Qayd etilishicha, 979 ta yer uchastkasini auksionga chiqarish, qishloq xo‘jaligidan sanoat va aholi punkti toifasiga o‘tgan 175 gektar yerlarni tadbirkorlarga berish orqali yangi loyihalarni amalga oshirish mumkin
Poytaxtdagi korxona va tashkilotlarda mavjud 98 ming bo‘sh ish o‘rni — aholi bandligini ta’minlash uchun ishga solinmagan imkoniyatlardan biri, dedi prezident.
Bundan tashqari, Yangihayot tumanida 764 gektar yerda tashkil etilayotgan “Yangi avlod” maxsus sanoat zonasida yana o‘n minglab ish o‘rni yaratish imkoniyati bor.
“Yunusobod tajribasi”
Shavkat Mirziyoyev aholi daromadini oshirish bo‘yicha qanday ishlash zarurligini Yunusobod tumani misolida tushuntirdi. O‘tgan yetti-sakkiz yilda poytaxtda, shu jumladan, Yunusobodda katta o‘zgarishlar bo‘lganini ta’kidladi.
Masalan, bu davrda tumanga 1 milliard 700 million dollar xorijiy investitsiya kiritilgan, korxona, savdo va xizmat ko‘rsatish obyektlari 3,5 mingtaga, ish o‘rinlari 20 mingtaga ko‘paygan.
Tumanda 6 ming xonadonli yangi uy-joylar qurilgan, 8 mingta yangi o‘quvchi o‘rni tashkil qilingan, 3 ta oliygoh ochilgan. Xususiy bog‘cha, maktab va shifoxonalar soni bo‘yicha ham Yunusobod poytaxtdagi yetakchi tumanlardan biriga aylangan.
tadbirkorlik, тошкент, шавкат мирзиёев, юнусобод tumani
“Yunusobodni chekka qismi bilan poytaxtning markaziy qismidagi mahalla o‘rtasidagi farq juda katta, aholi daromadi va yaratilgan sharoit bo‘yicha vaziyat bir xil emas”, — dedi prezident.
“Tumandagi ayrim oilalar oylik daromadini faqat kun kechirishga sarflayapti. Ular o‘zi va farzandlari kelajagiga investitsiya kiritish uchun mablag‘ ajrata olmaydi”, — dedi Shavkat Mirziyoyev.
U iqtisodiy kompleks tashkilotlarida bu borada tahlil yo‘qligi, turli moliyaviy instrumentlar orqali bu oilalar daromadini oshirishni o‘ylab ko‘rmaganini tanqid qildi.
Tadbirkorlar va mahallalar o‘rtasidagi aloqa
Davlat rahbari poytaxtdagi 12 ta tuman bir-biri bilan tutashib ketgani, ularni iqtisodiy chegarasi yo‘qligi bois tadbirkorlarga sharoit yaratish va aholi daromadlarini oshirish bo‘yicha boshqacha yondashuv kerakligini ta’kidladi.
Banklar filiallari faqat mijozni hisob raqamiga xizmat ko‘rsatuvchi emas, balki o‘zining yirik mijozlari va tumandagi mahallalarni bog‘laydigan ko‘prik bo‘lishi muhim, dedi Shavkat Mirziyoyev.
“Faoliyatini kengaytirish hamda aylanma mablag‘ uchun kredit olish va ish o‘rni yaratishga tayyor mijozlar ko‘p. Banklar zamonaviy fikrlab, shunday mijozlar bilan ishlashi, ularni yiriklashtirishga ko‘maklashishi maqsadga muvofiq”, — dedi prezident.
Davlat rahbari bank filiallari tadbirkor mijozlarga kredit berayotganda fuqarolarni ishga olish sharti bilan kredit foizini kamaytiradigan tizimni joriy qilishni taklif qildi.
Yangi tizimga ko‘ra, endilikda banklar tadbirkorlar ish o‘rni yaratganidan keyin ularga berilgan kredit foizini tushirib boradi. Shu bilan birga, hokim yordamchilari ishsizlarni tadbirkorni talabi asosida o‘qitadi.
Davlat muassasalari o‘rnida tadbirkorlik
Prezident tadbirkorlarga Yunusobod tumanida loyihalar uchun bo‘sh joy topish qiyinligini aytdi. U Amir Temur shoh ko‘chasidagi sakkizta davlat idorasining eski binolarini rekonstruksiya qilish va savdo obyektlari, ofis va yerosti avtoturargohiga ega mehmonxonalar qurish uchun tadbirkorlarga berishni taklif etdi.
Toshkentning yer o‘ta cheklangan sharoitida bor infratuzilmani vertikal o‘stirish orqali sanoat va savdoni rivojlantirish zarur, dedi Shavkat Mirziyoyev. U yirik bozorlarni qavat-qavat usulda kengaytirish va Yunusobod kichik sanoat zonasidagi binolarni 3−4 qavat qilib qayta qurish imkoniyatlari haqida gapirdi.
600 mln dollar investitsiya jalb qilish
Shavkat Mirziyoyev Yunusobodda o‘tkazilgan bir hafta o‘rganish davomida 600 mln dollar investitsiya jalb qilish, 35 mingta yuqori daromadli ish o‘rni yaratish uchun imkoniyatlar aniqlanganini qayd etdi.
U ushbu salohiyatni ro‘yobga chiqarish uchun iqtisodiy kompleks rahbariyatiga yangi yondashuv asosida aniq loyihalarni ishlab chiqish va joylashtirish vazifasini qo‘ydi.

Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев на сессии кенгаша народных депутатов Ташкента в среду заявил о многих незадействованных возможностях в столице. Об этом сообщает пресс-секретарь главы государства Шерзод Асадов.
Новые проекты могут быть реализованы за счёт выставления на аукцион 979 земельных участков, а также передачи предпринимателям 175 га земель, переведённых из категории сельскохозяйственных земель в категорию промышленных земель и населённых пунктов.
Одна из неиспользуемых возможностей в повышении занятости населения — наличие 98 тысяч вакантных рабочих мест на предприятиях и в организациях столицы, сказал президент.
Кроме того, десятки тысяч рабочих мест могут быть созданы в специальной промышленной зоне «Янги авлод» («Новое поколение») в Янгихаётском районе.
«Юнусабадский опыт»
Шавкат Мирзиёев объяснил, как нужно работать для повышения доходов населения, на примере Юнусабадского района.
Он отметил, что за последние семь лет в столице, в частности, в этом районе, произошли большие изменения. В район внесено 1,7 млрд долларов зарубежных инвестиций, появилось 3500 новых предприятий и объектов торговли и сервиса, а также 20 тысяч новых рабочих мест.
Построены новые дома на 6000 квартир, создано около 8000 новых ученических мест, открыто 3 новых вуза. По количеству частных детсадов, школ и медучреждений Юнусабад занимает одно из первых мест в Ташкенте.
«В то же время разница в махаллях на окраине Юнусабада и его частью в центре столицы очень большая, ситуация с доходами населения и созданными возможностями неодинаковая», — отметил президент.
«Отдельные семьи в районе тратят свой месячный доход только на пропитание. Они не могут выделить средства для инвестирования в своё будущее и будущее детей», — заявил Шавкат Мирзиёев.
Он подверг критике то, что организации экономического комплекса не проводили какого-либо анализа в этом направлении и не задумывались о повышении доходов этих семей через финансовые инструменты.
Связь бизнеса с махаллями
Президент заявил, что 12 районов столицы переплетены друг с другом и между ними нет экономических границ, поэтому нужен новый подход к созданию условий для предпринимателей и повышению доходов населения.
Филиалы банков должны не только обслуживать счета клиентов, а быть мостом для связи между своими крупными клиентами и махаллями районов, сказал Шавкат Мирзиёев.
«Есть много готовых клиентов, заинтересованных в получении кредита для расширения деятельности и пополнения оборотных средств, а также создания рабочих мест. Банки должны мыслить по-современному, работать с такими клиентами и помогать им в расширении», — отметил президент.
Глава государства предложил внедрить систему уменьшения процентной ставки по кредитам для предпринимателей по мере трудоустройства ими граждан. При этом помощники хокимов будут обучать безработных на основе требований предпринимателя.
Бизнес на месте госучреждений
Президент заявил, что предпринимателям сложно найти свободные места для проектов в Юнусабадском районе. Он предложил передать старые здания восьми госучреждений на проспекте Амира Темура бизнесу для реконструкции и создания торговых объектов, офисов и гостиниц с подземными стоянками.
В условиях крайней ограниченности земли в Ташкенте необходимо развивать промышленность и торговлю за счёт вертикального роста имеющейся инфраструктуры, сказал также Шавкат Мирзиёев. Он озвучил возможность расширения крупных рынков за счёт нескольких уровней и перестройки малой промзоны Юнусабада с добавлением новых этажей.
Потенциал для привлечения 600 млн долларов
Шавкат Мирзиёев заявил, что в ходе недельного изучения, проведённого в Юнусабадском районе, было определено, что в район можно привлечь 600 млн долларов инвестиций и создать 35 тысяч высокодоходных рабочих мест.
Он поручил руководителям экономического комплекса правительства и города разработать конкретные проекты «на основе нового подхода» для претворения в жизнь этого потенциала.
Президент также поставил перед Шавкатом Умурзаковым, который на этой сессии был утверждён хокимом Ташкента, задачу внедрить в столице положительный опыт крупных городов мира в сферах промышленности, инфраструктуры, предпринимательства и коммунального хозяйства.