Американинг Delta Telecom International компанияси Ўзбекистонда мобил телефонларини IMEI-кодлар (International Mobile Equipment Identity) бўйича рўйхатга олиш тизимини жорий қилиш бўйича қўшма корхона ташкил этди, дея хабар қилди Ахборот технологиялари ва коммуникацияларини ривожлантириш вазирлиги матбуот хизмати. Корхона Informational technology center номини олди.
Эслатиб ўтамиз, Вазирлар Маҳкамасининг 2018 йил 22 октябрдаги қарорида мобил қурилмаларни IMEI бўйича рўйхатга олишни жорий этиш кўзда тутилган. 1 апрелдан мажбурий рўйхатга олиш амалга жорий қилинди. Ускуна мақомини uzimei.uz сайти орқали билиш мумкин.
Корхонадаги Delta Telecom улуши 51 фоизни, ҚКнинг устав капитали эса 22 млрд сўм (2,5 млн доллар)ни ташкил этади. Bloomberg маълумотларига кўра, Delta Telecom LLC компаниясига 1995 йилда Москвада асос солинган ва 2011 ййил 11 ноябр ҳолатига кўра, ўз навбатида «МегаФон» тузилмасига кирувчи Россиянинг NetByNet телекоммуникация компанияси шўъба компанияси ҳисобланади.

Американская компания Delta Telecom International создала в Узбекистане совместное предприятие по внедрению системы регистрации мобильных устройств по IMEI-кодам (International Mobile Equipment Identity), сообщила пресс-служба Министерства по развитию информационных технологий и коммуникаций. Предприятие получило название Informational technology center.
Напомним, внедрение регистрации мобильных устройств по IMEI предусмотрено постановлением правительства от 22 октября 2018 года. Оператором системы выбран Республиканский центр управления сетями телекоммуникаций Узбекистана. С 1 апреля обязательная регистрация была введена в действие.
Доля Delta Telecom в предприятии составила 51%, узбекская сторона, представленная вышеупомянутым центром, владеет 49%. Уставной капитал СП составляет 22 млрд сумов ($2,5 млн).
Предприятие, директором которого указан Хусниддин Камалов, также займется аутсорсинговыми услугами по обслуживанию информационных систем, баз данных, серверного и иного сетевого оборудования.
Как отмечалось ранее, внедрение регистрации мобильных устройств по IMEI-коду необходимо для защиты прав собственников мобильных устройств, борьбы с незаконным использованием аппаратов и предотвращения реализации некачественных устройств. Проверить статус устройства можно на сайте uzimei.uz.