Ўзбекистон Иқтисодиёт ва Молия вазирлиги ўзининг Бюджетномасида 2024−2026 йилларга мўлжалланган солиқ ва божхона сиёсатининг асосий йўналишларини тақдим этди.
2024 йил учун даромад солиғи (15 фоиз, айрим тоифалар учун — 20 фоиз), жисмоний шахслардан олинадиган даромад солиғи (12 фоиз), ижтимоий солиқ (бюджет ташкилотлари — 25 фоиз, бошқалар — 12 фоиз), айланмадан олинадиган солиқ ставкалари (4 фоиз), шунингдек, автотранспорт воситаларининг Ўзбекистон ҳудудига кирганлиги
ва унинг ҳудуди орқали транзити учун йиғимлар ставкаларининг миқдорлари ва алкоголь маҳсулотларини реализация қилиш
ҳуқуқи учун йиғимлар сақланиб қолинади.
Бундан ташқари, ҚҚС (12%), мобил алоқа хизматлари учун акциз солиғи (10%), қишлоқ хўжалиги ерлари учун ер солиғи (0,95%), юридик шахсларнинг мол-мулк солиғи (1,5%) ставкалари ҳам ўзгармайди.
Ўзгаришлар
Соғлом турмуш тарзи ва атроф-муҳитни муҳофаза қилишни тарғиб қилиш доирасида 2024 йил 1 январдан бошлаб алкоголли ичимликларга акциз солиғи ставкасини икки баравар — бир литри учун 7400 сўмдан 14900 сўмгача ошириш таклиф этилмоқда.
Алкоголли маҳсулотларга акциз солиғи 1 июлдан 5 фоизга оширилади. Импорт қилинган ароқ, коньяк ва бошқа спиртли ичимликларга акциз солиғи ЖСТ талаблари доирасида ставкалар ўртасидаги фарқни камайтириш учун 5 фоизга камайтирилади.
2024 йил 1 апрелдан зарарли газлари юқори бўлган бензинга акциз солиғи ставкаси 12 фоизга индексланади (1 литр Ai-80 бензини 1 фоизга ёки 88 сўмга, метан 3 фоизга ёки 84 сўм), шу билан бирга октан миқдори 91 ва ундан юқори бўлган бензинга акциз солиғи ставкалари ўзгартирилмаган.
Шунингдек, 1 апрелдан ортиқча истеъмол қилиш натижасида касалликлар, жумладан, қандли диабет каби касалликларнинг кўпайишини ҳисобга олган ҳолда, таркибида шакар бўлган газланган ичимликлар учун 1 литр учун 500 сўм миқдорида акциз солиғини жорий этиш таклиф қилинмоқда. Бундай солиқ 50 дан ортиқ мамлакатларда (Франция, Венгрия, Буюк Британия ва бошқаларда) мавжуд. Акциз солиғидан тушган маблағлар Тиббиётни ривожлантириш жамғармасига йўналтирилади.
2024 йил 1 июлдан бошлаб битта автомобиль шинаси оғирлигидан (ҳар бир кг) келиб чиққан ҳолда базавий ҳисоблаш миқдорининг 0,3 фоизи (990 сўм) миқдорида утилизация тўловини жорий этиш режалаштирилмоқда. Енгил автомобиль шиналари оғирлигидан келиб чиққан ҳолда (R13 дан R20 гача) тўлов 6200 сўмдан 16 200 сўмгача, юк автомобиллари учун (R16 дан R18 гача) 11 300 сўмдан 58 800 сўмгача бўлади.
Қайта ишлашдан тушган маблағлар «Яшил Макон» дастури ва атроф-муҳитни муҳофаза қилиш лойиҳаларини молиялаштиришга йўналтирилиши режалаштирилган.
Шунингдек, оғирлиги 10 тоннадан ортиқ бўлган юк автомобиллари учун республика ва маҳаллий аҳамиятга молик автомобиль йўлларига юк автомашиналаридан етказилган зарарни ҳисобга олган ҳолда БҲМнинг беш баравари миқдорида (1,65 миллион сўм) йўл солиғи ундирилади. Маблағлар автомобиль йўлларини ривожлантириш мақсадли жамғармасига йўналтирилади.
Алкоголь ва тамаки маҳсулотларига акциз солиғи ставкалари 12 фоизга оширилади. Масалан, 0,5 литрли шиша ароқ 448 сўмга, бир қути сигарет 601 сўмга қимматлашади.
2024 йил 1 январдан бошлаб қишлоқ хўжалиги ерларини суғориш ва балиқ етиштириш учун фойдаланиладиган сув ҳажмига солиқ ставкаси сув ҳисоблагичлари бўлмаган ҳолда ҳар куб метр учун 80 сўм миқдорида белгиланади, агар ҳисоблагичлар мавжуд бўлса, 0,7 га пасайтириш коэффициенти қўлланилиши мумкин. ставка.
Саноат корхоналари, электр станциялари, коммунал хизматлар учун, шунингдек, автомобилларни ювиш, салқин ва алкоголли ичимликлар ишлаб чиқариш учун фойдаланиладиган сув нархи 12 фоизга, бошқа корхоналар ва якка тартибдаги тадбиркорлар учун эса 30 фоизга ошади.
Аниқ белгиланган солиқлар ошиши
2024 йил 1 февралдан жисмоний шахслардан олинадиган даромад солиғининг қатъий белгиланган суммалари бўйича солиқ ставкаларини 10 фоизга оширишни таклиф этилмоқда.
Мулкни ижарага берувчилар учун 2024 йил 1 январдан бошлаб жисмоний шахслар учун энг кам ойлик ижара тўловлари қуйидаги миқдорларда (амалда бундай) белгиланиши мумкин:
• Тошкент шаҳридаги турар жойлар кв/метрга 25 000 сўм, вилоят марказларида 12 000 сўм, бошқа ҳудудларда 5 000 сўм;
• Тошкент шаҳридаги нотураржой бинолар кв/метрга 40 000 сўм, вилоят марказларида 23 500 сўм, бошқа ҳудудларда 10 000 сўм;
• енгил автомобиллар учун ойлик ижара ҳақи (ҳайдовчи ўриндиғи 8 дан кўп бўлмаган транспорт воситалари) — 780 минг сўм, микроавтобуслар, автобуслар ва юк машиналари учун — 1,55 миллион сўм.
2024 йил 1 апрелдан бошлаб жисмоний шахслар учун кўчмас мулкдан текин фойдаланиш шартномаларига (яқин қариндошлар ўртасидаги шартномалардан ташқари) ва юридик шахслар томонидан кўчмас мулкдан текин фойдаланиш шартномаларига ижара ҳақининг энг кам ставкаларини жорий этилади.
Халқ депутатлари туман ва шаҳар Кенгашларига бозордаги реал ижара нархларидан келиб чиқиб, 3 баробаргача ошириш коэффициэнтини қўллаш ҳуқуқи берилиши мумкин.
Жисмоний шахслардан мулкни ижарага беришдан олинадиган даромад солиғининг 10 фоизини маҳалла бюджетига ўтказиш сўралади.
2024 йил 1 январдан солиқ тўловчининг айланмаси 500 миллион сўмгача бўлган тақдирда қатъий белгиланган миқдорда айланма солиқ ставкаси йилига 25 миллион сўмни (амалда — 20 миллион сўм) ва агар товар айланмаси 500 миллион сўмдан ошса 34 миллион сўмни (ҳозир — 30 миллион сўм) ташкил этади.
Келгуси йилдан бошлаб жисмоний шахсларнинг мол-мулк солиғини ҳисоблашда солиқ солинадиган базани белгилашда нотураржой мулклари ҳам ҳисобга олинади ва юридик шахсларнинг мол-мулкига солиқни ҳисоблашда энг кам миқдордан фойдаланган ҳолда солиқ солиш тартиби жорий этилади.
Юридик шахсларнинг мол-мулк солиғини белгилашда бинолар учун солиқ солинадиган база қуйидаги ўлчамларда 1 кв/м учун мутлақ қийматда белгиланган энг кам қийматдан паст бўлиши мумкин эмас:
• Тошкент шаҳрида — 3 миллион сўм (илгари 2,5 миллион сўм);
• Нукус ва вилоят марказларида — 2 миллион сўм (1,5 миллион сўм);
• бошқа шаҳарлар ва қишлоқ жойларда — 1,2 миллион сўм (1 миллион сўм).
2024-йилдан бошлаб мол-мулк солиғи ставкалари ва жисмоний шахслар учун ер солиғининг базавий ставкалари ўртача 12 фоизга оширилади. 2018 йилда, кейинги йилда белгиланган кадастр қийматидан келиб чиққан ҳолда ҳисобланган солиқ суммаси 2023 йил учун ҳисобланган солиқ суммасидан 1,3 баравардан ортиқ бўлиши мумкин эмас.
Ер қаъридан фойдаланганлик учун солиқ бўйича қатъий белгиланган солиқ ставкаларининг алоҳида турлари (цемент ишлаб чиқариш учун мўлжалланган оҳактошдан ташқари) 12 фоизга индексация қилинади.
Шу билан бирга, давлат улуши устун бўлган корхоналар учун барча конлар, шу жумладан янги конлар бўйича ер қаъридан фойдаланганлик учун солиқ ставкалари қуйидаги миқдорларда белгиланади:
• Навоий кон-металлургия комбинати (НКМК), Олмалиқ кон-металлургия комбинати (ОКМК) олтин учун 10 фоиз, палладий, кумуш ва мис учун 15 фоиз, Навоиюранда уран учун — 16 фоиз;
• Цемент ишлаб чиқариш учун мўлжалланган оҳактошнинг 1 тоннаси учун 22 500 сўм бўлган солиқ ставкаси 11 250 сўмгача пасайтирилди. Фақат кўмир ҳисобига ишлайдиган цемент заводлари учун белгиланган пасайтирилган солиқ ставкалари ҳам бекор қилинди.
Тенг шарт-шароитларни яратиш ва имтиёзларни бекор қилиш
ҚҚС занжирининг яхлитлиги ва узлуксизлигини таъминлаш ҳамда тадбиркорларга тенг шароитлар яратиш мақсадида 2024 йил 1 апрелдан бошлаб ҚҚС бўйича қуйидаги имтиёзларни бекор қилиш таклиф этилмоқда:
• дори воситалари, тиббиёт ва ветеринария буюмларини, шунингдек, дори воситалари, тиббиёт ва ветеринария буюмларини ишлаб чиқариш учун хом ашёни олиб кириш ва реализация қилиш айланмаси;
• тиббий ва ветеринария хизматлари.
Шу билан бирга, ижтимоий реестрга киритилган фуқаролар дори воситаларини сотиб олаётганда қўшилган қиймат солиғи суммасини кешбэк орқали қайтариши мумкин бўлади.
Шунингдек, апрель ойидан аҳолига сув таъминоти, канализация, канализация ва иссиқлик таъминоти соҳасида кўрсатилаётган хизматлар учун ҚҚСнинг «ноль» ставкасини бекор қилиш таклиф этилмоқда.
Шу кундан бошлаб Ўзбекистон ҳудудида хизмат кўрсатувчи хорижий жисмоний шахсларга қўшилган қиймат солиғини ундириш орқали солиқ тўловчилар тоифасини кенгайтириш режалаштирилмоқда.
Апрель ойидан электрон тижорат иштирокчилари учун даромад солиғи (7,5 фоиз) ва айланма солиғи (2 фоиз) бўйича имтиёзли солиқ ставкаларини бекор қилиш таклиф қилинмоқда.
Бундан ташқари, якка тартибдаги тадбиркорларнинг йиллик даромади 100 миллион сўмдан ошса, 4 фоиз ставкада (якка тартибдаги тадбиркорларнинг айланма солиғи сифатида) солиқ солиш тартибини белгилаш кўзда тутилган. Шу боис, якка тартибдаги тадбиркорлар ва якка тартибдаги тадбиркорлар фаолият турларини солиштириш ва кейинчалик уларнинг рўйхатини қайта кўриб чиқиш режалаштирилган.
Бундан ташқари, айрим озиқ-овқат ва ноозиқ-овқат товарлари, янги қурилиш ва махсус техника, шунингдек, юк ташиш ва туристик хизматлар учун автотранспорт воситаларини олиб киришда назарда тутилган божхона тўловларининг ноль ставкалари амал қилиш муддати тугамоқда.

Министерство экономики и финансов Узбекистана в бюджетном послании представило основные направления о налогово-таможенной политики на 2024−2026 годы.
На 2024 год сохраняются действующие ставки по налогу на прибыль (15%, для отдельных категорий — 20%), налогу на доходы физических лиц (12%), социальному налогу (бюджетные организации — 25%, остальные — 12%), ставка по налогу с оборота — 4%, а также сборы за транзит автомобилей через территорию страны и сборы за право реализации алкогольной продукции.
Кроме того, не меняются ставки по НДС (12%), акцизному налогу за услуги мобильной связи (10%), земельному налогу за земли сельскохозяйственного назначения (0,95%), налогу на имущество юридических лиц (1,5%).
Изменения
В рамках пропаганды здорового образа жизни и охраны природы с 1 января 2024 года предлагается увеличить ставку акциза на спирт в два раза — с 7400 до 14 900 сумов за 1 литр.
Акциз на производимую алкогольную продукцию повышается с 1 июля на 5%. На импортные водку, коньяк и другой алкоголь акциз снижается на 5%, чтобы сократить разницу между ставками в рамках требований ВТО.
С 1 апреля 2024 года ставка акциза на бензин с повышенным содержанием вредных газов индексируется на 12% (1 л бензина Аи-80 подорожает на 1%, или 88 сумов, метан — на 3%, или 84 сумов), при этом ставки акциза на бензин с октановым числом 91 и выше не меняются.
С 1 апреля также предлагается ввести акциз в размере 500 сумов за 1 литр на газированные напитки, содержащие сахар, с учётом возможного увеличения заболеваний, в том числе диабета, при чрезмерном потреблении. Такой налог есть в свыше 50 стран (Франция, Венгрия, Великобритания и других). Поступления от акциза будут направлять в Фонд развития медицины.
С 1 июля 2024 года планируется ввести утилизационный сбор в размере 0,3% БРВ (990 сумов) исходя из веса одной автомобильной шины (за кг). Исходя из веса шины лёгкого авто (от R13 до R20) сбор составит от 6200 до 16 200 сумов, а грузовиков (от R16 до R18) — от 11 300 до 58 800 сумов.
Средства от утильсбора планируется использовать для финансирования проектов программы «Яшил макон» и защиты окружающей среды.
Также появится дорожный сбор в размере пятикратной годовой БРВ (1,65 млн сумов) для грузовых автомобилей весом более 10 тонн с учётом повреждения республиканских и местных дорог со стороны грузовиков. Средства пойдут в целевой фонд развития автодорог.
Ставки акциза на алкогольную и табачную продукцию увеличатся на 12%. Например, бутылка 0,5 литра водки подорожает на 448 сумов, пачка сигарет — на 601 сум.
С 1 января 2024 года ставка налога на объем воды, используемой для орошения сельскохозяйственных земель и разведения рыбы, будет установлена в размере 80 сумов за кубометр без счётчиков воды, при наличии счётчиков может применяться понижающий коэффициент в 0,7 к ставке.
Стоимость воды для промышленных предприятий, электростанций, коммунальных предприятий, а также используемой для мойки автомобилей, производства безалкогольных и алкогольных напитков увеличится на 12%, а для других предприятий и индивидуальных предпринимателей — на 30%.
Повышение фиксированных налогов
С 1 февраля 2024 года предлагает повысить налоговые ставки фиксированных сумм подоходного налога с населения на 10%.
Для арендодателей имущества с 1 января 2024 года могут установить минимальные ежемесячные арендные ставки для физлиц в следующих размерах (сейчас):
- 25 000 сумов за кв. м. жилого помещения в Ташкенте, 12 000 сумов — в областных центрах, 5000 сумов — в других районах;
- 40 000 сумов за кв. м. нежилого помещения в Ташкенте, 23 500 сумов — в областных центрах, 10 000 сумов — в других районах;
- месячная аренда для легковых автомобилей (транспортных средств с числом мест не более 8, без учёта места водителя) — 780 тысяч сумов, 1,55 млн сумов — для микроавтобусов, автобусов и грузовых автомобилей.
С 1 апреля предлагается ввести минимальные ставки арендной платы в договоры безвозмездного пользования недвижимостью для физлиц (кроме договоров между близкими родственниками) и договоры безвозмездного пользования недвижимостью для юридических лиц.
Районные и городские кенгаши народных депутатов могут получить право применять повышающий коэффициент до 3-х кратного размера, исходя из реальных цен на аренду на рынке.
10% подоходного налога от сдачи в аренду имущества физлицам предлагается перечислять в бюджет махалли.
С 1 января 2024 года ставка налога с оборота в фиксированном размере составит 25 млн сумов в год (сейчас — 20 млн сумов) при обороте налогоплательщика до 500 млн сумов, и 34 млн сумов (сейчас — 30 млн сум), если оборот превышает 500 млн сум.
Со следующего года при определении налоговой базы для исчисления налога на имущество физлиц будут учитывать и нежилые объекты, а также введут порядок налогообложения аналогично порядку налогообложения с использованием минимальной величины при исчислении налога на имущество юрлиц.
При определении налога на имущество юрлиц налоговая база для зданий не может быть ниже минимального значения, установленного в абсолютной величине на 1 кв. м в следующих размерах:
- в Ташкенте — 3 млн сумов (было 2,5 млн сумов);
- в Нукусе и областных центрах — 2 млн сумов (1,5 млн сумов);
- в других городах и сельской местности — 1,2 млн сумов (1 млн сумов).
С 2024 года ставки налога на имущество и базовые ставки земельного налога для физических лиц в среднем повысятся на 12%. Сумма налога, исчисленная на основании кадастровой стоимости, определённой в 2018 году, в следующем году не может превышать сумму налога, начисленного за 2023 год, более чем в 1,3 раза.
Специальные виды фиксированных налоговых ставок по налогу на недропользование (кроме известняка, предназначенного для производства цемента) будут проиндексированы на 12%.
При этом для предприятий с преобладающей государственной долей налоговые ставки за недропользование по всем месторождениям, включая новые месторождения, установлены в следующих размерах:
- Навоийский горно-металлургический комбинат (НГМК), Алмалыкский горно-металлургический комбинат (АГМК) 10% — по золоту, 15% — по палладию, серебру и меди, для «Навоиурана» — 16% за уран;
Ставка налога в размере 22 500 сумов на известняк, предназначенный для производства цемента, снижена до 11 250 сумов за тонну. Также отменяются пониженные налоговые ставки, установленные для цементных заводов, работающих только на угле.
Создание равных условий и отмена льгот
Для обеспечения целостности и непрерывности цепочки НДС и создание равных условий для предпринимателей с 1 апреля 2024 года предлагается отменить следующие льготы по НДС:
- импорт и оборот по реализации лекарств, изделий медицинского и ветеринарного назначения, а также сырья для производства лекарств, изделий медицинского и ветеринарного назначения;
- медицинские и ветеринарные услуги.
При этом граждане, включённые в социальный реестр, смогут вернуть сумму НДС при покупке лекарств через кэшбек.
С апреля также предлагается отменить «нулевую» ставку НДС по услугам, оказываемым населению в сфере водоснабжения, канализации, санитарной очистке и теплоснабжению.
С этой даты планируется расширить категорию налогоплательщиков, обложив НДС иностранных физических лиц, оказывающих услуги на территории Узбекистана.
С апреля предлагается отменить льготные налоговые ставки по налогу на прибыль (7,5%) и налогу с оборота (2%) для участников электронной торговли.
Кроме того, намечено установить порядок налогообложения самозанятых по ставке 4% (как налог с оборота для индивидуальных предпринимателей), если их годовой доход превысит 100 млн сумов. Поэтому планируется сравнить виды деятельности ИП и самозанятых и затем пересмотреть их перечень.
Кроме того, истекает срок действия нулевых ставок таможенных платежей, предусмотренных при ввозе отдельных продовольственных и непродовольственных товаров, новой строительной и специальной техники, а также транспортных средств для перевозки грузов, туристических услуг.