16-yanvar, seshanba kuni Rossiyaning Samara viloyatining Stavropol tumanida yo‘l-transport hodisasi sodir bo‘ldi, unda vafot etganlar bor, deb xabar berdi viloyat prokuraturasi.
O‘zbekistonning Qashqadaryo viloyatiga tegishli davlat raqami bo‘lgan Lada Largus va M-5 Ural trassasida “Gazel” yuk mashinasi to‘qnashdi.
Lada Largus`da yetti kishi bo‘lgan. Samara Online portali manbaga tayanib, ularning barchasi O‘zbekiston fuqarolari ekanligiga aniqlik kiritdi. Hodisa oqibatida uch kishi halok bo‘lgan, to‘rt nafar yo‘lovchi kasalxonaga yotqizilgan. Rossiya huquq-tartibot idoralari halok bo‘lganlar va jarohatlanganlar orasida O‘zbekiston fuqarolari bor-yo‘qligi haqida hozircha ma’lumot bermagan.
Dastlabki ma’lumotlarga ko‘ra, Largus haydovchisi boshqaruvni yo‘qotib, qarama-qarshi bo‘lakka chiqib ketgan va “Gazel” bilan to‘qnashgan. Prokuratura yo‘lning mazkur qismida yo‘l qoplamasi holatini ham o‘rganmoqda.
Eslatib o‘tamiz, 11-yanvar kuni Penza viloyatida O‘zbekiston fuqarolari ishtirokida halokatli YTH sodir bo‘lgan edi. Yetti kishi, jumladan haydovchi voqea joyida, yana bir jabrlanuvchi reanimatsiyada vafot etgan. Jarohatlanganlardan biri shifoxonada qolmoqda. Barcha halok bo‘lganlarning jasadlari o‘tgan dam olish kunlari O‘zbekiston Mudofaa vazirligi Harbiy-havo kuchlarining harbiy-transport samolyoti bilan Urganchga keltirildi.

Во вторник, 16 января, в Ставропольском районе Самарской области России произошло дорожно-транспортное происшествие с человеческими жертвами, сообщила прокуратура региона.
На трассе М-5 «Урал» столкнулись Lada Largus с номерными знаками Кашкадарьинской области Узбекистана и грузовик «Газель».
В Largus было семь человек. Портал «Самара онлайн» со ссылкой на источник уточнил, что все они — граждане Узбекистана. В результате ДТП погибли трое, четверых пассажиров госпитализировали. Российские правоохранительные органы информацию о том, есть ли среди погибших и пострадавших граждане Узбекистана, пока не озвучили.
По предварительным данным, водитель Largus не справился с управлением и выехал на встречную полосу, где столкнулся с «Газелью». Прокуратура также изучает состояние дорожного полотна на этом участке трассы.
Напомним, смертельное ДТП с участием граждан Узбекистана произошло 11 января в Пензенской области. Семь человек, включая водителя, погибли на месте, ещё один пострадавший скончался в реанимации. Один раненный остаётся в больнице. Тела всех погибших в минувшие выходные забрал на родину военно-транспортный самолёт ВВС Министерства обороны Узбекистана.