Toshkent shahridagi davlat xizmatlari markazlarining nogironligi bo‘lgan shaxslar foydalanishi uchun qay darajada imkonli ekanligi yuzasidan o‘tkazilgan mustaqil monitoring ularning turli shakldagi nogironligi bo‘lgan fuqarolarga xizmat ko‘rsatishga shaylik darajasi turlicha ekanligini ko‘rsatdi. Nima uchun bir shaharda davlat xizmatlari turlicha taqdim etilmoqda? “Gazeta.uz” kolumnisti Dilmurod Yusupov nogironligi bo‘lgan shaxslarga davlat xizmatlari ko‘rsatishning yagona standartini joriy etish orqali muammoni hal qilish mumkin, deb hisoblaydi.
Bugungi kunda nogironligi bo‘lgan shaxslar va aholining boshqa zaif qatlamlariga zarur xizmatlar ko‘rsatishda davlat xizmatlari markazlari (DXM) muhim o‘rin tutadi. Yagona interaktiv davlat xizmatlari portali (YaIDXP, my.gov.uz) orqali uydan chiqmagan holda ijtimoiy nafaqalar tayinlash, reabilitatsiya vositalari bilan ta’minlash uchun tibbiy ma’lumotnoma olish va boshqa xizmatlardan foydalanish uchun onlayn ariza topshirish mumkin.
2021-yil 1-noyabrdan I va II guruhga mansub nogironligi bo‘lgan shaxslarga davlat xizmatlari ko‘rsatishda davlat boji, yig‘imlar va boshqa har qanday to‘lovlar uchun 50 foizlik chegirma qo‘llanib kelmoqda. Bundan tashqari, I va II guruhga mansub nogironligi bo‘lgan shaxslar, nogironligi bo‘lgan bolalar, shuningdek, ularni parvarish qilayotgan fuqarolar davlat xizmatlaridan navbatsiz foydalanish huquqiga ega. Ammo nogironligi bo‘lgan shaxslar uchun davlat xizmatlaridan foydalanish jarayoni qay darajada qulay va imkonli?
Shu savolga javob topish maqsadida 2024-yilning aprel oyida Toshkent shahridagi “Sharoit plyus” nogironligi bo‘lgan shaxslar jamoat birlashmasi (NJB) vakillari tomonidan hududiy davlat xizmatlari markazlarining nogironligi bo‘lgan shaxslar foydalanishi uchun imkonlilik darajasi monitoringdan o‘tkazildi. Maqsad — Toshkentda istiqomat qiluvchi turli shakldagi nogironligi bo‘lgan shaxslarga davlat xizmatlari ko‘rsatishning bugungi kundagi holatini o‘rganish. Monitoring Yunusobod, Shayxontohur va Chilonzor tumanlaridagi uchta Davlat xizmatlari markazlari (“Yagona darcha” xizmatlari)ni qamrab oldi.
“Sharoit plyus” NJB mutaxassislari tomonidan mazkur markazlarda nogironligi bo‘lgan va harakatchanligi cheklangan shaxslar uchun jismoniy jihatdan qulaylik, axborot va aloqa imkoniyatlari, shuningdek, my.gov.uz portali va uning mobil ilovasidan foydalanish imkoniyatlari o‘rganildi. Qolaversa, “Yagona darcha” xodimlarining turli shakldagi nogironligi bo‘lgan shaxslarga davlat xizmatlarini ko‘rsatish vaqtida ularga nisbatan munosabati baholandi.
Yunusobodda hech qanday shart-sharoit yo‘q — faqatgina navbatsiz xizmat ko‘rsatish mavjud
Yunusobod tumani DXMda monitoring guruhi jismoniy va muloqot qilish bilan bog‘liq to‘siqlarga duch keldi. Kirish joyida qurilgan pandus SHNQ 2.07.02−22 “Qurilish obyektlarini nogironligi bo‘lgan shaxslar hamda keksalar ehtiyojini inobatga olgan holda loyihalashtirish” me’yorlariga mos kelmaydi — qiyalik burchagi belgilangan 5 darajalik me’yordan yuqori, pandus sirti sirpanchiq va nogironlar aravachasi foydalanuvchisi binoga mustaqil kira olmaydi.
Yunusobod tuman Davlat xizmatlari markazidagi foydalanishga yaroqsiz pandus.
Eng qizig‘i, nogironligi bo‘lgan odam kimningdir yordami bilan yuqoriga ko‘tarilgan taqdirda ham, u, ta’bir joiz bo‘lsa, “tuzoq"qa tushib qoladi. Markazga kirish eshigining yopiq ayvon shaklida kengaytirilgan qismi pandusdan o‘tish joyini to‘sib qo‘ygan. Bundan kelib chiqadiki, bu yerda “xo‘jako‘rsinga” pandus mavjud, lekin unga mustaqil ko‘tarilish imkonsiz va ko‘tarilgan taqdiringda ham, hech qayerga kirolmaysan.
Shayxontohur tuman DXMga kirish qismidagi pandusning marmar qoplamasi sirpanuvchan sirti tufayli harakatchanligi cheklangan kishilar uchun xavf tug‘dirishi mumkin
“Yunusobod tumanidagi davlat xizmatlari mutaxassisidan nogironligi bo‘lgan shaxslar uchun yaratilgan shart-sharoitlar haqida so‘raganimda, bunga javoban ularda hech qanday shart-sharoit yo‘qligi, faqat navbatsiz xizmat ko‘rsatish mavjud ekanini ma’lum qildi. Biroq shundan keyin, II guruh nogironi hisoblanishimga qaramay, meni umumiy navbatga qo‘yishdi”, — deydi monitoring guruhi a’zosi.
Poytaxtdagi ko‘plab davlat xizmatlari markazlarida nogironligi bo‘lgan shaxslar uchun navbatsiz xizmat ko‘rsatish bo‘yicha plakatlar ilingan. Ularda jismoniy nogironlikning aniq shakllari tasvirlangan. Jamiyatimizda shunday stereotip keng tarqalganki, nogironlikni nogironlar aravachasidagi shaxs sifatida tushuniladi va tasavvur qilinadi. Shu nuqtai nazardan, ko‘pchilik nogironlikning ko‘rinmas shakllari mavjudligini hisobga olmaydi.
Nogironlikning bunday shakllari har doim ham tashqaridan sezilmaydi, biroq inson hayotiga sezilarli ta’sir ko‘rsatadi. Shuning uchun nogironligi bo‘lgan shaxslar uchun ustuvor xizmat ko‘rsatish haqidagi plakatlarning o‘zi yetarli emas. DXM xodimlari ko‘rinmas shakldagi nogironligi bo‘lgan shaxslarga xizmat ko‘rsatish bo‘yicha ham o‘qitilishi lozim.
Shayxontohur DXM kiraverishida nogironligi bo‘lgan shaxslarga ustuvor xizmat ko‘rsatish aks ettirilgan plakat.
“Davlat xizmatlari markazida bo‘lganimda umumiy navbatda 28-o‘rinda ekanligimni aytishdi. Men navbatsiz xizmat ko‘rsatish huquqiga ega ekanligimni aytganimda, xodimlar navbatsiz o‘ta olmasligimni ma’lum qilishdi”, — deydi II guruhga mansub, ko‘rish qobiliyati buzilgan, albinizmga chalingan qiz.
Bunday vaziyatda, albinizmga chalingan qiz erkin harakatlanish va davlat xizmatlari markazi xodimlari bilan muloqot qilish imkoniyatiga ega. Biroq, unda nogironlik mavjud — uning holati issiq kunda navbatda turishga imkon bermaydi, bu uning salomatligiga salbiy ta’sir ko‘rsatishi mumkin. Ko‘rinmas nogironlik eshitish qobiliyati zaif kishilar va karlar, aqliy va ruhiy shakldagi nogironligi bo‘lgan shaxslar, shuningdek, surunkali kasalliklarga chalingan odamlarda uchrashi mumkin.
“Yanglishmayotgan bo‘lsam, I va II guruhga mansub nogironligi bo‘lgan shaxslar uchun davlat xizmatlarini ko‘rsatishda 50 foizlik chegirma mavjud. Biroq, Shayxontohur tumani DXMda bu haqda bila turib, menga aytishmadi”, — deydi II guruhga mansub, eshitish bilan bog‘liq nogironligi bo‘lgan erkak.
Boshqacha aytganda, nogironligi bo‘lgan foydalanuvchilar uchun ustuvor va imtiyozli xizmat ko‘rsatishga taalluqli tartib-taomillardan DXM xodimlarining hammasi ham xabardor emasligi ehtimoli yuqori. Bunday muammolar nogironligi bo‘lgan shaxslarga davlat xizmatlari ko‘rsatish bo‘yicha kadrlarni tizimli o‘qitishning mavjud emasligi tufayli yuzaga kelmoqda.
Yunusobod DXMda, shuningdek, eshitish imkoniyati cheklangan shaxslar bilan muloqotni ta’minlash uchun maxsus surdo-online planshetlar ham mavjud emas edi. Surdo-online dasturi 2020-yil noyabrida sinov tariqasida ishga tushirilgan. U kar va zaif eshituvchi fuqarolarga davlat xizmatlari markazi xodimlari bilan surdo-tarjimon orqali onlayn muloqot qilish imkonini beradi. Bunday muloqotni ta’minlash uchun poytaxtdagi 11 ta DXMga planshetlar o‘rnatilgan.
Ma’lum bo‘lishicha, surdo-online faoliyati barcha davlat xizmatlari markazlarida tizimli yo‘lga qo‘yilmagan va hozirgi kunda hatto to‘xtatib qo‘yilgan. DXM xodimlarini surdo-online dasturidan foydalanishga o‘rgatish masalasi ham ochiqligicha qolmoqda.
“Surdo-online tizimimiz 2020-yilda AKT vazirligi ko‘magida COVID-19 pandemiyasi davrida ishga tushirilgan edi. Biz bir yillik shartnoma asosida xizmat ko‘rsatdik, shuningdek, boshqa viloyatlardagi davlat xizmatlari markazlariga ham xizmat ko‘rsatishni boshladik. O‘tgan yili qaytadan xizmat ko‘rsatishni boshlagan edik, biroq hozir ishimiz to‘xtagan. Direktor o‘zgardi va endilikda DXM Davlat xizmatlari agentligi tasarrufida. Surdo-online dasturi ishlashda davom etmoqda, biroq biz xizmatlar ko‘rsatish bo‘yicha yangi shartnoma tuzmadik va shu sababli bizga abonent to‘lovi to‘lanmaydi”, — deya tushuntirdi surdo-online dasturiy ta’minotiga nisbatan mualliflik huquqi egasi “TECHNO LAB PRO” MCHJ direktori Go‘zal Rahmatullayeva.
Chilonzorda sharoit bor
“Chilonzor tumani Davlat xizmatlari markazida nogironlar aravachasidan foydalanuvchi, eshitish imkoniyati cheklangan va past bo‘ylilar uchun juda yaxshi imkoniyatlar yaratilgan”, — deya o‘z mulohazasini bo‘lishdi monitoring komissiyasi a’zosi anonim tarzda.
Chilonzor DXMga kiraverishda nogironlar aravachasidan foydalanuvchilar va aholining harakatchanligi cheklangan boshqa toifalari uchun qulay pandus o‘rnatilgan. Pandus 2-§ SHNK 2.07.02−22 ga muvofiq shaharsozlik me’yorlari va qoidalarining asosiy talablariga mos keladi. Bundan tashqari, markazda harakatchanligi cheklangan fuqarolar uchun davlat xizmatlaridan foydalanishda zarur bo‘lgan hollarda nogironlar aravachasi ham mavjud.
Chilonzor tuman Davlat xizmatlari markaziga kiraverishdagi qulay pandus
Markaz xodimlari xushmuomala munosabatda bo‘lib, nogironligi bo‘lgan shaxslar uchun yaratilgan barcha shart-sharoitlarni batafsil tushuntirib berishdi. DXMda eshitish imkoniyati cheklangan shaxslar bilan muloqot qilish uchun surdo-online dasturi o‘rnatilgan. Kutish zali past bo‘yli foydalanuvchilarning ehtiyojlarini inobatga olgan holda mebellar bilan jihozlangan.
Eshitish imkoniyati cheklangan shaxslar bilan surdo-online tizimi orqali muloqot qilish uchun planshet.
Chilonzor DXMda faqatgina aqli zaif va rivojlanishida nuqsoni bo‘lgan shaxslar uchun oson o‘qiladigan matn formatidagi ma’lumotlar yetishmaydi. Bunday qulay formatning mavjud bo‘lishi muloqotda yuzaga kelishi mumkin bo‘lgan ko‘rsatilayotgan davlat xizmatlari to‘g‘risidagi muhim ma’lumotlarni olish bilan bog‘liq to‘siqlarni bartaraf etishga imkon beradi.
Oson o‘qiladigan matn nafaqat nogironligi bo‘lgan shaxslar, balki keksalar, o‘qish va yozishda nuqsoni bo‘lganlar (masalan, disleksiya), davlat tilini to‘liq bilmaydigan chet elliklar va boshqa toifalar uchun ham foydalanishda qulaylik yaratgan bo‘lur edi.
Adliya vazirligi, Yevropa Ittifoqi va BMT Taraqqiyot dasturining davlat xizmatlarini ko‘rsatishni takomillashtirishga qaratilgan qo‘shma loyihasi ko‘magida jihozlangan Qoraqalpog‘istonning Nukus tumanidagi markaz DXMdan foydalanish imkoniyatini ta’minlashning muvaffaqiyatli namunasi bo‘la oladi.
my.gov.uz saytida raqamli foydalanish imkoniyati bormi?
Yagona interaktiv davlat xizmatlari portali turli shakldagi nogironligi bo‘lgan shaxslar uchun raqamli foydalanish imkoniyatini sinchkovlik bilan monitoring qilishga ehtiyoj sezmoqda. OneID tizimi orqali ro‘yxatdan o‘tish qay darajada qulay va bu tizim orqali ro‘yxatdan o‘tishni qanday soddalashtirish mumkinligi — bu katta savol. Misol uchun, nogironligi bo‘lgan shaxslar aksariyat hollarda suratlardan iborat kod orqali tekshirish (captcha) yordamida avtorizatsiyadan o‘tish bilan bog‘liq muammolarga duch kelishadi.
Bugungi dunyoda raqamli foydalanish imkoniyati “zaif ko‘ruvchilar uchun versiya” yoki “ekran suxandoni"ga ega bo‘lishdan ko‘ra ko‘proq narsani anglatadi. Vizual bo‘lmagan foydalanish imkoniyati, ayniqsa, ko‘zi ojiz va zaif ko‘ruvchi foydalanuvchilar uchun muhim. Masalan, my.gov.uz portalida muqobil matn (alt+text — tasvirlarni so‘z bilan tavsiflash) bilan tavsiflanmagan vizual elementlar bo‘lishi mumkin, bu esa ekranni o‘qish vositalari (iOS'da NVDA, VoiceOver va Android’da TalkBack kabi maxsus dasturlar, bu kompyuter yoki mobil qurilma ekranida sodir bo‘layotgan hamma narsani ovozlashtiradi) yordamida xizmatdan foydalanishni qiyinlashtiradi.
“Boshqaruvdagi yozilmagan elementlar, dinamik o‘zgaruvchan kontent, skrinriderlar e’tiboridan chetda qolmaydigan ko‘plab dekorativ elementlardan foydalanish va standart belgilash — bularning barchasi my.gov.uz veb-portalidan, shuningdek, uning mobil ilovasidan foydalanishni sezilarli darajada murakkablashtiradi. Zaif ko‘ruvchilar uchun versiya yoki „ekran suxandoni“ kabi mavjud funksionallik bu muammolarni hal qilmaydi va menimcha, ortiqcha. Shriftni kattalashtirish, kontrastni yoki ekran suxandonini o‘zgartirish — bularning barchasi ommalashgan operatsion tizimlarning barchasida allaqachon o‘rnatilgan bo‘lib, mavjud ekranga kirish dasturlari kontentni yetarli darajada tanib olishi va o‘qishi uchun foydalanuvchi interfeysini qayta ishlash kerak xolos”, — deya o‘z mulohazalari bilan o‘rtoqlashadi monitoring guruhining ko‘rish imkoniyati cheklangan II guruhga mansub nogironligi bo‘lgan a’zolaridan biri.
Raqamli foydalanish imkoniyatini ta’minlash uchun velosipedni qayta ixtiro qilishga hojat yo‘q. Nogironligi bo‘lgan shaxslar uchun veb-kontentdan foydalanish imkoniyatini ta’minlovchi global standart ishlab chiqilgan — Web Content Accessibility Guidelines (WCAG) 2.2. Nogironligi bo‘lgan shaxslar uchun veb-kontentdan foydalanish imkoniyatini ta’minlash bo‘yicha ushbu qo‘llanmadan ko‘rish, eshitish bilan bog‘liq nuqsonlar, jismoniy cheklovlar, nutqdagi nuqson, kognitiv va nevrologik buzilishlar kabi turli xil nogironligi bo‘lgan foydalanuvchilar uchun veb-saytlar va ilovalarni yanada qulayroq qilish bo‘yicha batafsil tavsiyalar o‘rin olgan. Afsuski, WCAG 2.2 global standarti O‘zbekistonda ommalashmayapti va shuning uchun hali ham qonunchilik darajasida tan olinmagan.
Nogironligi bo‘lgan shaxslar uchun davlat xizmatlarini ko‘rsatishning yagona standarti
Qulay davlat xizmatlarini taqdim etish nogironligi bo‘lgan shaxslarni jamiyatga faol integratsiya bo‘lishida hal qiluvchi ahamiyatga ega. Davlat xizmatlari barcha fuqarolarning ijtimoiy-siyosiy hayotda to‘laqonli ishtirokini ta’minlash uchun nihoyatda zarur. Davlat tomonidan kafolatlangan xizmatlarni olishda nogironlik, harakatchanlikning cheklanganligi yoki boshqa omillar asosidagi har qanday kamsitishlarga yo‘l qo‘ymaslik muhim ahamiyatga ega.
O‘tkazilgan boshlang‘ich monitoring turli shakldagi nogironligi bo‘lgan shaxslarga davlat xizmatlari ko‘rsatish bilan bog‘liq ishlarning kuchli va zaif tomonlari ko‘rsatib berdi. Ikki muassasa jismoniy imkoniyati va harakatchanligi cheklangan shaxslarning harakatlanishi uchun to‘liq moslashtirilmagan. Davlat xizmatlari markazlaridan foydalanish imkoniyati to‘g‘risida to‘liq tasavvurga ega bo‘lish uchun nogironligi bo‘lgan shaxslar uchun qulay shart-sharoit yaratish maqsadida DXM bino va tuzilmalarini sinchiklab monitoring va ekspertizadan o‘tkazish zarur.
Birgina poytaxtning o‘zida monitoring uchun tanlab olingan uchta DXMning foydalanish imkoniyati darajasi bir-biridan tubdan farq qilmoqda. Davlat xizmatlarini ko‘rsatishdagi bunday nomuvofiqlik nogironligi bo‘lgan shaxslar va harakatchanligi cheklangan shaxslar uchun davlat xizmatlarini ko‘rsatishning standartlashtirilmaganligi natijasidir. Shuningdek, “yagona darcha” xodimlarini nogironlikni ijtimoiy model nuqtai nazaridan tushunish va ular bilan to‘g‘ri muloqot qilish bo‘yicha o‘qitishda, shuningdek, obyektlar va xizmatlarni tashkil etish va ularning foydalanishga qulayligini ta’minlash bilan bog‘liq boshqa masalalarda yagona yondashuvning yetishmayotganligi seziladi.
Ekspertlar guruhi tomonidan “Nogironligi bo‘lgan shaxslarga davlat xizmatlari ko‘rsatish” davlat standartining dastlabki versiyasi ishlab chiqildi. Hujjat to‘qqiz bo‘limdan iborat bo‘lib, binolar, axborot va muloqot vositalaridan foydalanish imkoniyatini ta’minlashning asosiy talablari, shartlari va shakllari, nogironligi bo‘lgan shaxslarga davlat xizmatlarini ko‘rsatishda etiket va muomala to‘g‘risidagi batafsil ma’lumotlarni o‘z ichiga oladi. Standart xalqaro tajribani hisobga olgan holda va O‘zbekistonda qabul qilingan me’yoriy-huquqiy hujjatlarga muvofiq tayyorlangan.
Masalan, ko‘plab rivojlangan mamlakatlarda obyekt va davlat xizmatlaridan foydalanish imkoniyatini ta’minlash ishlarini tashkil etish va muassasa xodimlariga ko‘rsatmalar berish uchun mas’ul xodim yollanadi. Bunday xodimning xizmat vazifalari (ingliz tilida: “access/accessibility officer”) alohida ishlab chiqiladi va tasdiqlanadi. Davlat muassasalari ko‘rsatilayotgan xizmatlarni muntazam monitoring qilib borish va mustaqil baholanishini ta’minlash maqsadida nogironligi bo‘lgan shaxslar tashkilotlari bilan faol hamkorlik qiladi. Shuningdek, nogironligi bo‘lgan shaxslar jamoat birlashmalari davlat muassasalari xodimlarini o‘qitishni tashkil etadi.
Respublika bo‘yicha davlat xizmatlari markazlari tomonidan yagona standartning qabul qilinishi va qo‘llanilishi turli shakldagi nogironligi bo‘lgan shaxslarga xizmat ko‘rsatishdagi mavjud tarqoqlikka barham berish imkonini bergan bo‘lardi. Nogironligi bo‘lgan shaxslar uchun davlat xizmatlarini ko‘rsatishning yagona standartiga rioya qilish, shuningdek, “Nogironligi bo‘lgan shaxslarning huquqlari to‘g‘risida"gi qonun talablariga, shuningdek, O‘zbekiston tomonidan 2021-yil 7-iyunda ratifikatsiya qilingan “Nogironlarning huquqlari to‘g‘risidagi” BMT Konvensiyasi tamoyillari va qoidalariga rioya etilishini ta’minlaydi. Konvensiyaga muvofiq, nogironligi bo‘lgan shaxslar hayotiy faoliyatining barcha jabhalarida o‘z huquq va erkinliklarini amalga oshirishda teng imkoniyatlarga, shu jumladan, o‘z ehtiyojlarini qondirish uchun barcha zarur xizmatlarni olish huquqiga ega bo‘lishi lozim.

Мониторинг доступности центров госуслуг Ташкента показал различные уровни их готовности к обслуживанию граждан с различными формами инвалидности. Почему в одном городе госуслуги оказывают по-разному? Колумнист «Газеты.uz» Дильмурад Юсупов считает, что проблему можно решить внедрением единого стандарта оказания госуслуг для лиц с инвалидностью.
Центры госуслуг (ЦГУ) играют важную роль в оказании необходимых услуг для лиц с инвалидностью и других уязвимых категорий населения. Через Единый портал интерактивных государственных услуг (ЕПИГУ, my.gov.uz) можно подавать онлайн-заявления на назначение социальных пособий, получение медицинского заключения на обеспечение средствами реабилитации и других услуг, не выходя из дома.
С 1 ноября 2021 года оказание госуслуг лицам с инвалидностью I и II групп осуществляется со скидкой в размере 50% на государственные пошлины, сборы и любые другие платежи. Более того, лица с инвалидностью I и II группы, дети с инвалидностью, а также граждане, заботящиеся о них имеют право на обслуживание вне очереди при получении госуслуг. Но насколько процесс получения госуслуг является удобным и доступным для лиц с инвалидностью?
Чтобы ответить на этот вопрос, в апреле представители Общественного объединения инвалидов Ташкента «Шароит Плюс» провели мониторинг доступности районных центров госуслуг. Цель — понять текущее состояние оказания госуслуг лицам с различными формами инвалидностью, проживающими в столице. Мониторинг выборочно охватил три центра государственных услуг в Юнусабадском, Шайхантахурском и Чиланзарском районах.
Эксперты «Шароит Плюс» проверили ЦГУ на наличие физической доступности для лиц с инвалидностью и маломобильных граждан, доступности информации и коммуникации, а также цифровой доступности портала my.gov.uz и его мобильного приложения. Более того, оценивалось отношение сотрудников ЦГУ при оказании госуслуг для лиц с разными формами инвалидности.
На Юнусабаде условий нет — есть только обслуживание вне очереди
В Юнусабадском ЦГУ группа мониторинга столкнулась с физическими и коммуникационными барьерами. Сооружённый у входа пандус не соответствует ШНК 2.07.02−22 «Проектирование строительных объектов с учётом потребностей лиц с инвалидностью и пожилых людей» — угол наклона превышает норму в 5 градусов, покрытие скользкое, пользователь инвалидной коляски самостоятельно не сможет попасть в здание.
Даже если человек с инвалидностью сможет подняться с посторонней помощью, он окажется в так называемой «ловушке». Пристройка дверного проёма у входа в центр заблокировала проход от пандуса. Получается, пандус есть, но воспользоваться им самостоятельно невозможно, а если и по нему поднимешься, то в здание не зайдёшь.
«Когда я спросила специалиста госуслуг в Юнусабадском районе о созданных условиях для лиц с инвалидностью, мне ответили, что у них нет никаких условий и только есть обслуживание без очереди. Но затем меня как человека со II группой инвалидности поставили в общую очередь», — рассказывает член группы мониторинга.
Во многих столичных центрах госуслуг размещены постеры о внеочередном обслуживании лиц с инвалидностью. На них изображены явные формы физической инвалидности. В нашем обществе до сих пор распространено стереотипное понимание и образ инвалидности как человека в инвалидной коляске, и многие не учитывают наличие у людей невидимых форм инвалидности.
Это состояния, которые не всегда видны снаружи, но могут существенно влиять на жизнь человека. Поэтому одних постеров о приоритетном обслуживании лиц с инвалидностью недостаточно. Сотрудники ЦГУ должны быть обучены оказанию услуг лицам с невидимыми формами инвалидности.
«Когда я была в центре госуслуг, мне сказали, что я была 28-й в общей очереди. Когда я сказала, что мне положено приоритетное обслуживание вне очереди, сотрудники сказали, что вне очереди я не смогу зайти», — рассказывает девушка с альбинизмом с инвалидностью по зрению II группы.
Девушка с альбинизмом может беспрепятственно передвигаться и коммуницировать с сотрудниками центра госуслуг. Но у неё есть инвалидность — её состояние не позволяет её в жаркие дни стоять в очереди, что может негативно сказаться на её здоровье. Невидимую инвалидность могут иметь слабослышащие и глухие люди, люди с интеллектуальными и психическими формами инвалидности, а также люди с хроническими заболеваниями.
«Насколько мне известно, на госуслуги для инвалидов I и II группы действует скидка 50%. Но в ЦГУ Шайхантахурского района мне сознательно не сказали об этом», — рассказывает мужчина с инвалидностью по слуху II группы.
Есть вероятность того, что не все сотрудники ЦГУ в курсе нормативных правил касательно приоритетного и льготного обслуживания пользователей с инвалидностью. Такие проблемы возникают из-за отсутствия системного обучения персонала по оказанию госуслуг для лиц с инвалидностью.
В Юнусабадском ЦГУ не было также специальных планшетов surdo-online для обеспечения коммуникации с лицами с инвалидностью по слуху. Программа surdo-online была запущена в тестовом режиме в ноябре 2020 года. Она позволяет глухим и слабослышащим гражданам коммуницировать с сотрудниками центра госуслуг через переводчика жестового языка в режиме онлайн. Для обеспечения подобной коммуникации в 11 столичных ЦГУ были внедрены планшеты.
Выяснилось, что работа surdo-online системно не внедрена во всех центрах госуслуг и даже приостановлена в настоящее время. Остаётся открытым также вопрос об обучении сотрудников ЦГУ пользованию программой surdo-online.
«Наша система surdo-online была запущена в 2020 году во время пандемии COVID-19 при содействии Министерства ИКТ. Мы оказывали услуги на основании договора сроком на один год, а также начали обслуживание центров госуслуг в других регионах. Мы начали предоставлять услуги снова с прошлого года, но сейчас наша работа приостановилась. Сменился директор, и теперь ЦГУ находится в ведении Агентства государственных услуг. Программа surdo-online продолжает работать, но мы не заключили новый договор на оказание услуг и поэтому нам не платят абонентскую плату», — объяснила Гузаль Рахматуллаева, директор ООО «TECHNO LAB PRO», обладающей правами на программное обеспечение surdo-online.
На Чиланзаре условия есть
«Чиланзарский районный центр госуслуг создал очень хорошие возможности для людей, пользующихся инвалидными колясками, для людей с инвалидностью по слуху и людей с низким ростом», — делится своей оценкой член комиссии по мониторингу доступности.
У входа в Чиланзарский ЦГУ установлен доступный пандус для пользователей инвалидных колясок и других маломобильных категорий населения. Пандус соответствует основным требованиям норм и правил градостроительства согласно 2-§ ШНК 2.07.02−22. Более того, в центре есть в наличии инвалидная коляска на случай если она потребуется маломобильным гражданам.
Сотрудники центра были доброжелательными и подробно объяснили обо всех условиях, созданных для людей с инвалидностью. В ЦГУ установлена программа коммуникации для лиц с инвалидностью по слуху surdo-online. В зале ожидания имеется мебель, учитывающая потребности пользователей с низким ростом.
В Чиланзарском ЦГУ не оказалось только информации в формате легкочитаемого текста для лиц с ментальной инвалидностью и особенностями в развитии. Наличие такого доступного формата устранило бы коммуникационные барьеры для получения важной информации об оказываемых госуслугах.
Легкочитаемый текст был бы доступен не только для лиц с инвалидностью, но и для людей пожилого возраста, людей с нарушением чтения и письма (например, с дислексией), иностранцев, не владеющих государственных языком в полном объёме и других категорий.
Примером успешного кейса обеспечения доступности ЦГУ можно назвать центр в Нукусском районе Каракалпакстана, оснащённый при поддержке совместного проекта Минюста, ЕС и ПРООН по совершенствованию госуслуг.
Есть ли цифровая доступность на портале my.gov.uz?
Единый портал интерактивных государственных услуг нуждается в тщательном мониторинге цифровой доступности для лиц с разными формами инвалидности. Большим вопросом является то, насколько удобна регистрация через систему OneID и как можно было бы упростить регистрацию через данную систему. К примеру, люди с инвалидностью часто сталкиваются с проблемами авторизации с помощью проверки через код с картинки (captcha).
В мире на сегодняшний день цифровая доступность уже значит намного больше, чем наличие «версии для слабовидящих» или «экранного диктора». Особенно важной является невизуальная доступность для незрячих и слабовидящих пользователей. Например, на портале my.gov.uz могут быть визуальные элементы не описанные альтернативны текстом (alt-text — описание изображений словами), что затрудняет пользование сервисом при помощи скринридеров (специальные программы, такие как NVDA, VoiceOver в iOS и TalkBack в Android, которые озвучивают всё, что показано на экране компьютера или мобильного устройства).
«Неподписанные элементы управления, динамически изменяющийся контент, использование множества декоративных элементов, которые не игнорируются скринридерами, нестандартная разметка — все это сильно затрудняет пользование порталом my.gov.uz а также его мобильным приложением. Имеющийся функционал типа версии для слабовидящих, или „экранного диктора“ не решают этих проблем и, по моему мнению, являются излишеством. Увеличение шрифта, изменение контрастности или „экранный диктор“ — всё это уже встроено во все популярные операционные системы, нужно лишь переработать пользовательский интерфейс так, чтобы имеющиеся программы экранного доступа могли адекватно распознавать и считывать контент», — поделился мнением один из членов группы мониторинга с I группой инвалидности по зрению.
Для обеспечения цифровой доступности не нужно придумывать велосипед. Разработан мировой стандарт, обеспечивающий доступность веб-контента для лиц с инвалидностью, — Web Content Accessibility Guidelines (WCAG) 2.2. Данное руководство включает подробные рекомендации, чтобы сделать вебсайты и приложения более доступными для пользователей с различными видами инвалидности, такими как нарушения зрения, слуха, физические ограничения, нарушения речи, когнитивные и нейрологические нарушения. К сожалению, мировой стандарт WCAG 2.2 широко не распространён в Узбекистане и не признан на законодательном уровне.
Eдиный стандарт оказания госуслуг для лиц с инвалидностью
Предоставление доступных государственных услуг является крайне необходимым для активного вовлечения лиц с инвалидностью в жизнь общества. Госуслуги необходимы для всех граждан для обеспечения их всестороннего участия в общественно-политической жизни. Важным является недопущение любых форм дискриминации по признаку инвалидности, маломобильности или других факторов при получении услуг, гарантированных государством.
Проведённый предварительный мониторинг выявил сильные и слабые стороны работы с предоставлением госуслуг для лиц с различными формами инвалидности. Два учреждения не были полностью адаптированы для передвижения лиц с физической инвалидностью и маломобильных граждан. Для получения полноценной картины доступности центров госуслуг, необходимо провести тщательный мониторинг и экспертизу зданий и сооружений ЦГУ на предмет создания доступной среды для лиц с инвалидностью.
В одной лишь столице уровень доступности в трёх выбранных для мониторинга ЦГУ кардинально отличается друг от друга. Подобная несогласованность в оказании госуслуг являются следствием отсутствия стандартизации в оказании госуслуг для лиц с инвалидностью и маломобильных граждан. Также ощущается нехватка единого подхода в обучении персонала по пониманию инвалидности с точки зрения социальной модели и правильной коммуникации с людьми с инвалидностью, а также по другим вопросам, связанным с организацией и обеспечением доступности объектов и услуг.
Командой экспертов совместного проекта Министерства юстиции, Европейского союза и ПРООН в «Совершенствование предоставления государственных услуг и повышение уровня управления в сельских районах Узбекистана» был разработан предварительный вариант государственного стандарта «Оказание государственных услуг для лиц с инвалидностью». Документ включает в себя девять разделов, охватывающих подробную информацию об основных требованиях, условиях и формах обеспечения доступности зданий, информации и коммуникации, этикета и обращения при предоставлении госуслуг для лиц с инвалидностью. Стандарт подготовлен с учётом международного опыта и в соответствии с нормативно-правовыми актами Узбекистана.
Например, во многих развитых странах нанимают ответственного сотрудника за организацию работы по обеспечению доступности объекта и государственных услуг и инструктаж персонала в учреждении. Отдельно разрабатываются и утверждаются должностные инструкции такого сотрудника (access/accessibility officer). Государственные учреждения активно сотрудничают с организациями людей с инвалидностью для осуществления ими регулярного мониторинга и независимой оценки предоставляемых услуг. Общественные объединения инвалидов также проводят инструктаж персонала госучреждений.
Принятие и применение единого стандарта центрами госуслуг по всей стране позволило бы избежать существующую разрозненность в оказании услуг лицам с различными формами инвалидности. Соблюдение единого стандарта оказания госуслуг для лиц с инвалидностью обеспечило бы также соблюдение требований закона «О правах лиц с инвалидностью», а также принципов и положений Конвенции ООН «О правах инвалидов», ратифицированной Узбекистаном 7 июня 2021 года.
Согласно конвенции, лица с инвалидностью должны иметь равные возможности для реализации своих прав и свобод во всех сферах жизнедеятельности, в том числе равное право на получение всех необходимых услуг для удовлетворения своих нужд в различных сферах жизнедеятельности.