O‘zbekiston Raqamli texnologiyalar vazirligi IMEI-kodlarni ro‘yxatdan o‘tkazishni soddalashtirish bo‘yicha hukumat qarori loyihasini ishlab chiqdi. Bu haqda vazirlikning Telekommunikatsiya infratuzilmasini rivojlantirish boshqarmasi boshlig‘i Murodjon Yo‘ldoshev 3-oktabr kuni AOKAda bo‘lib o‘tgan brifingda ma’lum qildi.
“Tegishli vazirliklar bilan kelishgan holda hozirda qaror loyihasi hukumatda turibdi. O‘zgarishlarning hammasini sanab o‘tmayman, bitta-ikkitasini sanab o‘taman. Masalan, chet eldan kelayotgan fuqarolar uchun qulayliklar yaratilmoqda. Ularning SIM-kartasi 30 kunda (IMEI-kodi ro‘yxatdan o‘tkazilmasa) o‘chib qolardi, o‘sha muddat uzaytirilyapti”, — dedi u.
Uning so‘zlariga ko‘ra, Face ID texnologiyasi orqali IMEI-kodlarini ro‘yxatdan o‘tkazish imkoniyatini yaratish ham rejalashtirilmoqda.
Eslatib o‘tamiz, 2021-yil noyabrida raqamli texnologiyalar vaziri (o‘sha paytda AT va kommunikatsiyalarni rivojlantirish vaziri) Sherzod Shermatov mobil telefonlarni IMEI orqali ro‘yxatdan o‘tkazish tizimini soddalashtirishga chaqirgan edi.
IMEI ro‘yxatga olish tizimi haqida
O‘zbekistonda 2019-yilning aprelidan buyon mobil qurilmalarni IMEI orqali majburiy ro‘yxatdan o‘tkazish tizimi ishlamoqda. Uni amalga oshirish uchun Amerikaning Delta Telecom International kompaniyasi O‘zbekistonda Axborot texnologiyalari markazi qo‘shma korxonasini tashkil etdi. Delta Telecom kompaniyasining korxonadagi ulushi 51 foizni tashkil etdi, yuqorida qayd etilgan markaz vakili bo‘lgan O‘zbekiston tomoni 49 foizga ega.
2019-yil 1-dekabrdan buyon tizim pulli hisoblanadi. Tizimning joriy etilishi ro‘yxatga olish mexanizmining murakkab tashkil qilingani va buning uchun pul to‘lash zarurati tufayli darhol aholining noroziligiga sabab bo‘ldi.
2020-yil fevral oyida jamoaviy petitsiya portalida IMEI ro‘yxatdan o‘tkazish to‘lovini bekor qilish to‘g‘risida petitsiya paydo bo‘ldi. Qonunchilik palatasi qo‘mitasi ushbu masalani o‘rganish boshlanganini e’lon qildi. O‘rganish natijalariga ko‘ra, qo‘mita Vazirlar Mahkamasining (847 va 778-son) qarorlari bilan tasdiqlangan qoidalar asosida IMEI-kodlarini ro‘yxatdan o‘tkazish amaliyotini davom ettirishni “maqsadli va asosli” deb topdi. Qonunchilik palatasi hukumatga hisobotda qayd etilgan taklif va kamchiliklarni inobatga olib, tizimni takomillashtirish bo‘yicha ishlarni davom ettirishni tavsiya qildi.
Boshqalarning pasport ma’lumotlaridan foydalangan holda IMEI-kodlarini ro‘yxatdan o‘tkazish bilan bog‘liq mojarodan so‘ng (bu ko‘plab aholiga o‘z qurilmalarini o‘z nomiga ro‘yxatdan o‘tkazishga to‘sqinlik qildi), 2020-yilda tizim operatori ro‘yxatdan o‘tish tartibini o‘zgartirdi.

Министерство цифровых технологий Узбекистана разработало проект постановления правительства об упрощении регистрации IMEI-кодов. Об этом на брифинге в АИМК 3 октября сообщил начальник департамента развития телекоммуникационной инфраструктуры министерства Мураджан Юлдашев.
«Мы внесли предложение, согласовав с соответствующими министерствам. Сейчас проект постановления находится в правительстве. Я не буду перечислять все изменения, назову некоторые. Например, создаются удобства для граждан, прибывших из-за границы. Сейчас их SIM-карта отключается через 30 дней [если не зарегистрировать IMEI-код], вот этот срок увеличивается», — отметил он.
По его словам, также планируется создать возможность регистрации IMEI-кодов через технологию Face ID.
В ноябре 2021 года министр цифровых технологий (тогда — министр по развитию ИТ и коммуникаций) Шерзод Шерматов призывал упростить систему регистрации мобильных телефонов по IMEI .
О системе регистрации IMEI
Система обязательной регистрации мобильных устройств по IMEI заработала в Узбекистане с апреля 2019 года. Для её внедрения американская компания Delta Telecom International создала в Узбекистане совместное предприятие Information Technology Center. Доля Delta Telecom в предприятии составила 51%, узбекская сторона, представленная вышеупомянутым центром, владеет 49%.
С 1 декабря 2019 года система является платной. Внедрение системы сразу столкнулось с недовольством общественности из-за сложной организации механизма регистрации и необходимости платить за это.
В феврале 2020 года на портале коллективных обращений появилась петиция об отмене сбора за регистрацию IMEI. Комитет Законодательной палаты сообщал о начале изучения вопроса. По итогам изучения комитет посчитал «целесообразным и обоснованным» продолжить практику регистрации IMEI-кодов на основе правил, утверждённых постановлениями Кабмина (№847 и №778). Законодательная палата рекомендовала правительству учесть предложения и недостатки, указанные в отчёте, и продолжить работу по совершенствованию системы.
После скандала с регистрацией IMEI-кодов на чужие паспортные данные (из-за чего многие жители не могли зарегистрировать собственные устройства на своё имя) в 2020 году оператор системы изменил порядок регистрации.