«Газли» ер ости газ омбори қувватини 2025 йилга қадар икки баробар ошириш режалаштирилмоқда. Бу ҳақда Gazli Gas Storage қўшма корхонаси бош муҳандиси Муҳаммад Саидазимов «Ўзбекистон24» телеканалига берган интервьюсида маълум қилди.
Унинг сўзларига кўра, лойиҳанинг биринчи босқичида — 2020 йилдан 2025 йил охиригача — кон-қидирув ишлари ҳисобига «Газли» иншоотида газ сақлаш ҳажмини икки баробарга — 3 млрд куб метрдан 6 млрд куб метргача ошириш кўзда тутилган.
Иккинчи босқичда газ омборини якунлаш ва кенгайтириш ҳисобига сиғим 10 млрд куб метрга етказилади. Лойиҳанинг умумий қиймати 850 млн АҚШ долларига баҳоланмоқда.
Муҳаммад Саидазимовнинг айтишича, кучайтирувчи компрессор станцияси (6А) қурилиши аллақачон якунланган бўлиб, жорий куз-қиш мавсумида газ истеъмолининг мавсумий тебранишларини қоплаш имконини беради. Шунингдек, конда 76 та янги қудуқ қазилиб, уларнинг умумий сони 352 тага етказилди.
Телеканал маълумотларига кўра, лойиҳанинг биринчи босқичи қиймати 558 млн долларга баҳоланган бўлиб, шундан қарийб 270 млн доллари тўғридан-тўғри хорижий инвестициялардир. 2025 йилга бориб даромад 580 млрд сўмга, бюджетга солиқ тўловлари эса 60 млрд сўмга етиши кутилмоқда. Лойиҳанинг ишлаб чиқариш қуввати минтақада кунига 28−30 млн куб метр атрофида ташкил қилади.
«Газли» газ омбори лойиҳаси ҳақида
Ўзбекистон президенти Шавкат Мирзиёев 11 август куни Бухорода бўлиб ўтган йиғилишда ер ости омборларидаги газ захираларини камида 3,5 млрд куб метрга етказиш бўйича топшириқ берган эди.
2017 йилда Шавкат Мирзиёев «Ўзбекнефтгаз»га газ омбори ҳажмини уч баробардан кўпроқ — 10 млрд куб метргача ошириш бўйича таклиф тайёрлашни топширган эди. Кейинроқ лойиҳанинг умумий қиймати 1 млрд долларга баҳоланди.
Лойиҳанинг техник-иқтисодий асосларида «Газли» газ омбори ҳажмини ошириш зарурияти тушунтирилмаган. Президент ташаббуси билан тузилган ишчи гуруҳи томонидан тайёрланган «Ўзбекистон Республикасининг нефть ва газ саноатининг ҳолати тўғрисида»ги ҳисоботда (ҳисобот нусхаси «Газета.uz»да мавжуд, ҳужжатнинг ҳақиқийлигини муаллифлардан бири тасдиқлади) айтилишича, иш бошланишидан аввал ҳам мазкур омборнинг атиги 55 фоизи газ билан тўлган. Ҳисоботда, шунингдек, мамлакатда тақчиллик ва газ қазиб олишнинг қисқариши кузатилаётгани қайд этилган.
2018 йилда Санкт-Петербург халқаро иқтисодий форумида «Ўзбекнефтгаз» Россиянинг «Форус» компанияси (2017 йилда рўйхатдан ўтган) билан ҳамкорлик тўғрисида келишиб олди, октябрь ойида эса компаниялар Gazli Gas Storage қўшма корхонасини ташкил қилди (60 фоиз улуш «Форус»га тегишли, 40 фоизи «Ўзбекнефтгаз»га). «Газли» газ омбори Ўзбекистон газ транспорти тизимининг энг марказида — Қозоғистон, Туркманистон, Россия ва Хитойга ўтувчи қувурлар чорраҳасида жойлашган.
«„Форус“ ОАЖнинг келиб чиқиши, унинг фаолияти ва устав капиталининг миқдори (10 минг рубль ёки 155 АҚШ доллари) шубҳали, ташкил этилганидан бери молиявий фаолият юритилмаган (икки йил давомида маблағлар ҳаракати 3000 рубль ёки 46 доллар), бундай лойиҳаларни амалга ошириш тажрибаси йўқ… „Форус“ табиий газни қазиб олиш ва кўрсатилаётган хизматлар учун тарифларни мустақил равишда белгилаш йўли билан мамлакатлар табиий газларини сақлаш бўйича энергетик мувозанатга таъсир қилади», — дейилади ҳисоботда.
Август ойи бошида «Досье» маркази журналистлари бизнесмен Геннадий Тимченконинг бизнес шериги, «Россиядаги энг яширин миллионерлардан бири» Иван Егоров эканини аниқлашди. Суриштирувда айтилишича, шу туфайли халқаро санкциялар остида қолган Геннадий Тимченко хорижда бизнес қилишда давом этмоқда.
Журналистларнинг маълумотларига кўра, Егоров «Форус»нинг ҳамтаъсисчиларидан бири бўлиши мумкин. «Досье»нинг ёзишича, газ конини ривожлантириш лойиҳаси Gazli Gas Storage Форусдан, Форус эса Егоровдан пул оладиган схема бўйича молиялаштирилади. Тадбиркор, ўз навбатида, Тимченкога яқин тузилмалар томонидан молиялаштириладиган «Веста» компаниясидан пул олиши мумкин эди.
Март ойида «Ўзтрансгаз» «Газли» магистраль газ қувурлари бошқармаси томонидан Россиядан табиий газ импорт қилиш учун магистраль газ қувурлари инфратузилмаси тайёрланаётгани бўйича ишлар олиб борилаётгани ҳақида хабар берган эди. Кўп ўтмай компания ўз хабарини рад этиб, иш Ўзбекистоннинг жанубий вилоятлари истеъмолчиларини газ билан таъминлаш самарадорлигини оширишга қаратилганини айтди.
Ўзбекистон Энергетика вазирлигининг «Газпром» билан ёзда тузган келишувига кўра, «Газпром Экспорт» Ўзбекистонга «ЎзГазТраде» орқали йилига 2,8 миллиард куб метр ҳажмда Россия газини етказиб беради. Ўз ҳудуди орқали газ ўтказувчи Қозоғистоннинг ҚазақГаз ширкати 1 октябрдан Ўзбекистонга газ етказиб беришни бошлайди.

Ёмкость подземного хранилища газа (ПХГ) «Газли» к 2025 году планируется увеличить в два раза. Об этом телеканалу «Узбекистан 24» сообщил главный инженер совместного предприятия Gazli Gas Storage Мухаммад Саидазимов.
По его словам, на первом этапе проекта — с 2020 года до конца 2025 года — за счёт разведки месторождений намечено расширить объем хранения газа в ПХГ «Газли» вдвое — с 3 до 6 млрд кубометров.
На втором этапе путём доработки и расширения газохранилища вместимость увеличат до 10 млрд кубометров. Общая стоимость проекта оценивается в 850 млн долларов США.
Мухаммад Саидазимов сообщил, что уже завершено строительство дожимной компрессорной станции (6А), которая позволит в осенне-зимний период покрыть сезонную неравномерность потребления газа. Кроме того, пробурено 76 новых скважин на месторождении, а их общее количество достигло 352.
По данным телеканала, стоимость первого этапа проекта оценивается в 558 млн долларов, из которых почти 270 млн долларов — прямые иностранные инвестиции. Ожидается, что к 2025 году налоговые отчисления в бюджет достигнут 60 млрд сумов в год при доходе в 580 млрд сумов. Производственная мощность проекта будет варьироваться в районе 28−30 миллионов кубометрами газа в сутки.
О проекте Gazli Gas Storage
11 августа на совещании в Бухаре президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев поручил довести запасы газа в подземных хранилищах минимум до 3,5 миллиарда кубометров.
В 2017 году Шавкат Мирзиёев поручал «Узбекнефтегазу» подготовить предложение по увеличению объёма газохранилища более чем в три раза — до 10 миллиардов кубических метров. Общая стоимость проекта тогда оценивалась в 1 млрд долларов.
В технико-экономическом обосновании проекта не пояснялась необходимость увеличения объёмов ПХГ «Газли». Текущая ёмкость хранилища ещё до начала работ была загружена лишь на 55%, говорится в докладе «О состоянии нефтегазовой отрасли Республики Узбекистан», который подготовила рабочая группа, созданная по инициативе президента (есть у «Газеты.uz», подлинность документа редакции подтвердил один из авторов). В докладе также отмечается, что в стране наблюдаются дефицит и падение добычи газа.
В 2018 году на Петербургском международном экономическом форуме «Узбекнефтегаз» договорился о сотрудничестве с российской компанией «Форус» (зарегистрирована в 2017 году) , а в октябре компании учредили СП Gazli Gas Storage (60% доли принадлежит «Форусу», 40% — «Узбекнефтегазу»). Газохранилище «Газли» находится в самом центре газотранспортной системы Узбекистана на пересечении трубопроводов, идущих в Казахстан, Туркменистан, Россию и Китай.
«Происхождение АО „Форус“, его деятельность и сумма уставного фонда (10 тысяч рублей, или 155 долларов) являются сомнительными, отсутствует финансовая активность с момента основания (за два года движение средств — 3000 рублей, или 46 долларов), опыта в реализации подобных проектов не имеет… „Форус“ будет иметь влияние на энергетический баланс хранения природного газа страны путём самостоятельного определения компаний для закачки природного газа и тарифов на оказываемые услуги», — говорится в докладе.
В начале августа журналисты центра «Досье» нашли делового партнёра бизнесмена Геннадия Тимченко — Ивана Егорова, которого они называют «одним из самых скрытных миллионеров в России». В расследовании говорится, что благодаря этому Геннадий Тимченко, находящийся под международными санкциями, продолжает вести дела за рубежом.
По данным журналистов, одним из совладельцев «Форуса» может быть Егоров. «Досье» пишет, что проект по развитию газового месторождения финансируется по схеме, в рамках которой Gazli Gas Storage получает деньги от «Форуса», а «Форус» — от Егорова. Бизнесмен, в свою очередь, мог получать деньги от компании «Веста», которую финансируют структуры, близкие к Тимченко.
В марте «Узтрансгаз» сообщил, что Газлинское управление магистральных газопроводов ведёт работы, связанные с подготовкой инфраструктуры магистральных газопроводов к импорту природного газа из России. Вскоре компания опровергла своё сообщение, заявив, что работы направлены на повышение эффективности газоснабжения потребителей южных регионов Узбекистана.
По договору, заключённому Минэнерго Узбекистана с «Газпромом» летом, компания «Газпром экспорт» будет поставлять через UzGasTrade российский газ в Узбекистан в объёме 2,8 млрд кубометров в год. Казахстанская QazaqGaz, которая осуществляет транзит газа через свою территорию, с 1 октября начнёт транспортировку газа в Узбекистан.