O‘zbekiston prezidenti Shavkat Mirziyoyev 14-oktabr kuni Tashkent City xalqaro biznes markazi hududida yangi mehmonxonalar va opera teatri qurilishi loyihasi bilan tanishdi, deb xabar qildi davlat rahbari matbuot xizmati.
Gap anjumanlar markazi va Hilton mehmonxonasi yonida joylashgan konsertlar va opera tomoshalari uchun 150 o‘rinli ikki qavatli bino haqida ketmoqda. Binoning balandligi 12 metr, kengligi 23 metr, uzunligi 44 metr bo‘ladi. Shuningdek, ovoz yozish, kiyim almashtirish xonalari, bufet, oshxona, tibbiyot xonasi, garderob bo‘ladi.
Opera teatri hududida avtoturargoh va favvora ham qurilmoqda. 4000 kv. m maydonda obyektni qurish loyihasi turk kompaniyasi bilan hamkorlikda ishlab chiqilgan. Ishlarni 15 kun ichida yakunlash rejalashtirilgan.
Prezident matbuot xizmati xabariga ko‘ra, majmua “majmua yurtimizda san’at rivojini yangi darajaga ko‘tarish, madaniy tadbirlarni yuqori saviyada o‘tkazishga xizmat qiladi”.
Prezident Tashkent city`da qurilishi yakuniy bosqichida turgan yana bir qator inshootlarni ham ko‘zdan kechirdi.
Dastlab, Tashkent city lotlarida opera teatri qurilishi nazarda tutilmagan.
2021-yilning noyabrida “Gazeta.uz” Milliy bog‘ hududidagi ikkinchi ko‘l qanday quritilgani ma’lumot bergan edi. Dastlab, uning o‘rniga Milliy akademik drama teatrining yangi binosi qurilishi ko‘zda tutilgan bo‘lsa, keyinchalik rejalar o‘zgarib, prezident taklifiga ko‘ra opera teatri qurishga qaror qilindi.

Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев 14 октября ознакомился с проектом строительства новых гостиниц и оперного театра на территории международного делового центра Tashkent City, сообщила пресс-служба главы государства.
Речь идёт о двухэтажном здании на 150 мест для проведения концертов и выступлений оперных исполнителей, которое расположится рядом с конгресс-центром и гостиницей Hilton. Высота здания составит 12 метров, ширина — 23 метра, длинна — 44 метра. Здесь также будет звукозаписывающая комната, примерочная, буфет, столовая, медицинская комната, гардероб.
На территории оперного театра также строится автостоянка и фонтан. Проект строительства объекта на площади 4000 кв. м. разработан совместно с турецкой компанией. Работы планируется завершить через 15 дней.
По данным пресс-службы президента, комплекс придаст «новый импульс развитию искусства в стране и послужит проведению культурных мероприятий на высоком уровне».
Президент также осмотрел ряд других сооружений в Tashkent city, находящихся на финальной стадии строительства.
Изначально в лотах Tashkent city не предусматривалось строительство оперного театра.
В ноябре 2021 года «Газета.uz» рассказывала, как в Национальном парке было высушено второе озеро. На его месте изначально планировалось построить новое здание Национального академического драмтеатра, но позже планы изменились и было решено строить оперный театр по предложению президента.
В рамках «секретного» постановления правительства заказчиком строительства выбрана дирекция международного делового центра Tashkent City при Кабмине, генеральным подрядчиком — Enter Engineering PTE, генеральным проектировщиком — Oil and Gas Design. Строительство началось 1 апреля 2021 года, завершить его планировалось к 2023 году.