Xalqaro valyuta jamg‘armasi (XVJ) 2023-yil uchun O‘zbekistonning iqtisodiy rivojlanishiga bahosiga o‘zgartishlar kiritib, 2023-yilgi prognozini yaxshiladi. Yangi prognoz fondning oktabr oyidagi jahon iqtisodiyoti rivojlanish istiqbollari to‘g‘risidagi hisobotida keltirilgan.
XVJ joriy yilda O‘zbekiston yalpi ichki mahsuloti 5,5 foizga o‘sishini kutmoqda. Aprel oyida fond 5,3 foizlik o‘sishni prognoz qilgan edi. 2024-yilgi YAIM o‘sishi bo‘yicha prognoz 5,5 foiz darajasida o‘zgarishsiz qoldi.
2023-yilda iqtisodiy o‘sish sur’atlari bo‘yicha O‘zbekiston Qozog‘iston (4,6 foiz), Qirg‘iziston (3,4 foiz) va Turkmanistondan (2,5 foiz) oldinda, lekin Tojikistondan (6,5 foiz) ortda qolmoqda.
O‘zbekistonning joriy to‘lov balansi joriy yilda XVF prognozlariga ko‘ra, 2022-yildagi -0,8 foizga nisbatan -4,3 foizni tashkil etadi. 2024-yilda bu ko‘rsatkich -4,6% gacha ko‘tariladi.
XVJ, shuningdek, O‘zbekistonda inflyatsiya 2022-yildagi 11,4 foizdan 2023-yilda 10,2 foizga, 2024-yilda esa 10 foizgacha pasayishini bashorat qilmoqda.
O‘zbekistonda ishsizlik darajasi, XVJ kutganidek, joriy yilda 8,4 foizgacha (2022-yilda 8,9 foiz), 2024-yilda esa 7,9 foizgacha pasayadi.
Jahon YAIM
XVF 2023-yil uchun global yalpi ichki mahsulot o‘sishi prognozini 3 foiz darajasida saqlab qoldi, lekin 2024-yil uchun uni 3 foizdan 2,9 foizga tushirdi. Hisobotda qayd etilishicha, bu “tarixiy o‘rtacha ko‘rsatkichdan sezilarli darajada past”.
“COVID-19 pandemiyasi va Rossiyaning Ukrainaga bostirib kirishidan global tiklanish jarayoni sekin va notekis davom etmoqda… Iqtisodiy faollik pandemiyadan oldingi darajadan orqada qolishda davom etmoqda, ayniqsa, bozor shakllanayotgan va rivojlanayotgan mamlakatlarda, mintaqalar o‘rtasidagi tafovut esa kuchayib bormoqda”, — deyiladi fond hisobotida.
XVJ jahon iqtisodiyotining tiklanishiga to‘sqinlik qilayotgan sabablar qatorida bloklarda o‘sib borayotgan geoiqtisodiy parchalanish va markaziy banklar siyosatining keskinlashuvi oqibatlari borligini qayd etdi.

Международный валютный фонд (МВФ) скорректировал оценку экономического развития Узбекистана, улучшив прогноз на 2023 год. Новый прогноз приводится в октябрьском докладе фонда о перспективах развития мировой экономики.
МВФ ожидает роста ВВП Узбекистана по итогам этого года на 5,5%. В апреле фонд прогнозировал рост в 5,3%. Ожидания по росту ВВП в 2024 году остались без изменений — 5,5%.
По темпам экономического роста в 2023 году Узбекистан опережает Казахстан (4,6%), Кыргызстан (3,4%) и Туркменистан (2,5%), но отстаёт от Таджикистана (6,5%).
Текущий платёжный баланс Узбекистана в текущем году, по прогнозам МВФ, составит -4,3% по сравнению с -0,8% в 2022 году. В 2024 году этот показатель вырастет до -4,6%.
МВФ также прогнозирует понижение инфляции в Узбекистане с 11,4% в 2022 году до 10,2% в 2023 году и 10% — в 2024 году.
Уровень безработицы в Узбекистане, как ожидает МВФ, в этом году снизится до 8,4% (8,9% в 2022 году), а в 2024 году — до 7,9%.
Мировой ВВП
Прогноз роста мирового ВВП на 2023 год МВФ сохранил на уровне 3%, но понизил его на 2024 год — с 3% до 2,9%. В докладе отмечается, что «значительно ниже исторического среднего показателя».
«Глобальное восстановление после пандемии COVID-19 и вторжения России в Украину остаётся медленным и неравномерным… Экономическая активность по-прежнему отстаёт от своего допандемического уровня, особенно в странах с формирующимся рынком и развивающихся странах, а различия между регионами усиливаются», — говорится в докладе фонда.
В МВФ отметили, что среди причин, сдерживающих восстановление мировой экономики, — растущий геоэкономический распад на блоки и последствия ужесточения политики центральных банков.
Ранее глава МВФ Кристалина Георгиева заявила, что совокупные потери глобальной экономики от различных потрясений за период с 2020 по 2023 год составили 3,7 трлн долларов.