«Коррупция бўлмаса, ҳаммаси халққа ваъда берганимиздек бўлади» — Ўзбекистон президенти
Шавкат Мирзиёев инаугурация нутқида «ҳамма тизим ўзгаради», дея ваъда берди. Қонунлар, одамларни менсимайдиган, уларга қўпол муносабатда бўладиганлар ўрнини ёшлар эгаллашини билдирди. Президент коррупция бўлмаса, «барча ишлар халққа ваъда берилганидек бўлади», дея таъкидлади.
Ким «Сайлов ўтди — сафарбарлик тугади», деб ўйласа, хато қилади — Шавкат Мирзиёев
14 июл 2023, 13:03
Ким «Сайлов ўтди — сафарбарлик тугади», деб ўйласа, хато қилади — Шавкат Мирзиёев
Шавкат Мирзиёев инаугурация маросимидаги нутқида Ўзбекистонда ҳақиқий сафарбарлик энди бошланишини таъкидлади. «Кимки „Сайлов ўтди — сафарбарлик тугади“, деб ўйласа, хато қилади», — деди 3-муддатга сайланган президент.
Шавкат Мирзиёев президент сифатида қасамёд қилди
14 июл 2023, 12:15
Шавкат Мирзиёев 14 июль куни Олий Мажлис Қонунчилик палатаси ва Сенатининг қўшма мажлисида Ўзбекистон президенти сифатида қасамёд қилди.
ЕИ Ўзбекистонни демократик ислоҳотларда қўллаб-қувватлашини эълон қилди
11 июл 2023, 20:08
Европа Иттифоқи Ўзбекистонда бўлиб ўтган президентлик сайлови якунлари бўйича эълон қилган баёнотида мамлакатни демократик ислоҳотларни амалга оширишда қўллаб-қувватлашда давом этишини ҳамда ЕХҲТ ДИИҲБ кузатувчилар миссияси хулосаларини «эътиборга олиши»ни таъкидлади.
«Халқ ишончини оқлаш учун жонимни фидо қилишга тайёрман» — Шавкат Мирзиёев
11 июл 2023, 17:32
«Халқ ишончини оқлаш учун жонимни фидо қилишга тайёрман» — Шавкат Мирзиёев
Шавкат Мирзиёев Ўзбекистон президенти этиб қайта сайланганидан кейинги илк нутқида халқнинг юксак ишончини оқлаш учун бор билим, тажриба ва кучини сарфлашини, керак бўлса, бунинг учун жонини ҳам беришга тайёрлигини таъкидлади.
Марказий сайлов комиссияси президент сайловлари натижаларини тасдиқлади. Шавкат Мирзиёев 87,05% овоз билан ғалаба қозонди
11 июл 2023, 15:59
Ўзбекистон президентининг муддатидан олдин ўтказилган сайловида овоз беришнинг якуний натижаларига кўра, Шавкат Мирзиёев 87,05% овоз билан ғалаба қозонди. Робахон Маҳмудова 4,43%, Улуғбек Иноятов 4,02%, Абдушукур Ҳамзаев 3,74% овоз тўплади. Буни Марказий сайлов комиссияси тасдиқлади.
48,7% дан 96,5% гача. Тошкентда Шавкат Мирзиёевга қандай овоз беришди? (47 та участка мисолида)
11 июл 2023, 15:47
48,7% дан 96,5% гача. Тошкентда Шавкат Мирзиёевга қандай овоз беришди? (47 та участка мисолида)
«Газета.uz» Тошкент шаҳридаги 47 та (улар жами 822 та) сайлов участкаси маълумотларини таҳлил қилди. Ғолиб Шавкат Мирзиёев уларда 48,7 фоиздан 96,5 фоизгача овоз тўплади. Айрим участкаларда ҳақиқий эмас деб топилган бюллетенлар улуши қолган учта номзоднинг умумий фоизларидан ҳам юқори бўлган.
АҚШ Ўзбекистон президентининг ислоҳотлар дастурини қўллаб-қувватлашини билдирди
11 июл 2023, 09:38
АҚШ элчихонаси Ўзбекистондаги муддатидан илгари президентлик сайлови якунлари бўйича берган баёнотида Қўшма Штатлар Шавкат Мирзиёевнинг ислоҳотлар дастурини амалга ошириш ва мамлакатда бошқарув тизимини такомиллаштиришда ёрдам беришга тайёрлигини таъкидлади.
Рақобат йўқ, лекин яхши ташкил этилган. ЕХҲТ ДИИҲБ миссияси — президентлик сайлови тўғрисида
11 июл 2023, 08:19
Рақобат йўқ, лекин яхши ташкил этилган. ЕХҲТ ДИИҲБ миссияси — президентлик сайлови тўғрисида
Ўзбекистонда президентлик сайлови «яхши тайёргарлик кўрилган» бўлса-да, «ҳақиқий рақобат»дан холи бўлди, дейди ЕХҲТ ДИИҲБ миссияси. Кузатувчиларга кўра, сайлов куни «сокин ўтди», лекин қонунбузарликларсиз эмас. ОАВда танқидий ёритилмагани сайловчиларнинг «онгли танлов»ига тўсқинлик қилди.
Репортаж: Тошкентда сайлов натижалари қандай ҳисоб-китоб қилинди?
10 июл 2023, 22:14
«Газета.uz» президент сайлови куни Тошкентдаги бир нечта сайлов участкаларида бўлди ва сайлов округидаги 822 та сайлов участкасидан тўпланган овозларни санаб чиқиш жараёнини кузатди. Сайлов ғолиби Шавкат Мирзиёев пойтахтда республикадаги ўртача кўрсаткичдан камроқ овоз тўплади.
Марказий сайлов комиссияси: «Ҳеч ким тазйиқ ўтказгани йўқ, биз мустақилмиз»
10 июл 2023, 17:36
Марказий сайлов комиссияси раҳбарияти ва аъзолари «Amerika Ovozi» мухбирининг саволларига жавоб берар экан, МСКга ҳеч ким тазйиқ ўтказмагани, у мустақиллиги ва Конституцияга асосан фаолият олиб бориши, қолаверса, ЕХҲТ ДИИҲБ «олий ҳакам эмаслиги ва унга ёқиш учун сайлов ўтказилмаслигини» таъкидлашди.
МДҲ миссияси: «Ўзбекистонда сайлов шаффоф, очиқ ва адолатли ўтди»
10 июл 2023, 15:21
МДҲ миссияси: «Ўзбекистонда сайлов шаффоф, очиқ ва адолатли ўтди»
Ўзбекистонда ўтган муддатидан илгари президентлик сайлови бўйича МДҲ кузатувчилари ўз миссиясини якунлади. Миссия «сайлов муқобиллик асосида, шаффоф, очиқ, адолатли ва демократик тамойилларга мос равишда ўтганини» қайд этди.
Шавкат Мирзиёев табрикларни қабул қилишни бошлади
10 июл 2023, 11:58
Шавкат Мирзиёевнинг президент сайловидаги ғалабаси эълон қилингач, у қўшни ҳамда ҳамкор давлатлар раҳбарларидан табрикларни қабул қила бошлади. Биринчилардан бўлиб Туркманистон миллий етакчиси Гурбангули Бердимуҳамедов табриклади. Қутловлар келишда давом этмоқда.
Сайловда судларга ҳеч қандай мурожаатлар келиб тушмади — Олий суд
10 июл 2023, 11:36
Сайловда судларга ҳеч қандай мурожаатлар келиб тушмади — Олий суд
Олий суд раиси ўринбосари президентлик сайлови вақтида судларга ҳеч қандай мурожаатлар келиб тушмаганини маълум қилди. У бунга аҳолининг ҳуқуқий онги ошгани ва ОАВ вакиллари билан тегишли мулоқот ўрнатилганини сабаб сифатида кўрсатди.
Шавкат Мирзиёев сайловда 87,05 фоиз овоз билан ғалаба қозонди
10 июл 2023, 11:16
Шавкат Мирзиёев учинчи президентлик сайловида 87,05 фоиз овоз билан ғалаба қозонди, деб хабар қилди МСК. Расмий маълумотларга кўра, сайловчиларнинг 79,88 фоизи жараёнда иштирок этган.
«Бизда қатъий методология мавжуд». ЕХҲТ ДИИҲБ миссияси раҳбари — Ўзбекистондаги сайловларни кузатиши ҳақида
9 июл 2023, 22:29
«Бизда қатъий методология мавжуд». ЕХҲТ ДИИҲБ миссияси раҳбари — Ўзбекистондаги сайловларни кузатиши ҳақида
Президент сайловини ЕХҲТ ДИИҲБ миссиясининг 280 дан ортиқ мутахассислари бутун Ўзбекистон бўйлаб кузатиб бормоқда. Улар қатъий методологияни қўллаган ҳолда 80 та саволдан иборат шаклни тўлдиряпти, электрон ручкалар эса маълумотларни онлайн режимда узатиб турибди, деди миссия раҳбари Урсула Гацек.
Президентлик сайловидаги давомат 70 фоизга яқинлашди — МСК
9 июл 2023, 18:49
Президентлик сайловидаги давомат 70 фоизга яқинлашди — МСК
Соат 17:00 ҳолатига кўра, Ўзбекистон президенти сайлови бўйича рўйхатга олинган сайловчиларнинг 69,85 фоизи овоз берди, деб хабар қилди МСК.
Президент сайловида иштирок этганлар сони 60 фоиздан ошди — МСК
9 июл 2023, 16:39
Президент сайловида иштирок этганлар сони 60 фоиздан ошди — МСК
Марказий сайлов комиссияси Ўзбекистонда муддатидан олдин бўлиб ўтаётган президентлик сайловида соат 15:00 ҳолатига сайловчиларнинг 60,74 фоизи овоз берганини маълум қилди (11 млн 705 минг киши).
Президент сайловида овоз бериш жараёнлари суратларда
9 июл 2023, 15:44
Пломбаланган сайлов қутилари, давлат мадҳияси янграши, бир неча паспорт кўтариб олган фуқаро, оилавий овоз беришга келганлар, президентликка номзодларнинг иштироки — «Газета.uz» мухбирлари пойтахтдаги сайлов участкаларидан фоторепортаж тайёрлади.
11:00 гача 6,4 млн киши овоз берди, қонун бузилиши ҳолатлари ҳақида маълумотлар келмади — МСК раиси ўринбосари
9 июл 2023, 12:49
11:00 гача 6,4 млн киши овоз берди, қонун бузилиши ҳолатлари ҳақида маълумотлар келмади — МСК раиси ўринбосари
Сайлов жараёнининг 11:00 гача бўлган қисмида 6 млн 463 минг 874 киши (сайловчиларнинг 33,54 фоизи) овоз берди. «Ушбу рақамлар Марказий сайлов комиссияси томонидан муддатидан илгари Ўзбекистон президенти сайлови ўтган, деб ҳисоблашга асос бўла олади», — деди МСК раиси ўринбосари Баҳром Қўчқоров.

Вопросы экологии, чистого воздуха и воды — самые актуальные для Узбекистана, заявил президент. Он подчеркнул, что Узбекистан не должен оставаться страной, существующей только за счёт сельского хозяйства.
Шавкат Мирзиёев в инаугурационной речи пообещал, что «вся система изменится». Он повторил, что заменит молодёжью руководителей, не уважающих законы, людей и грубящих им. Президент отметил, что если не будет коррупции, «вся наша работа будет такой, как мы обещали народу».
Шавкат Мирзиёев, вновь избранный президентом Узбекистана, принёс присягу на совместном заседании палат парламента.
Инаугурация президента Узбекистана состоится в пятницу на совместном заседании палат парламента.
Евросоюз в заявлении по итогам президентских выборов в Узбекистане подчеркнул, что будет и далее поддерживать страну в проведении демократических реформ и «принимает к сведению» выводы миссии наблюдателей БДИПЧ ОБСЕ.
Шавкат Мирзиёев в первом выступлении после переизбрания президентом Узбекистана заявил, что задействует все свои знания, опыт и силу, чтобы оправдать высокое доверие народа, и если потребуется, готов отдать свою жизнь ради этого.
Согласно окончательным итогам голосования на досрочных выборах президента Узбекистана, утверждённым ЦИКом, Шавкат Мирзиёев одержал на них победу с 87,05% голосов избирателей. Робахон Махмудова набрала 4,43%, Улугбек Иноятов — 4,02%, Абдушукур Хамзаев — 3,74%.
«Газета.uz» проанализировала данные с 47 избирательных участков Ташкента (всего их 822). Победитель выборов Шавкат Мирзиёев набрал на них от 48,7% до 96,5% голосов. На некоторых участках процент недействительных бюллетеней был выше, чем проценты у трёх других кандидатов.
Посольство США в заявлении по итогам досрочных выборов президента Узбекистана отметило, что Соединённые Штаты готовы помочь в осуществлении программы реформ Шавката Мирзиёева и совершенствования управления в стране.
Президентские выборы в Узбекистане были «хорошо подготовлены», но лишены «подлинной конкуренции», заявила миссия БДИПЧ ОБСЕ. День выборов, по мнению наблюдателей, «протекал спокойно», но не без нарушений. Отсутствие критического освещения в СМИ не дало избирателям сделать «информированный выбор».
«Газета.uz» в день президентских выборов посетила несколько избирательных участков в Ташкенте и следила за процессом подсчёта голосов в избирательном округе, где собирались данные из 822 участков. Победитель выборов Шавкат Мирзиёев набрал в столице меньше голосов, чем в среднем по стране.
Руководство Центризбиркома Узбекистана на брифинге по итогам выборов ответило на вопросы журналистки «Америка овози» Навбахор Имамовой о том, насколько независим ЦИК и почему отчёты БДИПЧ ОБСЕ по выборам расходятся с оценками ЦИК.
Миссия наблюдателей от СНГ на досрочных выборах в Узбекистане по итогам своей работы заявила, что «выборы прошли на альтернативной основе, были прозрачными, открытыми, справедливыми и соответствовали принципам проведения демократических выборов».
Избранного президента Узбекистана Шавката Мирзиёева начали поздравлять его коллеги, лидеры глав государств. В телефонном разговоре поздравления и наилучшие пожелания народу страны высказали президенты Таджикистана, Азербайджана, Казахстана и Турции.
Шавкат Мирзиёев победил на третьих президентских выборах, набрав 87,05% голосов, объявил ЦИК. Явка, по официальным данным, была самой низкой с 2016 года — 79,88%.
К 17:00 на досрочных выборах президента в Узбекистане проголосовало 69,85% зарегистрированных избирателей, сообщил ЦИК.
За выборами президента наблюдает миссия БДИПЧ ОБСЕ из более 280 экспертов, в том числе в отдалённых районах Узбекистана. Эксперты используют строгую методологию, заполняя форму из 80 вопросов а электронные ручки позволяют передавать данные в режиме онлайн, рассказала глава миссии Урсула Гацек.
К 15:00 в Узбекистане на досрочных выборах президента проголосовало более 60% избирателей, сообщил ЦИК.
ЦИК сообщил, что на 13:00 в Узбекистане на досрочных выборах президента проголосовало 52,1% избирателей. В инфографике ЦИК общее число избирателей изменено с 19,414 миллиона до 19,27 миллиона.
Согласно данным ЦИК Узбекистана, за первые три часа голосования на досрочных выборах президента в нём приняли участие более трети избирателей (внутри страны). Самая низкая явка на данный момент в Ташкенте — 26,2%. Выборы признаны состоявшимися.