Ўзбекистондаги энг қиммат мобил рақам қарийб 85 минг долларга сотилди
«20 000 00 00» мобил рақами аукционда рекорд даражадаги 1,07 миллиард сўмга (85 минг доллар) сотилди. Аукционда 10 нафар талабгор иштирок этиб, 87 та таклиф киритди, шу боис рақамнинг бошланғич баҳоси 5 баробарга ошди.
дайжест
«Ҳайдовчидан тез ҳайдамасликни бир неча бор сўрадик». Мактаб ўқувчилари — Бухорода автобусда рўй берган ЙТҲ ҳақида
Бухоро вилояти театрига кетаётиб ЙТҲга учраган мактаб ўқувчилари автобус ҳайдовчисидан тезликни оширмасликни бир неча бор сўраган. ЙТҲ оқибатида бир ўқувчи воқеа жойида, бир қиз эса шифохонада вафот этган. Шифокорларнинг таъкидлашича, болалар нима бўлганини эсларкан, кучли стрессни бошдан кечирган.
Миграция агентлиги Россиядаги ўзбекистонликларни кучайтирилган хавфсизлик чораларига амал қилишга чақирди
Миграция агентлиги Москвадаги теракт фонида Россияга бораётган ва у ерда яшаётган ўзбекистонликлардан кучайтирилган хавфсизлик чораларига амал қилишни сўради. Агентлик, шунингдек, «Газета.uz»га «Ўзбекистонликларга патент бермаяпти, чиқариб юборяпти, деган гапларнинг кўпи рост эмас»лигини билдирди.
Тошкентда фуқароларнинг 6,1 млрд сўмини алдаб олган автосалон эгалари қамалди
Тошкентда фуқаролардан 6,1 млрд сўмни фирибгарлик йўли билан олган автосалон эгалари 8−9 йилгача қамалди. Улар харидорларни қабул қилишда GM Uzbekistan билан шартнома тузгани ва машиналарни 3 ойда автосалондан чиқариб беришини айтган.
АЭС қуриш бўйича Ўзбекистон билан музокаралар «анча муваффақиятли» кечмоқда — «Росатом»
«Росатом» Ўзбекистонда атом электр станциясини қуриш бўйича шартнома юзасидан музокаралар «анча муваффақиятли» кечаётганини таъкидлади. Корпорация расмийси мутахассислар аллақачон АЭС қурилиши мумкин бўлган майдонни батафсил ўрганиб чиққани ва энг мақбул технологик ечимларни аниқлаганини айтди.
Россияда терактдан кейин мигрантларга қарши чоралар ва Марказий Осиё билан виза режимини жорий этиш муҳокама қилинмоқда
Марказий Осиёдан келган муҳожирлар Москва яқинидаги «Крокус»да теракт содир этишда айбланаётгани фонида Россияда муҳожирларга қарши чоралар, хусусан, виза режимини жорий этиш, ҳуқуқбузарлик учун депортация қилиш ҳамда патентлар бўйича чекловлар муҳокамаси авж олди.
Тошкентда тиланчилик қилиб юрган аёлларнинг ёш фарзандлари ижтимоий-ҳуқуқий ёрдам марказига жойлаштирилди
ИИББ Учтепа туманида 26 нафар тиланчилик билан шуғулланиб юрган аёлни аниқланди. Уларнинг 13 нафар ёш фарзанди ижтимоий-ҳуқуқий ёрдам марказига жойлаштирилди. Аёлларнинг айримлари пул топиш учун ўзгаларнинг ёш фарзандини ижарага олгани аниқланди. Фуқароларга профилактик тушунтириш берилди.
Нима учун ёшларнинг саратонга чалиниши кўпайди? — Nature
Дунё бўйлаб ёшлар саратонга чалиниш эҳтимоли кўпаймоқда ва 2030 йилга келиб эрта онкология ҳолатлари яна 30 фоизга ошиши кутилмоқда. Олимлар бу тенденцияни ҳали тушунтириб бера олмайди ва энг эҳтимолий омиллар — семириш ва саратон касаллигининг эрта скрининги тўлиқ тасвирни очиб беролмайди.
1 июлдан мактаблар ва пиёдалар ўтиш жойлари олдида махсус камералар ўрнатиш бошланади
Ўзбекистонда 1 июлдан бошлаб босқичма-босқич тўрт ва ундан юқори тасмали йўллардаги пиёдалар ўтиш жойлари, мактаблар яқини ва бошқа жойларда йўл ҳаракати қоидабузарликларини қайд этувчи камераларни ўрнатиш бошланади. Ҳукумат автоматлаштирилган тизимларни ўрнатиш тартиби ва талабларини тасдиқлади.
Тошкентда ўғлини бошқа бола билан уришишга мажбурлаб, ўзи ҳам калтаклашга ёрдам берган ота 10 суткага қамалди
Учтепа туманида тенгдоши билан уришаётган ўғлини жанжални давом эттиришга мажбурлаган ота 10 суткага қамалди. Шунингдек, у 3,4 млн сўм жаримага ҳам тортилди. Аввалроқ ҳолатни туман ҳокими шахсий назоратига олганди.
Андижонда 8 млрд сўмлик ерости ўтиш йўли қуриш режа қилинмоқда
Андижон шаҳрида қиймати 8 млрд 215 млн сўм бўлган ерости ўтиш йўли қурилиши режа қилинмоқда. Айни пайтда Хўжаобод туманида ҳам 4,9 млрд сўмлик ерости ўтиш йўли қуриляпти.
Ўзбекистон йил бошидан бери 166,7 млн долларга газ импорт қилди, Хитойга 57,3 млн долларлик газ сотди
2024 йилнинг илк икки ойида Ўзбекистонга газ импорти 166,7 млн долларни ташкил қилди. Бу даврда мамлакат 26,7 млн долларлик газ экспорт қилган бўлса-да, Хитой Ўзбекистондан 57,3 млн долларлик газ импорт қилганини билдирди, бу Ўзбекистон томони берган рақамлардан икки баравар кўпдир.
Қашқадарёда 16 ёшли қиз отаси томонидан турли зўравонликларга учради
Қарши шаҳрида яшовчи 16 ёшли қиз болалар омбудсманига онасининг вафотидан кейин ўзи ва синглисига отасининг қилган зўравонликлари ҳақида айтди. Ўсмирлар бир неча бор уйдан ҳам қочиб кетган. Ҳозирда прокуратура томонидан тергов олиб борилмоқда, вазият болалар омбудсмани назоратида.
160 дан ортиқ Ўзбекистон фуқароси Туркияга киритилмади, уларнинг 54 нафарига мамлакатга кириш тақиқланган — Миграция агентлиги
Ташқи меҳнат миграцияси агентлиги Истанбул аэропортида, асосан, 20−35 ёшдаги хорижликлар учун хавфсизлик чоралари кучайтирилгани ҳақида хабар берди. Январь-февраль ойларида Ўзбекистоннинг 163 нафар фуқароси Туркияга киритилмаган, улардан 54 нафарига мамлакатга кириш тақиқланган бўлган.
Тошкентдан Фарғона водийсига микроавтобуслар қатнови йўлга қўйилади
Тошкентдан Наманган, Фарғона ва Андижон шаҳарларига микроавтобус қатнови ташкил этилади. Шу муносабат билан Транспорт вазирлиги очиқ тендер ўтказилишини маълум қилди.
Ҳиндистон элчиси Ўзбекистондаги миссиясини якунлади
2020 йилдан буён Ҳиндистоннинг Ўзбекистондаги элчиси сифатида ишлаб келган Маниш Прабхат мамлакатдаги дипломатик миссиясини якунлади.
Сурхондарёда археологик ёдгорлик молхона қуриш учун бузиб ташлангани аниқланди
Учта ҳудудда археологик ёдгорликларга қарийб 30 млрд сўмлик зарар етказилгани аниқланди. Хусусан, V-VII асрларга оид Каттатепа ёдгорлиги молхона қуриш учун бузилган, Бадахшонтепа объекти экин майдонига айлантирилган ва Толмозортепа техника ёрдамида текислаб юборилган.
Хоразм вилояти ҳокими боксчи Исроил Мадримовга 2 хонали уй совға қилди (видео)
Хоразм вилояти ҳокими Жўрабек Рахимов ташаббуси билан WBA чемпиони Исроил Мадримовга икки хонали уй совға қилинди. Бунгача унга чемпионлик учун президент совғаси — Tahoe автомобили, шунингдек, ички ишлар вазири томонидан майор махсус унвони берилганди.
Италияда «Ўзбекистон: Саҳродаги авангард» кўргазмаси ўтказилади
Италияда 16−17 апрель кунлари «Ўзбекистон: Саҳродаги авангард» кўргазма лойиҳасининг очилиши ўтказилади. Кўргазма икки бўлим — Венецияда «Шакл ва рамз» ҳамда Флоренцияда «Нур ва ранг» номи билан бўлиб ўтади. Уларда ХХ аср биринчи ярмига оид 172 тадан ортиқ рангтасвир асарлари тақдим қилинади.
6 та вилоятда қор кўчиши хавфи эълон қилинди
28 мартдан 2 апрелгача Ўзбекистоннинг 6 та вилоятидаги айрим ҳудудларда қор кўчиши хавфи мавжуд. Шунингдек, 27−31 мартда тоғолди ва тоғли жойларда сел-сув тошқини ҳам юзага келиши мумкин.
Жамоат транспортини бошқаришнинг ягона интеллектуал тизими жорий этилади
Тошкентда автобус йўналишларида йўловчилар ҳисобини юритиш, ҳайдовчилар ишини ва пул тушумларини назорат қилиш, автобуслар техник ҳолатини мониторинг қилиш, ажратилган йўлакларда йўл ҳаракати қоидалари бузилишини қайд этиш бўйича жамоат транспортини бошқаришнинг интеллектуал тизими жорий этилади.
Президент АҚШ делегатлари билан ҳамкорлик лойиҳаларини муҳокама қилди
Шавкат Мирзиёев 27 март куни АҚШ сенатори Стивен Дэйнс ва Вакиллар палатаси қўмитаси раиси, конгрессмен Майк Рожерс бошчилигидаги делегацияни қабул қилди. Томонлар ҳамкорликнинг истиқболли йўналишлари — таълим, ахборот технологиялари, қишлоқ хўжалиги ва тоғ-кон саноатини муҳокама қилди.
29 мартда Тошкентда «Автомобилсиз кун» бўлади
29 март, жума куни Тошкентда «Автомобилсиз кун» бўлиб ўтади. Президентнинг февраль ойидаги фармонида шу куни раҳбарлар ва бошқа давлат хизматчилари ишга жамоат транспортида етиб келиши белгилаб қўйилган эди.
Ўзбекистон февралда 1,3 млрд долларлик олтин экспорт қилди
Йил бошидан буён Ўзбекистоннинг ташқи савдо айланмаси 9,9 млрд долларга (+10,5 фоиз) етди. 2,66 млрд долларни ташкил этган импорт ва экспорт ўртасидаги фарқ февралда 1,3 млрд долларлик олтин сотилиши ҳисобига бироз қисқарди. Туркия, Қозоғистон ва Қирғизистон билан савдо айланмаси ҳажми камайди.

Ювелирный центр, туризм, промышленность и экспорт. Президент — о планах развития Наманганской области
Президент Узбекистана рассмотрел меры по экономическому и социальному развитию Наманганской области. В регионе планируется построить ювелирный центр на основе опыта Турции, развивать горный туризм и придорожную инфраструктуру, открыть логистический центр рядом с перевалом Камчик и другое.
дайджест
Президент Узбекистана обсудил проекты кооперации с делегацией США
Президент Шавкат Мирзиёев 27 марта принял делегации США во главе с сенатором Стивеном Дэйнсом и председателем Комитета Палаты представителей, конгрессменом Майком Роджерсом. Стороны обсудили перспективные направления кооперации — образование, IT, сельское хозяйство и горная промышленность.
Франция и Южная Корея могут принять участие в проекте АЭС в Узбекистане — «Росатом»
Первый замглавы «Росатома» Кирилл Комаров заявил, что переговоры Узбекистана и России по АЭС идут «вполне успешно». По его словам, в проекте будут участвовать инженеры и компании из разных стран мира, в том числе из Франции и Южной Кореи.
Узбекистан примет 150-ю сессию Ассамблеи Межпарламентского союза
В Узбекистане в 2025 году пройдёт 150-я сессия Ассамблеи Межпарламентского союза, который объединяет 180 парламентов мира. Соглашение об этом подписали глава Сената Танзила Нарбаева и генсек МПС Мартин Чунгонг. Такое масштабное парламентское мероприятие пройдёт в регионе впервые.
Официальный курс доллара к суму превысил 12600 сумов
Курс доллара США, устанавливаемый Центробанком Узбекистана, достиг 12600 сумов. С начала года национальная валюта обесценилась на 2,1%.
Узбекистан импортировал газ на $166,7 млн с начала года, продал Китаю на $57,3 млн
Импорт газа в Узбекистан за первые два месяца 2024 года составил 166,7 млн долларов. За этот период страна также экспортировала «голубое топливо» на $26,7 млн. Однако Китай сообщил об импорте узбекского газа на $57,3 млн, что вдвое превышает данные узбекской стороны.
Captiva, купленная хокимом Ангорского района, передана на баланс областного хокимията
Цена автомобиля Captiva, купленного хокимом Ангорского района, выше лимита, предусмотренного для районных хокимов, установило Антикоррупционное агентство. Машина передана на баланс хокимията Сурхандарьи. Экс-депутат Расул Кушербаев считает это решение недостаточным.
Узбекистан экспортировал золото на $1,3 млрд в феврале
С начала года внешнеторговый оборот Узбекистана достиг 9,9 млрд долларов (+10,5%). Разницу между импортом и экспортом, которая составила $2,66 млрд, немного сократила продажа золота на $1,3 млрд в феврале. Снизилась торговля с Турцией, Казахстаном и Кыргызстаном.
«День без автомобиля» пройдёт в Ташкенте 29 марта
В пятницу 29 марта в Ташкенте пройдёт «День без автомобиля». Февральским указом президента предусматривалось, что в этот день руководящие и другие работники органов власти должны прибывать на работу на общественном транспорте.
Свыше 160 граждан Узбекистана не пустили в Турцию в январе-феврале, 54 из них получили запрет на въезд
Агентство внешней трудовой миграции сообщило об усилении мер безопасности в аэропорту Стамбула, в основном в отношении иностранцев в возрасте 20−35 лет, и предупредило узбекистанцев о проверках. В январе-феврале 163 граждан Узбекистана не пустили в Турцию, из них 54 ранее получили запрет на въезд.
Владельцы автосалона в Ташкенте, обманувшие покупателей на 6,1 млрд сумов, осуждены на 8−9 лет
Три владельца автосалона My-Cars в Ташкенте, которые обманным путём присвоили у граждан 6,1 млрд сумов, получили тюремные сроки на 8−9 лет. Они обещали покупателям заключить договоры с GM Uzbekistan и доставить машины в течение трёх месяцев.
Узбекистанцев, находящихся в РФ, просят не посещать без причины людные места
Агентство внешней трудовой миграции рекомендовало гражданам Узбекистана, находящимся в РФ, постоянно иметь при себе документы и не посещать без причины людны места. При этом в агентстве считают, что в скорейшем возвращении на родину нет необходимости.
Две девочки в Карши подвергались насилию и унижениям со стороны отца
16-летняя девушка из Карши рассказала об избиениях и непристойных действиях со стороны отца, которые начались после смерти матери в 2018 году. Она с сестрёнкой неоднократно сбегала из дома. Прокуратура проводит проверку, ситуацию взяла на контроль детский омбудсман.
Камеры фиксации нарушений ПДД начнут устанавливать возле школ и переходов с 1 июля
С 1 июля в Узбекистане начнут поэтапно устанавливать камеры фиксации нарушений ПДД у школ, пешеходных переходов через четыре полосы и более и других местах. Правительство утвердило порядок установки и технические требования для автоматизированных комплексов.
Культура
Писательница Гузель Яхина впервые проведёт встречи с читателями в Ташкенте и Самарканде
Творческий вечер российской писательницы Гузель Яхиной пройдёт в GroundZero Kitob Olami. Автор бестселлера «Зулейха открывает глаза», романов «Дети мои» и «Эшелон на Самарканд» расскажет о том, как создавались произведения и ответит на вопросы из зала. «Газета.uz» проведёт прямую трансляцию вечера.
Выставка «Узбекистан: Авангард в пустыне» откроется в двух городах Италии
В апреле в двух городах Италии будет представлен выставочный проект «Узбекистан: Авангард в пустыне», посвящённый искусству первой половины XX века. Выставка «Форма и символ» откроется в экспозиционном пространстве университета Ка-Фоскари в Венеции, а «Свет и цвет» — во Дворце Питти во Флоренции.
Спорт
Хоким Хорезма подарил боксёру Исраилу Мадримову квартиру
Профессиональный боксёр Исраил Мадримов, завоевавший чемпионский титул WBA, получил от хокима Хорезмской области двухкомнатную квартиру. Ранее президент Узбекистана подарил ему автомобиль Tahoe, а глава МВД досрочно повысил в звании.
Мир
В Кыргызстане задержали бывшего замглавы таможенной службы Райымбека Матраимова
Спецслужбы Кыргызстана задержали бывшего замглавы таможенной службы Райымбека Матраимова — его подозревают в отмывании преступных доходов. Экс-чиновника экстрадировали из Баку в Бишкек. Силовики утверждают, что Матраимов был связан с убитым «вором в законе» Камчи Кольбаевым.
Более 100 человек в Японии попали в больницу после употребления пищевых добавок
Пищевые добавки с красным дрожжевым рисом могли стать причиной смерти двух человек и госпитализации более 100 в Японии. Компания-производитель уже отозвала из продажи несколько видов добавок с этим ингредиентом.
Во Флориде детям до 14 лет запретили заводить аккаунты в соцсетях
Власти Флориды (США) приняли закон, запрещающий детям младше 14 лет заводить аккаунты в соцсетях. Компаниям, нарушившим ограничения, будет грозить штраф до 50 тысяч долларов. Меры стали одними из самых строгих в стране.