O‘zbekiston bosh vaziri Abdulla Aripov 30-iyun kuni gazlangan va gazsiz suv hamda ichimliklarni majburiy markirovkalashni boshlash muddatini uzaytirish to‘g‘risidagi qarorni imzoladi.
Dastlab markirovkalash 2022-yil oktabr oyida boshlanishi rejalashtirilgandi, keyin 2023-yil 1-iyulga qoldirilgan, endi esa muddat 2024-yil 1-martga surildi.
Asl Belgisi tizimida markirovkalash va u bo‘yicha nazorat choralari 2023−2024-yillarda bosqichma-bosqich joriy etiladi. Loyihani amalga oshirish jarayonida o‘tgan yilgi pilot loyiha tajribasi hisobga olinadi.
Markirovkalash talabi ham mahalliy ishlab chiqaruvchilar, ham import qiluvchilar uchun amal qiladi:
• birinchi guruh uchun (gazlangan va gazsiz suv, ichimliklar, shuningdek, fermentlanmagan shirin meva va sabzavot sharbatlari (uzumdan tashqari)) — 2024-yil 1-martdan;
• ikkinchi guruh uchun (metall idishlardagi suv va ichimliklar) — 2024-yil 1-avgustdan (o‘zgarmagan).
Tovarlarni raqamli markirovkalash joriy etilishi 2018-yilning dekabr oyida e’lon qilingandi. 2019-yilda tizim operatori Alisher Usmonovning USM xoldingi va “Rostex”ga tegishli CRPT Turon (ilgari unga Rossiyada ham xuddi shunday funksiya ishonib topshirilgan) bo‘lishi ma’lum qilingan. Hozirda uning ta’sischisi Digital Holding (100%) hisoblanib, bu korxona Davlat aktivlarini boshqarish agentligi (49%), Digital Invest (46,1%) va Vadim Kimga (4,9%) tegishli.
2021-yilning yozida suv va ichimliklar ishlab chiqaruvchilari markirovkalash bo‘yicha pilot loyiha iqtisodiy jihatdan maqsadga muvofiq emasligini aytib, uni to‘xtatishga chaqirishgandi. Markirovkalash bilan shug‘ullanayotgan CRPT Turon kompaniyasi esa ularning xavotirlarini “mif” deb atagan.
2022-yil 15-apreldan maishiy texnika vositalarini majburiy markirovkalash boshlandi. Bitta kodning narxi 68 so‘m (QQSsiz) turadi, deb xabar bergan Spot.
Eslatib o‘tamiz, avvalroq AQSh Digital Invest`ga qarshi sanksiyalar kiritgandi. Shu bilan birga, AQSh G‘aznachiligi istisno qilib, agar operatsiyalar Tojikiston yoki O‘zbekistonda telekommunikatsiya xizmatlarini ko‘rsatishga qaratilgan bo‘lsa, “MegaFon” yoki Digital Invest foydasiga har qanday bitimlar, jumladan, Amerika tovarlari va texnologiyalarini sotish uchun muddatsiz litsenziya bergan.

Премьер-министр Узбекистана Абдулла Арипов 30 июня подписал постановление о продлении срока начала обязательной маркировки газированной и негазированной воды и напитков.
Изначально маркировку планировалось начать в октябре 2022 года, потом её отложили до 1 июля 2023 года, а теперь — до 1 марта 2024 года.
Маркировка в системе Asl Belgisi, а также меры по её контролю будут вводиться поэтапно в 2023−2024 годах. При реализации проекта будет учтён опыт прошлогоднего пилотного проекта.
Требование маркировки вступит в силу как для местных производителей, так и для импортёров:
- для первой группы (газированной и негазированной воды, напитков, а также неферментированных подслащённых фруктовых и овощных соков, кроме виноградного) — с 1 марта 2024 года;
- для второй группы (воды и напитков в металлической таре) — с 1 августа 2024 года (не изменилось).
Введение цифровой маркировки товаров было анонсировано в декабре 2018 года. В 2019 году стал известен оператор системы — CRPT Turon, принадлежавший холдингу USM Алишера Усманова и «Ростеху» (ранее ему доверили эту же функцию в России). Сейчас учредителем является Digital Holding (100%), который принадлежит Агентству по управлению госактивами (49%), Digital Invest (46,1%) и Вадиму Киму (4,9%).
Летом 2021 года производители воды и напитков призвали приостановить пилотный проект по маркировке, поскольку, по их мнению, она экономически нецелесообразна. В компании CRPT Turon, которая занимается маркировкой, их опасения назвали «мифом».
С 15 апреля 2022 года началась обязательная маркировка бытовой техники. Один код стоит 68 сумов (без НДС), сообщал Spot.
Напомним, США ввели санкции против Digital Invest. При этом Минфин США сделал исключение и выдал бессрочную лицензию на любые сделки, включая продажу американских товаров и технологий, в пользу «МегаФона» или компании Digital Invest, если эти транзакции направлены на предоставление телекоммуникационных услуг в Таджикистане или Узбекистане.