Ўзбекистонда энергетик ичимликларга алоҳида акциз солиғи жорий этилиши мумкин. «Газета.uz» 8 ноябрь куни Олий Мажлис Қонунчилик палатаси мажлисида «Адолат» партиясидан сайланган депутат Олтиной Маъмированинг шундай таклифига эътибор қаратди.
2024 йилги Давлат бюджети лойиҳасини шарҳлар экан, у ушбу таклифни тилга олиб ўтди. Маълумот учун, меъёридан ортиқча истеъмол қилиниши оқибатида турли хасталиклар, жумладан, қандли диабет касаллигига чалиниш ҳолатлари кўпайгани сабабли таркибида шакар бўлган газланган ичимликларга 1 апрелдан 1 литр учун 500 сўм миқдорида акциз солиғини жорий этиш режалаштирилган.
Парламент аъзосининг таъкидлашича, газланган ичимликнинг (унинг номи айтилмаган) 330 мл ида 19 ош қошиқ шакар бор, ваҳоланки, Жаҳон соғлиқни сақлаш ташкилоти тавсияларига кўра, кунлик шакар миқдори 12 ош қошиқдан ошмаслиги керак.
Олтиной Маъмирова, айниқса, ёшлар орасида оммалашиб кетган энергетик ичимликларга тўхталди. Унинг сўзларига кўра, энергетик ичимликнинг ўртача нархи 15 минг сўм бўлиб, таклиф этилаётган акциз солиғи даражаси (0,2 литр учун 100 сўм) бу ичимликларни ичишдан бош тортиш учун сабаб бўлмаслиги мумкин. «Шунинг учун „Адолат“ партияси фракцияси энергик учун алоҳида акциз солиғини жорий этиш ва ставкани литри учун 5 минг сўм қилиб белгилашни таклиф қилмоқда», — деди депутат.
Бош вазир ўринбосари, иқтисодиёт ва молия вазири Жамшид Қўчқоров чекка қишлоқлардан бирига ташрифи чоғида мактаб рўпарасидаги дўконда энергетик ичимликлар сотилаётганига эътибор берганини айтди. Сотувчи аёл кунига тахминан 5−6 қути шундай ичимликлар сотишини айтган.
У таклифни қўллаб-қувватлади ва ушбу бандни 2024 йилги давлат бюджети тўғрисидаги қонун лойиҳасини кейинги ўқишларда кўриб чиқиш чоғида киритишни сўради.
Аввалроқ Соғлиқни сақлаш вазирлиги 2022 йил 1 сентябрдан мактабларда ва уларга яқин жойда газланган сув ва тез тайёрланадиган таомларни камида 500 м масофада сотишни тақиқлашни таклиф қилган эди. Бироқ 2022−2026 йилларга мўлжалланган «Ўсмирлар саломатлиги ва фаровонлигини мустаҳкамлаш бўйича Миллий Ҳаракатлар стратегияси» лойиҳаси қабул қилинганича йўқ.
2018 йил охирида Ўзбекистонда 18 ёшга тўлмаган шахсларга энергетик ичимликлар сотишни тақиқловчи ва уларнинг рекламасига чекловлар жорий қилувчи қонун қабул қилинган эди.

В Узбекистане могут ввести акцизный налог на энергетические напитки. С таким предложением на заседании Законодательной палаты Олий Мажлиса 8 ноября выступила депутат от партии «Адолат» Олтиной Мамирова, обратила внимание «Газета.uz».
Об этом она заявила, комментируя проект государственного бюджета на 2024 год, согласно которому c 1 апреля планируется ввести акциз в размере 500 сумов за 1 литр на газированные напитки, содержащие сахар, с учётом возможного увеличения заболеваний, в том числе диабета, при чрезмерном потреблении.
Парламентарий указала, что газированный напиток (какой именно, не называется) содержит 19 столовых ложек сахара на 330 мл, хотя по рекомендации Всемирной организации здравоохранения суточное потребление сахара не должно превышать 12 столовых ложек.
Олтиной Мамирова отдельно остановилась на энергетических напитках, которые стали очень популярными среди молодёжи. По её словам, средняя стоимость энергетика составляет 15 тысяч сумов, а предлагаемый уровень акциза (100 сумов за 0,2 л) может не стать мотивом для отказа от употребления этих напитков. «Поэтому фракция партии „Адолат“ предлагает ввести отдельный акциз на энергетики и установить ставку до 5000 сумов за литр», — сказала депутат.
Вице-премьер, министр экономики и финансов Джамшид Кучкаров рассказал, что во время посещения одного из отдалённых кишлаков заметил продажу энергетиков в магазине напротив школы. Продавщица сообщила, что продаёт около 5−6 банок таких напитков в день.
Он поддержал предложение и попросил включить этот пункт во время рассмотрения законопроекта о госбюджете на 2024 год в следующих чтениях.
Министерство здравоохранения ранее предлагало с 1 сентября 2022 года запретить продажу газировок и фастфуда в школах и возле них на расстоянии не менее 500 м, однако проект Национальной стратегии действий по укреплению здоровья и благополучия подростков на 2022−2026 годы так и не был принят.
В конце 2018 года в Узбекистане был принят закон, запрещающий продажу энергетических напитков лицам младше 18 лет и вводящий ограничения на их рекламу.