O‘zbekistondagi eng yirik “Gazli” yerosti gaz omboriga egalik qiluvchi Gazli Gas Storage qo‘shma korxonasi ta’sischisi o‘zgardi. “Gazeta.uz” bu 2024-yilning birinchi choragida investitsiya dasturini amalga oshirish chora-tadbirlari to‘g‘risidagi hukumat qarorida qayd etilganiga e’tibor qaratdi.
Gazli gaz ombori 2018-yil oktabr oyida tashkil etilgan. O‘sha yilning may oyida Sankt-Peterburg xalqaro iqtisodiy forumi doirasida “O‘zbekneftgaz” va Rossiyaning “Forus” kompaniyasi (2017-yilda ro‘yxatdan o‘tgan) o‘rtasida kelishuvga erishilgandi.
60 foiz nazorat paketiga (40 foizi “O‘zbekneftgaz” va “O‘ztransgaz”ga tegishli) egalik qilgan “Forus” o‘z ulushini Gonkongning Daxon Holdings Limited kompaniyasiga topshirdi, biroq 2019-yil iyul oyida ro‘yxatdan o‘tgan bu kompaniya haqida internetda deyarli hech qanday ma’lumot yo‘q. Xususan, kompaniyaning profili, ta’sischilari va neft-gaz sohasidagi tajribasi bo‘yicha ma’lumot mavjud emas. Shu kabi nomlarga ega bo‘lgan kompaniyalarni Kipr va Buyuk Britaniyadan ham topish mumkin.
Gazli Gas Storage loyihasi haqida
“Gazli” gaz ombori O‘zbekiston gaz transporti tizimining qoq markazida — Qozog‘iston, Turkmaniston, Rossiya va Xitoyga yo‘nalgan quvurlar chorrahasida joylashgan.
Gazli Gas Storage qo‘shma korxonasi bosh muhandisi Muxammad Saidazimov avvalroq loyihaning birinchi bosqichida — 2020-yildan 2025-yil oxirigacha — konlarni aniqlash natijasida “Gazli” omboridagi gaz saqlash hajmini ikki barobarga — 3 dan 6 milliard kub metrgacha oshirish rejalashtirilgani haqida ma’lum qilgandi.
Ikkinchi bosqichda qayta ishlash va gaz omborini kengaytirish hisobiga gaz sig‘imini 10 mlrd kub metrga yetkazish rejalashtirilgan. Loyihaning umumiy qiymati 850 mln dollarga baholangan.
Investitsiya dasturiga ko‘ra, loyihaning birinchi bosqichi qiymati 558 mln dollarga baholanayotgan bo‘lib, shundan 268,7 mln dollari to‘g‘ridan-to‘g‘ri xorijiy investitsiyalar va kreditlar hisoblanadi. Loyiha doirasida Gazli gaz va neft konlarida yakuniy bosqichda foydalanish uchun qo‘shimcha geologik qidiruv ishlarini olib borish ham rejalashtirilgan. Yiliga qo‘shimcha 1,1 mlrd kub metr gaz va 114 ming tonna neft qazib olish rejalashtirilmoqda.
2025-yilga borib, budjetga soliq to‘lovlari hajmi yiliga 580 mlrd so‘m daromad darajasida 60 mlrd so‘mga yetishi kutilmoqda. Loyihaning ishlab chiqarish quvvati kuniga 28−30 mln kub metr gazni tashkil qiladi.
Loyiha haqida savollar
2017-yilda Shavkat Mirziyoyev “O‘zbekneftgaz”ga gaz omborining saqlash hajmini 3 barobardan ko‘proqqa — 3 mlrd kubometrdan 10 mlrd kub metrgacha oshirish bo‘yicha taklif tayyorlash topshirig‘ini bergandi. O‘shanda loyihaning umumiy qiymati 1 mlrd dollarga baholangan.
2019-yil noyabr oyida prezident tashabbusi bilan tuzilgan ishchi guruh tomonidan tayyorlangan “O‘zbekiston Respublikasining neft-gaz sanoati holati to‘g‘risida”gi hisobotda (“Gazeta.uz”da mavjud, mualliflardan biri tahririyatga hujjat haqiqiyligini tasdiqlagan) Gazli yerosti gaz ombori hajmini oshirish nima uchun kerakligi loyihaning texnik-iqtisodiy asosida tushuntirilmagani qayd etilgan. Hujjatga ko‘ra, ishlar boshlangunga qadar ham omborning to‘lganlik darajasi 55 foizni tashkil etgan, xolos. Shuningdek, hujjatda mamlakatda gaz taqchilligi va qazib olishning qisqarishi kuzatilayotgani aytiladi.
Hisobotda “Forus” kompaniyasi tanqidiy jumlalar bilan eslangan: “„Forus“ AJning kelib chiqishi, uning faoliyati va ustav kapitali miqdori (10 ming rubl yoki 155 dollar) shubhali, u tashkil etilganidan beri moliyaviy faoliyat bilan shug‘ullanmagan (ikki yil davomida mablag‘lar oqimi 3000 rubl yoki 46 dollar), bunday loyihalarni amalga oshirish tajribasi yo‘q. „Forus“ AJ to‘g‘ridan-to‘g‘ri xorijiy investitsiyalarni jalb qilish o‘rniga Gazli Gas Storage QK majburiyatlari asosida 850 mln dollar miqdorida kredit olishni rejalashtirmoqda”.
Bundan tashqari, hujjatda loyihaning moliyaviy ko‘rsatkichlari o‘ta qoniqarsiz (RR — 5 foiz), salbiy NPV va yuqori kapital xarajatlari xarajatlarni sinchkovlik bilan o‘rganish va asoslashni talab qilishi ta’kidlangan.
“„Forus“ AJ ushbu aktivga egalik qilish bilan tabiiy gazni qazib olish uchun kompaniyalarni mustaqil tanlash va ko‘rsatilayotgan xizmatlar uchun tariflarni mustaqil belgilash orqali mamlakatning tabiiy gazni saqlash bo‘yicha energiya balansiga ta’sir ko‘rsatish imkoniga ega bo‘ladi”, — deya ogohlantirgan hisobot mualliflari.
2023-yil avgust oyida “Dose” markazi o‘z surishtiruvida “Forus”ning egalaridan biri biznesmen Gennadiy Timchenkoning (2022-yil mart oyida YeI sanksiyalariga uchragan) biznes sherigi Ivan Yegorov bo‘lishi mumkinligini ma’lum qilgandi. Jurnalistlar gaz konini rivojlantirish loyihasini quyidagi tarzda moliyalashtirilishi mumkinligini taxmin qilishgan: Gazli Gas Storage pulni “Forus”dan, “Forus” Yegorovdan, Yegorov esa Timchenkoga yaqin tuzilmalar tomonidan moliyalashtiriladigan “Vesta” kompaniyasidan oladi.
O‘tgan yilning 7-oktabridan O‘zbekiston UzGasTrade va “Gazprom” tuzgan kelishuviga ko‘ra, Qozog‘iston orqali Rossiya gazini olishni boshladi. Shartnoma yiliga 2,8 mlrd kub metr (kuniga 9 mln kub metrgacha) gaz yetkazib berishni nazarda tutadi.
2024-yilning birinchi choragi uchun investitsiya dasturiga ko‘ra, O‘zbekiston hukumati “shimoldan” gaz importi hajmini oshirish uchun magistral gaz tizimini 500 mln dollarga modernizatsiya qilmoqchi. Yetkazib berish hajmini kuniga 32 mln kub metrga yetkazish rejalashtirilgan.

У совместного предприятия Gazli Gas Storage, которое владеет крупнейшим подземным хранилищем газа в Узбекистане «Газли», сменился учредитель. Это следует из постановления правительства о мерах по реализации инвестиционной программы на первый квартал 2024 года, обратила внимание «Газета.uz».
Gazli Gas Storage была учреждена в октябре 2018 года. Договорённость была достигнута в том году в мае «Узбекнефтегазом» и российской компанией «Форус» (зарегистрирована в 2017 году) в рамках Петербургского международного экономического форума.
«Форус», владевший контрольной долей в 60% (40% были у «Узбекнефтегаза» и «Узтрансгаза»), передал долю Daxon Holdings Limited, которая зарегистрирована в Гонконге в июле 2019 года, однако в интернете о ней практически нет информации. В частности, нет данных о профиле компании, учредителях и опыте в нефтегазовой сфере. Компании с похожими названиями можно найти в Кипре и Великобритании.
О проекте Gazli Gas Storage
Газохранилище «Газли» находится в самом центре газотранспортной системы Узбекистана на пересечении трубопроводов, идущих в Казахстан, Туркменистан, Россию и Китай.
Главный инженер СП Gazli Gas Storage Мухаммад Саидазимов ранее сообщал, что на первом этапе проекта — с 2020 года до конца 2025 года — за счёт разведки месторождений намечено расширить объём хранения газа в хранилище «Газли» вдвое — с 3 до 6 млрд кубометров.
На втором этапе путём доработки и расширения газохранилища вместимость планировалось увеличить до 10 млрд кубометров. Общая стоимость проекта оценивалась в 850 млн долларов.
Согласно инвестиционной программе, стоимость первого этапа проекта оценивается в 558 млн долларов, из которых 268,7 млн долларов — прямые иностранные инвестиции и кредиты. В рамках проекта также планируется провести дополнительные геологоразведочные работы на газовых и нефтяных месторождениях «Газли» по использованию их на завершающем этапе. Планируется добывать дополнительно 1,1 млрд кубометров газа и 114 тысяч тонн нефти в год.
Ожидается, что к 2025 году налоговые отчисления в бюджет достигнут 60 млрд сумов в год при доходе в 580 млрд сумов. Производственная мощность проекта будет варьироваться в районе 28−30 миллионов кубометров газа в сутки.
Вопросы по проекту
В 2017 году Шавкат Мирзиёев поручал «Узбекнефтегазу» подготовить предложение по увеличению объёма газохранилища более чем в 3 раза — с 3 до 10 миллиардов кубических метров. Общая стоимость проекта тогда оценивалась в 1 млрд долларов.
В докладе «О состоянии нефтегазовой отрасли Республики Узбекистан», который подготовила рабочая группа, созданная по инициативе президента в ноябре 2019 года (подлинность документа редакции подтвердил один из авторов), говорится, что в технико-экономическом обосновании проекта не пояснялась необходимость увеличения объёмов ПХГ «Газли». Текущая ёмкость хранилища ещё до начала работ была загружена лишь на 55%, отмечается в документе. Там также сообщается, что в стране наблюдаются дефицит и падение добычи газа.
В докладе критически упоминалась компания «Форус»: «Происхождение АО „Форус“, его деятельность и сумма уставного фонда (10 тысяч рублей, или 155 долларов) являются сомнительными, отсутствует финансовая активность с момента основания (за два года движение средств — 3000 рублей, или 46 долларов), опыта в реализации подобных проектов не имеет. АО „Форус“ планирует получение кредита на сумму 850 млн долларов под обязательства СП Gazli Gas Storage вместо привлечения прямых иностранных инвестиций».
Кроме того, указывалось, что финансовые показатели проекта являются крайне неудовлетворительными (RR — 5%), отрицательный NPV и высокие капитальные затраты требуют тщательного изучения и обоснования затрат.
«Путём завладения данным активом АО „Форус“ будет иметь влияние на энергетический баланс хранения природного газа страны путём самостоятельного определения компаний для закачки природного газа и тарифа на оказываемые услуги», — предупреждали авторы доклада.
В августе 2023 года центр «Досье» в расследовании сообщил, что одним из совладельцев «Форуса» мог быть Иван Егоров — деловой партнёр бизнесмена Геннадия Тимченко (в марте 2022 года попал под санкции Евросоюза, его называют «другом президента России Владимира Путина»). Журналисты предположили, что проект по развитию газового месторождения мог финансироваться таким образом: Gazli Gas Storage получает деньги от «Форуса», «Форус» — от Егорова, а тот — от компании «Веста», которую финансируют структуры, близкие к Тимченко.
«Газета.uz» направила запрос в «Узтрансгаз» прокомментировать смену учредителя в СП, но пока не получила ответ.
С 7 октября прошлого года Узбекистан по договору, заключённому компанией UzGasTrade с «Газпромом», начал получать российский газ через Казахстан. Соглашение предусматривает поставку 2,8 млрд кубометров в год (до 9 млн кубометров с сутки).
Согласно инвестпрограмме на первый квартал 2024 года, власти Узбекистана намерены за 500 млн долларов модернизировать магистральную газовую систему для увеличения объёмов импорта газа «с севера». Объём же поставок планируется увеличить до 32 млн кубометров газа в сутки.