Prezident topshirig‘iga ko‘ra, butun dunyoda “Toshkent Qur’oni” nomi bilan mashhur bo‘lgan Usmon mus’hafini konservatsiya va restavratsiya qilish rejalashtirilgan, deb xabar qildi O‘zbekiston Madaniyat va san’atni rivojlantirish jamg‘armasi matbuot xizmati.
Ushbu kitob Toshkentdagi O‘zbekiston musulmonlari idorasining “Mo‘yi Muborak” madrasasidagi muzey-kutubxonasida saqlanmoqda. Qo‘lyozma uchinchi xalifa Usmon ibn Affon topshirig‘i bilan VII asrda hijoz yozuvida qayta yozilgan.
тошкент қуръони, Usmon mus’hafi
Loyihada xorijlik mutaxassislar, jumladan, Kembrij universitetidan Kristin Roz, fransiyalik restavratorlar Akselya Delo va Korali Barb, shuningdek, Istanbul qo‘lyozmalar ustaxonasi va arxiv bo‘limi mudiri Nil Baydar ishtirok etmoqda. Ular har bir sahifani ko‘zdan kechirib, bosqichma-bosqich ta’mirlash rejasini ishlab chiqadi hamda kelgusida muhofaza qilish bo‘yicha tavsiyalarni beradi.
Qur’onning jami olti nusxasi ko‘chirildi. Har birining o‘lchami 53×68 sm bo‘lgan 338 varaqdan iborat.
“Dunyodagi eng qadimiy qo‘lyozmalardan birini restavratsiya qilishda ishtirok etish men va hamkasblarim uchun beqiyos sharafdir. Usmon mus’hafini o‘rganib chiqib, uning qoniqarli holatda ekanini hisobga olib, qadimiy qo‘lyozmaning umumiy holatini saqlab qolgan O‘zbekiston musulmonlari idorasidagi hamkasblarimizga minnatdorlik bildiramiz. Restavratsiya ishlaridan tashqari qo‘lyozmani keyingi saqlash va o‘rganish bo‘yicha tavsiyalar ro‘yxatini tuzamiz”, — dedi Kembrij xalqaro universiteti restavratsiya va konservatsiya bo‘limi rahbari Kristin Roz.
Usmon mus’hafini Samarqandga 14-asrda sarkarda Amir Temur Iroqdan olib kelgan. U Samarqanddagi madrasada uzoq yillar davomida saqlangan. O‘rta Osiyo chor Rossiyasi tomonidan bosib olingandan so‘ng Turkiston general-gubernatori Kaufman 1869-yilda uni Peterburgga ko‘chirgan. 1905-yilda bu kitob 50 nusxada chop etilgan.
1917-yilda Rossiyadagi tartibsizliklardan so‘ng Toshkent va Sirdaryo ulamolarining iltimosiga ko‘ra 1923-yilda maxsus farmon qabul qilindi va unga ko‘ra 1924-yilda Muqaddas kitob O‘zbekistonga qaytarildi.
1989-yilda O‘zbekiston Vazirlar Mahkamasining qabul qilingan qaroriga asosan Usmon mus’hafi O‘zbekiston musulmonlari idorasi tasarrufiga o‘tkazilgan.
1997-yilda YUNESKO mazkur Qur’onni “Jahon xotirasi” ro‘yxatiga kiritdi.
Ish O‘zbekiston madaniyat va san’atni rivojlantirish jamg‘armasi hamda Musulmonlar idorasi ko‘magi hamda nazorati ostida amalga oshirilmoqda.

По поручению президента Узбекистана запланированы консервация и реставрация Корана Усмана — «Мусхаф Османа», известного как «Ташкентский Коран», сообщила пресс-служба Фонда развития культуры и искусства Узбекистана.
Коран Усмана хранится в Ташкенте в музее-библиотеке Управления мусульман Узбекистана в медресе Муйи Мубарак. Рукопись была переписана хиджазским письмом в VII веке по распоряжению третьего праведного халифа Усмана ибн Аффана (575−656 гг).
коран усмана
В проекте участвуют зарубежные специалисты, включая Кристин Роз из Кембриджского университета, реставраторов Акселя Дело и Корали Барб из Франции, а также Нила Байдара из стамбульской «больницы рукописей». Они проведут детальный осмотр каждой страницы, разработают поэтапный план реставрации и дадут рекомендации по дальнейшему хранению.
Всего было переписано шесть экземпляров Корана. Мусхаф состоит из 338 листов, каждый размером 53×68 см.
«Это невероятная честь для меня и моих коллег принять участие в реставрации одной из древнейших рукописей в мире. После осмотра Корана Усмана мы выяснили, что он находится в удовлетворительном состоянии, учитывая его длинный жизненный цикл, мы благодарим коллег из Управления мусульман Узбекистана, которые поддерживают общее состояние древнего манускрипта. Помимо реставрационных работ, мы составим список рекомендаций по дальнейшему хранению и изучению рукописи», — рассказала начальник отдела реставрации и консервации Кэмбриджийского международного университета Кристин Роз.
Написанный на письме хиджаз текст Корана не имеет диакритических, надстрочных и подстрочных знаков, принятых в позднейшем арабском письме. Буква «алиф» заметно наклонена в сторону.
«Мусхаф Усмана» был привезён в Самарканд Амиром Темуром из Ирака в XIV веке. Коран на протяжении многих лет хранился в медресе «Нодир Девонбеги» в Самарканде. После завоевания Центральной Азии царской Россией генерал-губернатор Туркестана Константин фон Кауфман в 1869 году перевёз Мусхаф в Петербург. В 1905 году с Мусхафа Усмана было снято 50 копий.
После волнений в России в 1917 году по просьбе улемов Ташкента и Сырдарьи в 1923 году был принят специальный декрет, согласно которому в 1924 году священная книга была возвращена в Узбекистан.
В 1989 году, согласно постановлению Кабинета министров, «Мусхаф Усмана» был передан в Управление мусульман Узбекистана.
В 1997 году ЮНЕСКО включила Коран Усмана в реестр Memory of the World («Память Мира»).
Работы осуществляются при поддержке и контроле Фонда развития культуры и искусства Узбекистана и Управления мусульман Узбекистана.