2023 йилнинг январь-июнь ойларида Ўзбекистонда газ қазиб олиш 23,5 млрд куб метрни ташкил этди ва ўтган йилнинг шу даврига нисбатан 9,6 фоизга ёки 2,51 млрд куб метрга камайди. «Газета.uz» Статистика агентлигининг саноат ишлаб чиқариши бўйича маълумотларини ўрганди.
Январь ойида 4,31 млрд куб метр (2022 йил январига нисбатан -7,5 фоиз), февралда 3,85 млрд (ўтган йилнинг февралига нисбатан -9 фоиз), мартда 4,16 млрд (-12,96 фоиз), апрелда 3,94 млрд (-8,1 фоиз), май ойида 3,6 млрд (11,2 фоиз) газ қазиб олинган. Июнь ойида қазиб олиш 3,7 млрд (-8,9 фоиз)га камайди, бу бир ой аввалги кўрсаткичдан бироз кўп.
Биринчи ярим йилликда электр энергияси ишлаб чиқариш ўтган йилнинг шу даврига нисбатан 4,3 фоизга ёки 1,58 млрд кВт·соатга ошган, яъни 36,5 мрлд кВт·соатдан 38 млрд кВт·соатга етган.
Июнь ойида электр энергияси ишлаб чиқариш ўтган ойга (сўнгги йилларда рекорд кўрсаткичга) нисбатан 7,8 фоизга қисқарди — 7,3 млрд дан 6,7 млрд кВт·соатгача. Шу билан бирга, бу ўтган йилнинг июнь ойига нисбатан 10,2 фоизга кўп ҳисобланади.
Январь ойидаги энергетика инқирозидан кейинги дастлабки ойларда ишлаб чиқариш ўтган йилги кўрсаткичлардан паст эди.
Қайд ўтиб ўтиш керакки, март, апрель, май ва июнь ойлари учун электр энергияси ишлаб чиқариш бўйича дастлабки маълумотлар Статистика агентлиги томонидан ўсиш томонга қараб қайта кўриб чиқилган. Тўрт ой давомида дастлабки ва якуний ишлаб чиқариш маълумотлари ўртасидаги фарқ 4,4 млрд кВт·соатдан ошади. Энергетика вазирлиги аввалроқ Статистика агентлиги давлат-хусусий шериклик доирасида қурилган станциялар (шу жумладан, қуёш фотоэлектр станциялари) кўрсаткичларини ҳисобга олмаслигини таъкидлаган эди. Агентликнинг тушунтиришича, бу станциялар кичик объектлар бўлиб, қонунга кўра, йирик корхоналар каби ҳар ойда эмас, балки йилига бир марта маълумотларни тақдим этади.
Эслатиб ўтамиз, ишлаб чиқарилган электр энергиясининг 85 фоиздан ортиғи газда ишлайдиган иссиқлик электр станцияларига тўғри келади.
Олти ойда иссиқлик энергияси ишлаб чиқариш 7,4 фоизга, газ конденсатини ишлаб чиқариш эса 7,2 фоизга камайди.
Йилнинг биринчи ярмида кўмир қазиб олиш ўтган ойлардаги кескин пасайишдан кейин ўтган йилги кўрсаткичларга қайтди. Январь-июнь ойларида ишлаб чиқариш ҳажми 2,49 миллион тоннага (-0,3 фоиз) етди. Июнь ойида сўнгги йиллардаги рекорд кўрсаткич қайд этилди — 517,1 минг тонна. Бу 2022 йил июнига нисбатан 17,7 фоизга кўп.
Нефть қазиб олишнинг ўсиши секинлашишда давом этмоқда ва 391,3 минг тоннага етди (ўтган йилнинг биринчи ярмига нисбатан +2,1 фоиз). Июнь ойида 63,7 минг тонна маҳсулот ишлаб чиқарилди, бу ўтган йилга нисбатан 2,7 фоизга кам.
Январь-июнь ойларида Ўзбекистонда 650,9 минг тонна автомобиль бензини ишлаб чиқарилди, бу 2022 йилнинг мос даврига нисбатан 15,7 фоизга кўп. Май ойида Бухоро нефтни қайта ишлаш заводида олиб борилган таъмирлаш ишлари туфайли ишлаб чиқариш кескин пасайиб кетганидан сўнг июнь ойида деярли икки баравар кўпроқ — 100,1 минг тонна ёқилғи ишлаб чиқарилди.

Добыча газа в Узбекистане в январе-июне 2023 года составила 23,56 млрд кубометров и снизилась на 9,6%, или 2,51 млрд кубометров, по сравнению с аналогичным периодом прошлого года, следует из данных Агентства статистики о промышленном производстве, которые изучила «Газета.uz».
В январе было добыто 4,31 млрд (-7,5% по сравнению с январём 2022 года) кубометров газа, в феврале — 3,85 млрд (-9% к февралю прошлого года), в марте — 4,16 млрд (-12,96%), в апреле — 3,94 млрд (-8,1), в мае — 3,6 млрд (-11,2%). В июне добыча упала до 3,7 млрд (-8,9%), что чуть больше, чем месяцем ранее.
Производство электроэнергии за первое полугодие увеличилось на 4,3%, или на 1,58 млрд кВт·ч, по сравнению с аналогичным периодом прошлого года — с 36,5 млрд до 38 млрд кВт·ч.
В июне выработка электричества упала на 7,8% по сравнению с предыдущим месяцем, когда был зафиксирован рекорд за последние годы, — с 7,3 млрд до 6,7 млрд кВт·ч. В то же время это на 10,2% больше, чем в июне прошлого года.
В первые месяцы после энергокризиса в январе выработка была ниже прошлогодних показателей.
Стоит отметить, что предварительные данные по производству электроэнергии за март, апрель, май и июнь были пересмотрены Агентством статистики в сторону увеличения. Разница между предварительными и окончательными данными по производству за четыре месяца превышает 4,4 млрд кВт·ч. В Министерстве энергетики ранее отмечали, что Статагентство не учитывает показатели станций, построенных в рамках государственно-частного партнёрства (в том числе солнечные фотоэлектростанции). В агентстве поясняли, что эти станции являются малыми объектами, которые по законодательству предоставляют данные раз в год, а не каждый месяц, как крупные предприятия.
Напомним, что более 85% производимой электроэнергии приходится на тепловые электростанции, которые работают на газе.
Производство тепловой энергии за шесть месяцев снизилось на 7,4%, газового конденсата — на 7,2.
Добыча угля за первое полугодие восстановилось до прошлогодних показателей после резкого падения в предыдущие месяцы. За январь-июнь объёмы достигли 2,49 млн тонн (-0,3%), в том числе в июне — рекордные за последние годы 517,1 тысяч тонн, что на 17,7% больше июня 2022 года.
Рост добычи нефти продолжает замедляться и достигло 391,3 тысячи тонн (+2,1% к первой половине прошлого года). В июне произведено 63,7 тысячи тонн, что на 2,7% меньше прошлогоднего показателя.
За январь-июнь в Узбекистане произведено 650,9 тысячи тонн автомобильного бензина, что по сравнению с соответствующим периодом 2022 года больше на 15,7%. После резкого падения добычи в мае из-за ремонта на Бухарском нефтеперерабатывающем заводе в июне выпущено более чем в два раза больше топлива — 100,1 тысячи тонн.