O‘zbekistonda yil boshidan buyon 13 364 ta mehnat qonunchiligi buzilishi rasman qayd etilgan. Bu haqda Bandlik va kambag‘allikni qisqartirish vazirligi matbuot xizmati “Gazeta.uz”ga ma’lum qildi.
Yanvar aprel oylarida Davlat mehnat inspeksiyasi tomonidan eng ko‘p qoidabuzarliklar quyidagilarda aniqlangan:
- xalq ta’limi (maktab) muassasalarida — 5612 (oyiga o‘rtacha 1403 ta huquqbuzarlik);
- maktabgacha ta’lim tashkilotlarida (bolalar bog‘chalarida) — 2173 (543);
- Sog‘liqni saqlash vazirligi tizimida — 1215 (303);
- qishloq xo‘jaligida — 452 (113);
- qurilish tashkilotlarida — 266 (66).
2023-yilda eng ko‘p mehnat qonunchiligi buzilishi ta’lim sohasi — 21 286 (oyiga o‘rtacha 1773 ta), sog‘liqni saqlash — 3589 (299), qurilish — 1867 (155), qishloq xo‘jaligida — 1775 (147), sanoat — 686, transport — 539, bank-moliya tizimi — 274, savdo va xizmat ko‘rsatish — 237, boshqalarda — 10 977 aniqlangan.
O‘rtacha oylik ko‘rsatkichlar bilan solishtirilsa, ta’lim va sog‘liqni saqlash sohalarida ko‘proq huquqbuzarliklar aniqlagan.
Tekshiruv doirasida jami 4321 ta tekshiruvlar o‘tkazilib, natijada 2682 nafar mansabdor shaxsga nisbatan 6,2 milliard so‘m (har biri 2,5 million so‘mga yaqin) jarimalar qo‘llanildi. Yana 166 ta ish huquqni muhofaza qiluvchi organlarga o‘tkazilgan.
Aniqlangan qonun buzilish holatlari aksariyati quyidagilar bilan bog‘liq:
- mehnat shartnomalarni noto‘g‘ri tuzilishi — 617 ta;
- mehnatga haq to‘lashda — 1 462 ta;
- ta’tillar berilishida — 1 474 ta;
- o‘z ish o‘rinlari to‘g‘risidagi ma’lumotni taqdim etmaslik yoki yashirish — 846 ta;
- ishdan noqonuniy bo‘shatishda — 312 ta;
- xodimlarni o‘qitish va bilimlarini tekshirish tashkil etilmagan — 626 ta;
- maxsus kiyim va himoya vositalari bilan ta’minlanmagan — 332 ta.
Natijada Davlat mehnat inspeksiyasi tomonidan 44 413 ta norasmiy ish o‘rinlari ro‘yxatga olinib, 5 997 nafar fuqaro foydasiga 26,4 milliard so‘m ish haqi undirilishiga erishildi.
Mazkur davrda 7157 ta murojaat kelib tushgan bo‘lib, shundan 4663 tasi qanoatlantirilgan, 2697 ta murojaat bo‘yicha tushuntirishlar berilgan. Murojaatlarning aksariyati to‘lovni o‘z vaqtida to‘lash va boshqa to‘lovlar bilan bog‘liq — 3637 ta, noqonuniy ishdan bo‘shatish — 605 ta, xodimdan norasmiy foydalanish — 467 ta, ishga qabul qilishda huquqbuzarliklar — 382 ta.

В Узбекистане с начала года официально зарегистрировано 13364 нарушений трудового законодательства. Об этом «Газете.uz» сообщили в пресс-службе Министерства занятости и сокращения бедности.
В январе-апреле больше всего нарушений Государственная инспекция труда выявила:
- в учреждениях народного образования (школах) — 5612 (в среднем по 1403 правонарушения в месяц);
- в дошкольных образовательных организациях (детсады) — 2173 (543);
- в системе Министерства здравоохранения — 1215 (303);
- в сельском хозяйстве — 452 (113);
- в строительных организациях — 266 (66).
В 2023 году больше всего нарушений трудового законодательства также было выявлено в сферах образования — 21286 (в среднем по 1773 нарушений в месяц), здравоохранения — 3589 (299), строительства — 1867 (155), сельского хозяйства — 1775 (147), промышленности — 686, транспорта — 539, банковской и финансовой системе — 274, торговли и услуг — 237, другие — 10977.
Если сравнить со средними месячными показателями, то нарушений в сфере образования и здравоохранения стали выявлять больше.
Всего инспекция провела 4321 проверку, в результате которой в отношении 2682 должностных лиц назначены штрафы на сумму 6,2 млрд сумов (около 2,5 млн сумов на каждого). Ещё 166 дел переданы в правоохранительные органы.
Среди выявленных нарушений большинство связано:
- с неправильным составлением трудовых договоров — 617 случаев;
- с порядком оплаты труда — 1462;
- с порядком предоставления отпуска — 1474;
- с непредставлением или сокрытием информации о вакансиях — 846;
- с незаконным увольнением — 312;
- с тем, что не организовано обучение и проверка знаний работников — 626;
- с тем, что работники не обеспечены специальной одеждой и средствами защиты — 332.
В результате Госинспекция труда добилась оформления 44413 неформальных рабочих мест и взыскания 26,4 млрд сумов оплаты труда в пользу 5997 граждан
За этот период поступило 7157 обращений, из них удовлетворено 4663 обращения, даны разъяснения по 2697 обращениям. Большая часть жалоб связана с несвоевременной оплатой труда и другими выплатами — 3637 случае, незаконным увольнением — 605, неофициальным использованием работника — 467, нарушениями при приёме на работу — 382.