Qozog‘istonda so‘nggi vaqtlarda Rossiyada qonunni buzgan O‘zbekiston fuqarolarining hibsga olinishi holatlari kuzatilmoqda. Bu haqda Tashqi mehnat migratsiyasi agentligi matbuot xizmati xabar berdi.
8-may kuni Tashqi ishlar vazirligi fuqarolarni O‘zbekiston-Qozog‘iston yoki Rossiya-Qozog‘iston chegarasini kesib o‘tishda nafaqat Qozog‘iston, balki Rossiya hududiga kirishda ham hech qanday to‘siq yo‘qligiga oldindan ishonch hosil qilish zarurligi haqida ogohlantirgandi. Sababi Qozog‘iston va Rossiya Federatsiyasi o‘rtasida ma’muriy va jinoiy ishlar bo‘yicha qarorlarni o‘zaro tan olish va ijro etish to‘g‘risidagi shartnomalar imzolangan.
Shu sababli Qozog‘iston vakolatli organlari Rossiyaning migratsion va boshqa qonunlari buzilishi yoki to‘lanmagan jarimalar mavjudligini tekshirmoqda.
Agar Rossiya Federatsiyasida bo‘lish davridagi qonunbuzarliklar yoki to‘lanmagan jarima aniqlansa, Qozog‘iston hukumati O‘zbekiston fuqarosining Qozog‘istonga kirishi yoki chiqishini taqiqlash to‘g‘risida qaror qabul qilishi mumkin.
Agentlik ma’lumotlariga ko‘ra, hibsga olingan shaxslar Rossiya tomoni mazkur huquqbuzarliklar bo‘yicha yakuniy qaror qabul qilguniga qadar jazoni ijro etish muassasalarida saqlanmoqda.
“Shu munosabat bilan Rossiya hududida huquqbuzarlik sodir etib, O‘zbekistonga kelgan yurtdoshlarimizga Qozog‘istonga bormaslik tavsiya qilinadi”, — deyiladi agentlik xabarida.
O‘z navbatida, TIV fuqarolarga Rossiya IIV Migratsiya masalalari bo‘yicha bosh boshqarmasi veb-saytidan ushbu mamlakatga kirishga taqiq bor yoki yo‘qligini tekshirishni tavsiya qildi (“Xizmatlar” bo‘limi).

В Казахстане в последнее время наблюдаются случаи задержания граждан Узбекистана, нарушивших законодательство на территории России. Об этом сообщила пресс-служба Агентства по внешней трудовой миграции Узбекистана.
8 мая узбекистанский МИД предупредил граждан о том, что при пересечении узбекско-казахстанской или российско-казахстанской границы необходимо заблаговременно удостовериться в отсутствии препятствий для въезда не только в Казахстан, но и в Россию. Причина — Казахстан и РФ подписали соглашения о взаимном признании и исполнении решений по административным и уголовным делам.
По этой причине казахстанские компетентные органы проводят проверку на предмет наличия нарушений миграционного и иного законодательства России либо неоплаченных штрафов.
В случае выявления нарушений в период пребывания в РФ или неоплаченного штрафа казахстанские власти могут принять решение о недопущении въезда гражданина Узбекистана в Казахстан или выезда из него.
По данным агентства, задержанные содержатся в учреждениях исполнения наказания до принятия российской стороной окончательного решения по совершённым ими нарушениям.
«В связи с этим соотечественникам, приехавшим в Узбекистан после совершения правонарушения на территории России, рекомендуется не ехать в Казахстан», — говорится в сообщении агентства.
В свою очередь, МИД Узбекистана рекомендовал гражданам проверять на сайте Главного управления по вопросам миграции МВД России наличие или отсутствие запрета на въезд в эту страну (раздел «Сервисы»).