Тошкент шаҳрида фуқаролардан катта миқдордаги маблағни фирибгарлик йўли билан олган автосалон эгаларига суд ҳукми ўқилди, дея хабар бермоқда ЎзА.
Маълум бўлишича, 3 нафар шахс пойтахтнинг Алишер Навоий кўчасида My сars номи билан автосалон очган. 2022 йил 16 январидан 2023 йил 2 августига қадар фуқароларга автомашиналарини 3 ой муддат ичида автосалондан чиқариб, етказиб беришларини айтган.
Харидорларни қабул қилишда эса улар гўёки GM Uzbekistan билан шартнома тузганликларини айтган. Шу тариқа жами 74 нафар фуқаронинг 40 млн сўмдан то 200 млн сўмгача бўлган миқдордаги жами — 6 млрд 155 млн сўмлик маблағини қўлга киритган, дейилади хабарда.
Жиноят ишлари бўйича Шайхонтоҳур тумани суди Жиноят кодекси 168-моддасининг (Фирибгарлик) тегишли бандлари билан айбланувчиларга 8−9 йилгача озодликдан маҳрум этиш жазосини тайинлади.

Шайхантахурский районный суд по уголовным делам Ташкента вынес приговор в отношении троих владельцев автосалона My-Cars в Ташкенте, обманным путём присвоивших крупную сумму денег у покупателей. Об этом сообщило УзА.
Подсудимые открыли автосалон My Cars на улице Алишера Навои в столице. С 16 января 2022 года по 2 августа 2023 года они пообещали покупателям «вытащить» из автосалона и доставить машины в течение трёх месяцев.
Владельцы автосалона утверждали, что заключают договор с GM Uzbekistan (ныне UzAuto Motors). Таким образом, они получили от 74 человек суммы от 40 млн до 200 млн сумов — всего 6,15 млрд сумов.
Суд признал обвиняемых виновными по статье 168 (мошенничество) Уголовного кодекса Узбекистана и приговорил их к 8−9 годам лишения свободы.
Согласно данным ЕГРПО, компания My-Cars зарегистрирована в Ташкенте 13 апреля 2022 года, основной вид деятельности — розничная торговля автомобилями. Учредителем и руководителем указан Рустамбек Сухробов.