2024-yilda Markaziy Osiyo mamlakatlarida iqtisodiy o‘sish 5,4 foizgacha sekinlashadi. Biroq 2025-yilda u 5,9 foizgacha oshishi kutilmoqda. Bu prognoz Yevropa tiklanish va taraqqiyot banki (YeTTB) tomonidan e’lon qilingan “Mintaqaviy iqtisodiy istiqbollar” hisobotida keltirilgan.
Hisobotda qayd etilishicha, 2023-yilda Markaziy Osiyoning ko‘plab iqtisodiyotlari uchun muhim o‘sish omili bo‘lgan Rossiya bilan vositachilik savdosi hozirda eng yuqori cho‘qqiga chiqqan.
“Qozog‘iston va Mongoliyaga ta’sir etayotgan kuchli suv toshqini va o‘ta sovuq ob-havo qisqa muddatda ularning o‘sishiga salbiy ta’sir ko‘rsatadi, biroq mintaqaning 2024 va 2025-yillarga mo‘ljallangan prognozi juda ijobiy bo‘lib qolmoqda”, — deydi YeTTB tahlilchilari.
So‘nggi ikki yilda mintaqada transport, logistika va eksportga yo‘naltirilgan ishlab chiqarish quvvatlariga davlat va xususiy sarmoya kiritilishi sezilarli darajada oshgan.
“Ish haqi va real daromadlarning barqaror oshishi, xorijdan kelganlar va turizm sektorining o‘sishi iste’molchi bumini kuchaytirdi, bu esa iste’mol kreditidagi texnologik yutuqlar bilan qo‘llab-quvvatlandi”, — deyiladi hisobotda.
Suv va energiya resurslari tanqisligidan tortib transport va chegaralarni boshqarishgacha bo‘lgan umumiy muammolarni hal qilish uchun mintaqaviy hamkorlikning sezilarli darajada mustahkamlangani tufayli mintaqalararo savdo, investitsiyalar va turizm o‘sishda davom etgan.
Hisobotda aytilishicha, inflyatsiya barcha mamlakatlarda kengroq global tendensiyalardan so‘ng bir xonali raqam darajasigacha pastladi, bu Markaziy Osiyoning aksariyat mamlakatlari markaziy banklariga iqtisodiy o‘sishga ustuvor ahamiyat berish va pul-kredit siyosatini yumshata boshlash imkonini berdi.
YeTTB mintaqaning 2024−25 yillarga mo‘ljallangan davlat siyosati vazifalarida infratuzilma va boshqaruv amaliyotini zudlik bilan takomillashtirish, siyosiy jihatdan sezgir tarif islohotlarini amalga oshirish hamda transport, suv va energiya kabi umumiy resurslardan foydalanish bo‘yicha keng mintaqaviy kelishuvga erishish zarurati ustunlik qiladi, deb kutmoqda.
O‘zbekistonda 2023-yilda YAIMning real o‘sishi 6 foizni tashkil etgan. YeTTB buni kreditlarning tez kengayishi, pul o‘tkazmalari va xorijdan kelayotganlar sonining ko‘payishi ta’siri bilan izohlaydi.
“Mamlakatda iqtisodiy o‘sish mutanosib bo‘ldi, bunda asosiy omillar xizmat ko‘rsatish sohasi, qurilish va umumiy sanoat hisoblanadi. Eksport tushumlari yirik miqdordagi oltin eksporti, yuqori turizm daromadlari hamda oziq-ovqat va sanoat mahsulotlari yetkazib berish hajmining o‘sishi hisobiga sezilarli darajada oshdi”, — deyiladi hisobotda.
YeTTB O‘zbekistondagi tarif islohotlari energiya subsidiyalarini kamaytirishga yordam berishini, bu esa davlat xarajatlari YAIMning taxminan 1,5 foiz bandiga qisqarishiga olib kelishini taxmin qilmoqda.
Mamlakat iqtisodiyoti 2024-yilda 6,5 foizga, 2025-yilda esa 6 foizga o‘sishi prognoz qilinmoqda, bu o‘sish asosiy kapitalga investitsiyalar va sof eksport hisobiga ta’minlanadi, deydi tahlilchilar.
Ularning fikricha, xususiylashtirish va bozor islohotlari to‘g‘ridan-to‘g‘ri xorijiy investitsiyalarni jalb qilish orqali bu istiqbollarni yaxshilashi mumkin. Boshqa tomondan, iqtisodiy o‘sish energiya va suv resurslarining surunkali tanqisligi bilan cheklanishi mumkin, deb ogohlantirdi YeTTB.
Eslatib o‘tamiz, 2023-yil may oyida ham YeTTB O‘zbekiston iqtisodiyoti 2023 va 2024-yillarda — xorijiy investitsiyalar, kompaniyalar va jismoniy shaxslarning kirib kelishi, shuningdek, yaxshi tashkil etilgan xususiylashtirish va ishbilarmonlik muhiti islohotlari tufayli 6,5 foizga o‘sishini prognoz qilgan edi.

In 2024, Central Asian economies are expected to see growth slowing to 5.4%. However, a rebound to 5.9% is expected in 2025, as projected in the Regional Economic Prospects (REP) report published by the European Bank for Reconstruction and Development (EBRD).
The report notes that the volume of intermediated trade with Russia, which was a significant growth driver for many Central Asian economies in 2023, has now peaked.
The report notes that intermediated trade with Russia, which had been a significant growth contributor for many Central Asian economies in 2023, has now reached a plateau.
“Severe floods and extremely cold weather that hit Kazakhstan and Mongolia, respectively, will negatively impact their growth in the short term but the region’s outlook for both 2024 and 2025 remains very positive,” EBRD analysts said.
Over the last two years, the region has seen a sizable increase in publicly and privately financed investment in transport, logistics and export-oriented manufacturing capacities.
“Robust growth in wages and real incomes, coupled with a surge in international arrivals and tourism, fuelled a consumption boom, further supported by technological advances in consumer lending,” the report mentioned.
Intraregional trade, investment and tourism continued to rise, assisted by much-improved regional cooperation on common challenges ranging from water and energy shortages to transport and border management bottlenecks.
Inflation receded to single-digit levels in all countries in line with broader global trends, allowing central banks in most Central Asian states to reprioritise growth and start softening their monetary policy stances, the report said.
The EBRD expects that the region’s public policy agendas in 2024−25 will be dominated by the need for urgent improvements in infrastructure and public management practices, implementation of politically sensitive tariff reforms and efforts to reach a broad regional agreement on the use of shared resources, such as transport, water and energy.
In Uzbekistan, real GDP increased by 6% in 2023 driven by rapid credit expansion, rising remittances and international arrivals.
“The country’s economic growth was balanced, with services, construction and general industries being the main contributors. Export revenues rose significantly thanks to high gold exports, strong tourism revenues and growing shipments of foodstuffs and manufactured products,” the report mentioned.
The EBRD’s REP is predicting that ongoing tariff reforms will help cut energy subsidies, reducing public expenditures by an estimated 1.5 percentage points of GDP.
The economy is forecast to expand by 6.5% in 2024 and 6% in 2025, with strong contributions from fixed capital investment and net exports, analysts stated.
Privatization and market-oriented reforms may strengthen the outlook by attracting foreign direct investment. On the downside, growth is likely to be constrained by chronic energy and water deficits, the EBRD warned.
In May 2023, the EBRD also forecasted the 6.5% growth of Uzbekistan’s economy for both 2023 and 2024, driven by inflows of foreign investment, companies and individuals, as well as well-organized privatization and business climate reforms.