga beriladi. Bu Shavkat Mirziyoyevning 18-yanvardagi qarorida ko‘zda tutilgan.
2021-yil 1-avgustdan boshlab qishloq xo‘jaligi yerlarini ochiq elektron tanlov orqali faqat ijara huquqi asosida berishga ruxsat berilgandi.
Farmonga muvofiq, qishloq xo‘jaligiga mo‘ljallangan yer uchastkalari 30 yil muddatga ijaraga beriladi. Bunda boshlang‘ich narx yer uchastkasining normativ qiymati miqdorida belgilanadi.
Onlayn auksion g‘oliblariga yer uchastkasining narxini uch yil muddatda har oyda teng ulushlarda bo‘lib-bo‘lib to‘lashga ruhsat beriladi.
Dehqon xo‘jaligi, yakka tartibda bog‘dorchilik, polizchilik va chorvachilikni yuritish uchun yer uchastkalarini ijaraga berish bo‘yicha elektron onlayn auksion savdolari g‘olibi bo‘lgan “temir”, “ayollar” va “yoshlar” daftarlariga kiritilgan fuqarolarga yer uchastkasi narxini besh yil muddatga teng ulushlarda foizsiz bo‘lib-bo‘lib to‘lashga ruxsat beriladi.
Elektron onlayn auksion savdolari orqali ijara huquqini sotishdan olingan mablag‘lar ijara huquqi davlat ro‘yxatidan o‘tkazilganidan keyin operator xizmat haqi chegirilgan holda quyidagi tartibda taqsimlanadi:
• 10 foizi — Qishloq xo‘jaligi vazirligi tizimidagi tashkilotlarga (2 foiz — “Agrosanoatni raqamlashtirish markazi” MCHJga, 3 foiz — “O‘zdaverloyiha” davlat ilmiy-loyihalash institutiga, 5 foiz — Qishloq xo‘jaligini rivojlantirish va oziq-ovqat ta’minoti jamg‘armasiga);
• bazaviy hisoblash miqdorining 1,5 baravari miqdorida — yer uchastkasiga bo‘lgan huquqni davlat ro‘yxatidan o‘tkazish uchun ro‘yxatdan o‘tkazuvchi organning hisobvarag‘iga;
• qolgan mablag‘lar — tegishli tuman yoki shahar mahalliy budjetiga tushadi.
Farmon bilan Qishloq xo‘jaligi vazirligiga Qoraqalpog‘iston Vazirlar Kengashi, viloyatlar hokimlari, Kadastr agentligi va Davlat aktivlarini boshqarish agentligi bilan birgalikda mart oyigacha 15 ming 626,8 gektar qishloq xo‘jaligiga mo‘ljallangan yer uchastkasini elektron onlayn auksion savdolariga chiqarish topshirildi. Bunda jarayonni aholi punktlariga yaqin, suv ta’minoti yaxshi, unumdorligi yuqori bo‘lgan, maydoni, qoida tariqasida, 5 gektardan yuqori konturlarni 1 gektargacha lotlarga bo‘lgan holda amalga oshirish kerak.
1-martdan boshlab ochiq elektron tanlovga chiqarilgan va g‘olib aniqlanmagan qishloq xo‘jaligiga mo‘ljallangan yer uchastkalari avtomatik tarzda elektron onlayn auksionlarga chiqariladi.
2021-yil iyun oyida prezident yerga bo‘lgan huquqlarni bozor aktiviga aylantirish to‘g‘risidagi farmonni imzolagandi. Hujjat bilan hokimliklarga yer uchastkalarini to‘g‘ridan-to‘g‘ri ajratish, zaxiralash, obodonlashtirish uchun berish va hokazolar taqiqlangan. Yerga bo‘lgan huquqlarning turlari 6 tadan 3 taga qisqartirilgan. Yer uchastkalari xususiy sektorga mulk va ijara asosida, davlat tashkilotlariga esa doimiy foydalanish huquqi asosida berilishi belgilangan.

С 1 марта в Узбекистане земельные участки сельскохозяйственного назначения будут предоставляться в аренду через электронные онлайн-аукционные торги. Это предусмотрено указом президент Шавката Мирзиёева от 18 января.
С 1 августа 2021 года земли сельскохозяйственного назначения было разрешено выделять на основе права аренды через открытый электронный конкурс.
В соответствии с указом, земельные участки сельхозназначения предоставляются в аренду сроком на 30 лет. Стартовая цена на аукционе устанавливается в размере нормативной стоимости земельного участка.
Победителям онлайн-аукциона разрешается оплачивать стоимость участка в рассрочку ежемесячно в равных долях в течение трёх лет.
Гражданам, включённым в «железную», «женскую» и «молодёжную» тетради и победившим в аукционе по предоставлению в аренду земельных участков для ведения фермерского хозяйства, индивидуального садоводства, бахчеводства и животноводства, разрешается оплачивать стоимость участка в беспроцентную рассрочку в равных долях в течение пяти лет.
Средства, вырученные от продажи права аренды посредством электронных онлайн-аукционных торгов, после государственной регистрации права аренды за вычетом платы за услуги оператора распределяются в следующем порядке:
- 10% — организациям системы Министерства сельского хозяйства (2% — ООО «Центр цифровизации агропромышленности», 3% — Государственному научно-проектному институту «Уздаверлойиха», 5% — Фонду развития сельского хозяйства и продовольственного обеспечения);
- 1,5-кратный размер базовой расчётной величины — в счёт регистрирующего органа для государственной регистрации права аренды на земельный участок;
- остальные средства — в местный бюджет соответствующего района или города.
Указом Министерству сельского хозяйства совместно с Советом министров Каракалпакстана, хокимами областей, Агентством по кадастру и Агентством по управлению государственными активами поручено до 1 марта выставить 15 тысяч 626,8 гектара земельных участков сельскохозяйственного назначения на электронные онлайн-аукционные торги. Эти земли должны быть близлежащими к населённым пунктам, с хорошим водоснабжением, высокой продуктивностью, объёмом, как правило, с разделением контуров площадью более 5 гектаров на лоты площадью до 1 гектара.
С 1 марта на электронные онлайн-аукционные торги будут автоматически выставлены земельные участки сельхозназначения, которые ранее были выставлены на открытый электронный конкурс и победитель которых не определен.
В июне 2021 года президент подписал указ о превращении прав на землю в рыночный актив. Хокимиятам было запрещено напрямую выделять земли, резервировать их, предоставлять под благоустройство и т. .д. Виды земельных прав были сокращены с 6 до 3. Было установлено, что земельные участки частному сектору выделяются на основе права собственности и аренды, а государственным организациям — на основе права постоянного пользования.