Шавкат Мирзиёев 27 март куни АҚШ сенатори Стивен Дэйнс ва Вакиллар палатаси қўмитаси раиси, конгрессмен Майк Рожерс бошчилигидаги делегацияни қабул қилди, деб хабар қилди давлат раҳбари матбуот хизмати.
Ўзбекистон-АҚШ стратегик шериклик муносабатларини мустаҳкамлаш, кўп қиррали ҳамкорликни ривожлантириш масалалари муҳокама қилинди.
Давлат раҳбари парламентлараро алоқаларни, хусусан, АҚШ Конгрессида фаолият юритаётган Ўзбекистон билан ҳамкорлик бўйича кокус ишини юқори баҳолади.
Ўзбекистон ва АҚШ ўртасидаги ўзаро товар айирбошлаш ҳажми 2023 йил якунига кўра 30 фоизга ошди. Томонлар Ўзбекистон бозорида фаолият юритаётган АҚШ компаниялари сони ортиб бораётганини қайд этди, жумладан, Air Products компанияси мамлакатда умумий қиймати 10 миллиард доллардан ортиқ инвестиция лойиҳаларини амалга оширмоқда.
Америкалик қонун чиқарувчилар вакиллик қилаётган Монтана, Алабама, Вашингтон, Калифорния ва Техас штатлари билан фаол амалий ҳамкорликни давом эттиришга алоҳида эътибор қаратилди. Таълим, қишлоқ хўжалиги, рақамли технологиялар, тоғ-кон саноати, «яшил» энергетика, фармацевтика, озиқ-овқат тармоғи ва бошқа соҳалар кооперация учун истиқболли йўналишлар сифатида қайд этилди.
АҚШ ҳудудлари бизнесининг Ўзбекистонга сафарларини ташкил этишга келишиб олинди.
Xалқаро ва минтақавий аҳамиятга молик долзарб масалалар, шу жумладан, Афғонистондаги вазият юзасидан ҳам фикр алмашилди.

Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев 27 марта принял делегации США во главе с сенатором Стивеном Дэйнсом и председателем Комитета Палаты представителей, конгрессменом Майком Роджерсом, сообщила пресс-служба главы государства.
Были рассмотрены вопросы укрепления узбекско-американских отношений стратегического партнёрства и наращивания многопланового взаимодействия.
Глава государства дал высокую оценку межпарламентскому взаимодействию, в частности работе Кокуса по сотрудничеству с Узбекистаном, действующего в Конгрессе США.
Взаимный товарооборот Узбекистана и США по итогам 2023 года вырос на 30%. Стороны отметили рост числа американских компаний, работающих на рынке Узбекистана, включая, например, Air Products, которая реализует в стране инвестиционные проекты на сумму свыше 10 млрд долларов.
Отдельное внимание уделено продолжению активного взаимодействия со штатами Монтана, Алабама, Вашингтон, Калифорния и Техас, которые представляют американские законодатели. Перспективными направлениями кооперации названы сфера образования, сельское хозяйство, цифровые технологии, горная промышленность, «зелёная» энергетика, фармацевтика, пищевая отрасль и другие.
Достигнута договорённость об организации бизнес-миссий американских регионов в Узбекистан.
Состоялся также обмен мнениями по актуальным международным и региональным вопросам, в том числе по ситуации в Афганистане.