Энергетика вазири Жўрабек Мирзамаҳмудов UzReport TV телеканалига берган интервьюсида электр ва газ учун тарифлар оширилиши ҳақида гапирди.
Унинг таъкидлашича, тарифлар газ ва электр энергиясини ишлаб чиқариш, ташиш ва тақсимлаш билан боғлиқ барча харажатларни қопламаслиги сабабли давлат бюджетидан катта миқдорда субсидиялар ажратилмоқда.
Энергетика вазирлиги раҳбари энергетика ресурсларини ишлаб чиқаришга инвестициялар жалб қилинаётганини таъкидлади, бироқ инвесторлар «паст тарифлар туфайли» электр энергиясини ташиш, тақсимлаш ва истеъмолчиларга етказиб бериш тизимига ҳали инвестиция киритишга тайёр эмас.
«Сабаби инвестиция қилинган маблағларнинг ўзини оқлаш муддати жуда узоқ… Баъзи ҳисоб-китоблар шуни кўрсатдики, ўзини оқлаш муддати 10−15 йил эмас, 30−40 йилдан ортиқ. Шунинг учун тарифларни ошириш бу масалани ҳал этиш босқичларидан биридир», — деди у.
Жўрабек Мирзамаҳмудов тарифларни белгилашда газ импорти ҳам ҳисобга олинганини таъкидлади.
«Тарифларни белгилашда, яна айтаман, харажатларнинг бир қисмини қоплаш, табиий газни импорт қилиш харажатлари ҳам ҳисобга олинган. Электр энергиясини Туркманистондан, ёзда эса Қирғизистон ва Тожикистондан импорт қиламиз. Тожикистон тарифлари ўтган йилларга нисбатан ўзгармаган, Туркманистонники эса ўтган йилга нисбатан бироз ошган. Ҳисоб-китоблар олиб борилган ва буларнинг барчаси ҳисобга олинган», — деди у.
Электр энергияси тарифларини белгилашда асосий омил сифатида электр энергиясининг 80 фоизигача қисмини ишлаб чиқаришда зарур бўлган газ, шунингдек, мазут импорти ҳисобга олинган.
Вазир Ўзбекистондаги газ конларининг 85 фоизи тугаб қолгани, шу сабабли компрессор станциялари қуриш зарурлиги, бу «қўшимча капитал харажатлар, қўшимча вақт» олиши ва «бу таннархга таъсир қилишини» таъкидлади.
«Газета.uz» Ўзбекистон қандай қилиб газнинг соф импортчисига айланиб қолгани ҳақида ёзганди. 2023 йилда қиймат кўринишида (физик ҳажм ошкор этилмаган) газ импорти бир йил давомида 2,5 баробарга, жорий йилнинг биринчи чорагида эса 360,2 миллион долларга ошган ҳолда 694,9 миллион долларни ташкил этган.
Жўрабек Мирзамаҳмудов «Газета.uz»га берган интервьюсида ҳозирча газ ва электр энергияси истеъмоли бўйича базавий (ижтимоий) стандартларни қайта кўриб чиқиш режалаштирилмаётганини айтди.
Мухбир ундан янги тарифлар ҳисобидан харажатларнинг қайси қисми қопланиши ва давлат бюджетидан энергия ресурслари учун субсидиялар қачон тўхтатилиши ҳақида сўради.
«Биз икки йўналишда ишлаяпмиз. Ҳа, тарифларни ошириш харажатларнинг бир қисмини қоплайди, аммо харажатларимизни оптималлаштириш керак, бу бўйича бизда аниқ мақсадли параметрлар бор, бу иккинчи вазифа. Ушбу икки параметр орқали қандай қилиб мувозанатга эришишимиз мумкинлигини кўриб чиқяпмиз», — деб жавоб берди вазир.
«Газета.uz» янги тарифлар жорий этилиши билан аҳоли харажатлари қанчага ошишини батафсил ва мисоллар билан таҳлил қилганди.
Ижтимоий ҳимоя миллий агентлиги тарифларнинг ошиши муносабати билан 1,5 миллионга яқин муҳтож оилаларга ёрдам кўрсатилишини маълум қилган. Камбағаллик чегарасини ошириш, пенсия ва нафақалар миқдорини кўпайтиришдан ташқари, иситиш мавсуми давомида 270 минг сўм миқдоридаги бир марталик тўлов ва компенсациялар ҳам кўрсатилмоқда.
Иқтисодиёт ва молия вазирлигининг таъкидлашича, 2019 йилнинг август ойида тарифлар охирги марта оширилганидан буён инфляция 66 фоизни ташкил қилган. ИМВ департаменти бошлиғи Хуршид Мустафоевнинг маълум қилишича, тариф кўтарилгунга қадар электр энергияси нархи 1 кВт/соат учун 1000 сўм, газ учун эса 2000 сўм атрофида бўлган. У корхоналарнинг операцион харажатларини, шу жумладан, инвестиция лойиҳалари ва кредитларни қайтариш билан боғлиқ харажатларни ўз ичига олади.
Аввалроқ Германияда фаолият юритаётган энергетика мутахассиси Равшан Хўжанов Kun.uz мухбирига берган интервьюсида истеъмолчилар якуний нарх қандай шаклланаётгани ва давлат компаниялари уларни ишлаб чиқариш ва етказиб беришда қандай фойда қўйишини кўришлари учун давлатни энергия ресурсларининг бутун таннарх занжирини ошкор қилишга чақирган эди.

Министр энергетики Узбекистана Журабек Мирзамахмудов в интервью телеканалу UzReport TV высказался о повышении тарифов на электроэнергию и газ.
Он подчеркнул, что поскольку размеры тарифов не покрывают все затраты при производстве, транспортировке и распределении газа и электроэнергии из госбюджета выделяются большие субсидии.
Глава Минэнерго отметил привлечение инвестиций в сферу генерации энергоресурсов, однако инвесторы пока не готовы вкладывать средства в систему транспортировки, распределения и доставки электроэнергии потребителям «из-за низких тарифов».
«Причина в том, что срок окупаемости вложенных средств слишком большой… Некоторые подсчёты показали срок [окупаемости] не в 10−15 лет, а больше 30−40 лет. Поэтому повышение тарифов — это один из этапов для решения этого вопроса», — заявил он.
Журабек Мирзамахмудов отметил, что при определении тарифов также учитывался импорт газа.
«При определении тарифов, скажу ещё раз, учтена компенсация части расходов, также учтены и затраты по импорту природного газа. Мы импортируем электроэнергию из Туркменистана и летом из Кыргызстана и Таджикистана. Тарифы у Таджикистана не поменялись по сравнению с прошлыми годами, а у Туркменистана немного выросли по сравнению с прошлым годом. Произведены расчёты и всё это учтено», — заявил он.
При формировании тарифов на электричество в качестве основного фактора учитывался импорт газа, который используется для производства до 80% электроэнергии, а также мазута.
Министр отметил, что 85% газовых месторождений в Узбекистане истощены, из-за чего требуется строительство компрессорных станций, а это «дополнительные капитальные расходы, дополнительное время и это влияет на себестоимость».
«Газета.uz» рассказывала, как Узбекистан превратился в нетто-импортёра газа. В 2023 году в стоимостном выражении (физический объём не раскрывается) импорт газа составил 694,9 млн долларов, увеличившись за год в 2,5 раза, а за первый квартал этого года — 360,2 млн долларов.
В интервью «Газете.uz» Журабек Мирзамахмудов сообщил, что пока не планируется пересматривать базовые (социальные) нормы потребления газа и электроэнергия.
Корреспондент спросил его, какую часть себестоимости покрывают новые тарифы и когда прекратится субсидирование энергоресурсов из госбюджета.
«Мы работаем в двух направлениях. Да, повышение тарифов компенсирует часть расходов, но оптимизация наших затрат, по которым у нас есть чёткие целевые параметры, это уже вторая задача. Будем смотреть на эти два параметра, как будем выходить по балансу», — ответил министр.
«Газета.uz» подробно и с примерами разбирала, насколько увеличатся расходы населения с введением новых тарифов.
В Агентстве социальной защиты сообщали, что около 1,5 миллиона нуждающихся семей получат помощь в связи с повышением тарифов. Помимо повышение черты бедности, пенсий и пособий, предусмотрена выплата единовременно 270 тысяч сумов в отопительный сезон и компенсации.
В Министерстве экономики и финансов отмечали, что с момента последнего повышения тарифов в августе 2019 года инфляция составила 66%. Глава департамента МЭФ Хуршед Мустафаев сообщал, что себестоимость электроэнергии до повышения тарифов составляла около 1000 сумов за 1 кВт•ч, а газа — около 2000 сумов за кубометр. Она включает в себя операционные расходы предприятий, включая затраты, связанные с инвестиционными проектами и погашением кредитов.
Ранее эксперт в сфере энергетики Равшан Хужанов, работающий в Германии, в интервью Kun.uz призывал государство раскрыть всю цепочку себестоимости энергоресурсов, чтобы потребители видели, как формируется конечная цена и какую наценку ставят государственные компании при производстве и доставке энергоресурсов.