Isroil rasmiylariga ko‘ra, Gaagadagi Xalqaro jinoiy sud (XJS) G‘azo sektoridagi mojaro bilan bog‘liq ayblovlar bo‘yicha yuqori martabali isroillik amaldorlarni hibsga olishga order berishi mumkin, deb yozmoqda The New York Times (NYT) beshta xabardor manbaga tayanib.
Qayd etilishicha, hibsga olinishi mumkin bo‘lganlar orasida Isroil bosh vaziri Binyamin Netanyaxu ham bor.
Gaagadagi sud, gazeta ta’kidlaganidek, Isroil rasmiylarini G‘azo sektoriga insonparvarlik yordami yetkazilishiga to‘sqinlik qilganlikda va 2023-yil 7-oktabrda Isroilga Falastinning HAMAS guruhi tomonidan uyushtirilgan hujumga o‘ta keskin javob berganlikda ayblashi mumkin.
NYT suhbatdoshlarining fikricha, sud, shuningdek, HAMAS yetakchilarini hibsga olish uchun order berishni ham ko‘rib chiqmoqda. Aniq kimlar va nimada ayblanayotgani hozircha noma’lum, deya aniqlik kiritadi nashr.
NYT`ning ta’kidlashicha, sud tomonidan chiqarilgan hibsga olish orderlari dunyoning ko‘p mamlakatlarida so‘nggi oylarda G‘azo sektoridagi xatti-harakatlari tufayli xalqaro noroziliklarga duch kelgan Isroilga nisbatan “ma’naviy tanbeh” sifatida ko‘rilishi mumkin. Isroillik amaldorlardan birining gazetaga bergan intervyusiga ko‘ra, sudning perspektiv orderi so‘nggi haftalarda Isroilning qaror qabul qilishiga ta’sir ko‘rsatgan.
Orderni tasdiqlash jarayoni qaysi bosqichda ekani noma’lum. NYT`ning yozishicha, har qanday orderlar sud sudyalari hay’atining roziligini talab qiladi va gumondorlarning “sud muhokamasiga yoki hatto darhol hibsga olinishiga olib kelishi shart emas”.
Sud bosh prokurori Karim Xonning ofisi avvalroq uning jamoasi Isroil va HAMAS o‘rtasidagi urush paytida yuz bergan voqealarni tergov qilayotganini tasdiqlagan, biroq orderlar haqidagi ma’lumotga izoh berishdan bosh tortgan.
Netanyaxu o‘tgan haftada sudning Isroilning o‘z-o‘zini himoya qilish huquqini buzishiga yo‘l qo‘ymasligini aytgandi. “Mening rahbarligim ostida Isroil XJS tomonidan o‘z-o‘zini himoya qilish huquqini buzish bilan bog‘liq har qanday urinishni hech qachon qabul qilmaydi. Yaqin Sharqning yagona demokratiyasi va dunyodagi yagona yahudiy davlatining askarlari va amaldorlarini tortib olish tahdidi g‘azabga soladi. Biz bunga bo‘yin egmaymiz. Isroil genotsid terrorchilariga qarshi adolatli urushimizda g‘alaba qozonishda davom etadi va hech qachon o‘zimizni himoya qilishni to‘xtatmaymiz”, — deb yozdi u X.
The Times of Israel nashrining yozishicha, Isroil rasmiylari Netanyaxu va boshqa amaldorlarni hibsga olish uchun order berilishining oldini olishga harakat qilmoqda. Hukumatning fikricha, Netanyaxudan tashqari sud Isroil mudofaa vaziri Yoav Gallant va Mudofaa kuchlari shtabi rahbari Gersi Xalevini hibsga olishga order berishi mumkin.
Nashrning qayd etishicha, Netanyaxu, ayniqsa, AQSh prezidenti Jo Bayden ma’muriyati bilan “uzluksiz telefon kampaniyasi”ni olib bormoqda.
NYT nashrining ta’kidlashicha, agar sud hibsga olish uchun order bersa, Netanyaxu Sudanning hokimiyatdan ag‘darilgan prezidenti Omar al-Bashir va o‘tgan yili bolalarni Ukrainadan noqonuniy ravishda deportatsiya qilishda ayblangan Rossiya prezidenti Vladimir Putin kabi chet el rahbarlari bilan bir toifaga kiradi.
Gaagadagi sud 1998-yilda imzolangan Rim statutiga binoan tashkil etilgan. Bu urush jinoyatlari, genotsid va insoniyatga qarshi jinoyatlarda ayblangan shaxslarni sud qilish vakolatiga ega yagona suddir. Sudning o‘z politsiyasi yo‘q, shuning uchun u o‘z yurisdiksiyasini tan olgan mamlakatlar yordamiga tayanadi. Sud ishni sirtdan ko‘rib chiqmaydi, ayblanuvchi sud binosida bo‘lishi kerak. 2024-yil holatiga ko‘ra, 124 ta davlat Xalqaro jinoiy sud Rim statutini imzolagan. Isroil, AQSh va Rossiya bu davlatlar qatorida emas.
• 2023-yil 7-oktabr kuni HAMAS guruhi Isroilga hujum qilib, kamida 1200 isroillikni o‘ldirdi va 200 dan ortiq kishini garovga oldi.
• Bunga javoban Isroil G‘azo sektorini nazorat qilayotgan HAMASga qarshi urush e’lon qildi, anklavga intensiv havo hujumlari uyushtirdi va u yerga qo‘shin yubordi.
• G‘azo Sog‘liqni saqlash vazirligi ma’lumotlariga ko‘ra, mojarolar davomida mintaqada 30 mingdan ortiq falastinlik halok bo‘ldi.
• Isroilning G‘azodagi harbiy kampaniyasi tinch aholi orasida qurbonlar sonining ko‘pligi sababli salbiy xalqaro reaksiyaga sabab bo‘ldi. Yanvar oyida Janubiy Afrika Isroilga qarshi genotsid da’vosi bilan chiqdi, BMT sudi esa ishni ko‘rib chiqishni boshladi.

Власти Израиля полагают, что Международный уголовный суд (МУС) в Гааге может выдать ордера на арест высокопоставленных израильских чиновников по обвинениям, связанным с конфликтом в секторе Газа, пишет The New York Times (NYT) со ссылкой на пять осведомлённых источников.
По их мнению, в число тех, на кого может быть выдан ордер на арест, входит и премьер-министр Израиля Биньямин Нетаньяху.
Суд в Гааге, как отмечает газета, потенциально может обвинить израильских чиновников в препятствовании доставки гуманитарной помощи в сектор Газа и в чрезмерно жёстком ответе на нападение на Израиль 7 октября 2023 года, совершённое палестинской группировкой ХАМАС.
Собеседники NYT считают, что МУС также рассматривает выдачу ордеров на арест лидеров ХАМАС. Кому именно могу быть предъявлены обвинения и в чём, пока неясно, уточняет издание.
NYT отмечает, что ордера на арест, выданные МУС, вероятно, будут восприняты в большинстве стран мира как «унизительный моральный упрёк» в отношении Израиля, который в последние месяцы сталкивается с негативной международной реакцией из-за своих действий в секторе Газа. Один из израильских чиновников заявил газете, что перспектива выдачи ордера МУС уже повлияла на принятие решений Израилем в последние недели.
На какой стадии находится процесс согласования ордеров, неизвестно. NYT пишет, что любые ордера потребуют одобрения коллегии судей МУС и «не обязательно приведут к судебному разбирательству или даже к немедленному аресту» подозреваемых.
В офисе главного прокурора МУС Карима Хана ранее подтвердили, что его команда расследует инциденты во время войны Израиля и ХАМАС, но отказались комментировать информацию об ордерах.
Сам Нетаньяху на прошлой неделе заявил, что не допустит посягательств МУС на право Израиля на самооборону. «Под моим руководством Израиль никогда не допустит никаких попыток МУС подорвать его неотъемлемое право на самооборону. Угроза задержания военнослужащих и чиновников единственной демократии Ближнего Востока и единственного в мире еврейского государства возмутительна», — написал он в X.
Премьер Израиля также добавил, что МУС не повлияет на решения Израиля, но «создаст опасный прецедент, который угрожает солдатам и чиновникам всех демократических стран, борющимся с диким терроризмом и бессмысленной агрессией».
The Times of Israel пишет, что власти Израиля прилагают усилия, чтобы предотвратить выдачу ордеров на арест Нетаньяху и других чиновников. В правительстве полагают, что, помимо Нетаньяху, МУС может выдать ордера на арест министра обороны Израиля Йоава Галланта и начальника штаба Армии обороны Герци Халеви.
Издание отмечает, Нетаньяху ведёт «непрерывную кампанию по телефону», особенно с администрацией президента США Джо Байденом.
NYT подчёркивает, что если МУС выдаст ордера на арест, это приведёт к глубокой стигматизации израильских официальных лиц, поместив их в одну категорию с такими иностранными лидерами, как свергнутый президент Судана Омар аль-Башир и президент России Владимир Путин, ордер на арест которого был выдан судом в Гааге в прошлом году по обвинению в незаконной депортации детей из Украины, что считается военным преступлением.
Суд в Гааге был учреждён на основании Римского статута, подписанного в 1998 году. Это единственный суд, наделённый полномочиями судить физических лиц, обвиняемых в военных преступлениях, геноциде и преступлениях против человечности. У суда нет собственной полиции, поэтому он рассчитывает на помощь стран, признающих его юрисдикцию. МУС не рассматривает дела заочно — нужно, чтобы обвиняемый физически присутствовал в здании суда. По состоянию на 2024 год Римский статут МУС подписали 124 страны. Израиль, США и Россия в это число не входят.
- 7 октября 2023 года палестинская группировка ХАМАС совершила нападение на Израиль, убив по меньшей мере 1200 израильтян и взяв более 200 в заложники.
- В ответ Израиль объявил войну ХАМАС, под чьим контролем находится сектор Газа, начал наносить по анклаву интенсивные воздушные удары и направил туда войска.
- По данным Минздрава Газы, в регионе за время конфликта погибли свыше 30 тысяч палестинцев.
- Военная кампания Израиля в Газе привела к негативной международной реакции из-за большого количества жертв среди мирного населения. В январе ЮАР подала в Международный суд ООН (не МУС) иск против Израиля в связи с предполагаемыми нарушениями конвенции о геноциде в секторе Газа.