AQShning O‘zbekistondagi elchisi Jonatan Henik bog‘lar va toza havoni targ‘ib qilayotgan fuqarolarning sa’y-harakatlarini olqishladi. 3-may kuni u AQSh mustaqilligining (bu sana — 4-iyul, ammo diplomatik missiya uni ertaroq nishonlaydi) 248 yilligiga bag‘ishlangan marosimda nutq so‘zladi. Tadbirda bosh vazir Abdulla Aripov va boshqa rasmiy shaxslar ishtirok etdi.
Har yili AQSh elchixonasidagi marosim turli mavzuda bo‘lib o‘tadi. Bu yil “AQSh milliy bog‘lari mavzusiga bag‘ishlanib, ularning birinchisi bundan 150 yildan ortiq avval tashkil etilgan”.
“Har yili 330 milliondan ortiq amerikalik va chet ellik sayyoh Yosemite, Yelloustoun, Grand Kanon va boshqa ko‘plab bog‘larimizda muhofaza etiladigan ajoyib tabiat go‘zalligidan bahramand bo‘lishadi. Darhaqiqat, yoz oylarida oilangiz bilan mashinada milliy bog‘larni ziyorat qilish maqsadida safarga otlanishdan ham ortiqroq amerikacha an’ana mavjud emas”, — dedi elchi.
“Biroq, ko‘pchilik ehtimol bilmagan narsa shundaki, oddiy, ammo inqilobiy g‘oya bo‘lmaganda, ushbu bog‘lar bugungi kunda mavjud bo‘lmas edi. Bu g‘oyaga ko‘ra, ushbu hayratomuz manzaralar imtiyozlarga ega ozchilik uchun emas, balki hamma uchun birday tegishli bo‘lgan xazinadir. Prezident Franklin Ruzvelt bu g‘oyaga mana bunday ajoyib ta’rif bergandi: „Bizning milliy bog‘larimizdan ham ortiqroq amerikacha hech narsa yo‘q… Milliy bog‘lar ortidagi asosiy g‘oya shuki, mamlakat xalqqa tegishlidir“”, — dedi diplomat.
U shunday ta’kidladi: “Bu bog‘larni yaratish oson bo‘lmadi. Ekologlar va tabiatni muhofaza qiluvchilar yog‘och, tog‘-kon sanoati, energetika va boshqa manfaatlar borasida bahslashdilar va oxir-oqibat g‘alaba qozondilar. Natijada bizning milliy bog‘larimiz ko‘pincha Amerikaning „eng yaxshi g‘oyasi“ deya ta’riflanadi va yer ham, xuddi erkinlik kabi, qadrlanishi, himoya qilinishi hamda hamma uchun ochiq bo‘lishi kerak, degan fikrni ilgari suradi. Bu go‘zal qo‘riqxonalar nafaqat tabiat mo‘jizalarimizni saqlab qoladi, balki ular demokratiyaning ham o‘ziga xos ramzi sanaladi”.
“Xuddi shunday jarayon hozir O‘zbekistonda ham kuzatilmoqda. O‘zbekiston fuqarolari bog‘larni ko‘paytirish hamda, albatta, o‘zlari nafas olayotgan havo va ichadigan suvni muhofaza qilishni targ‘ib qilishmoqda. Iqtisodiy o‘sish va tabiatni asrashga bo‘lgan ehtiyojni muvozanatlash oson ish emas. Bunda nafaqat hukumat, balki fuqarolik jamiyati, ommaviy axborot vositalari va fuqarolarning ham faol ishtirok etishi zarur. Gap O‘zbekiston haqida bo‘ladimi yoki Qo‘shma Shtatlar haqida bo‘ladimi, xalqlarimiz o‘z huquqlarini himoya qilish va tegishli siyosatni ishlab chiqishda ishtirok etish erkinligiga ega bo‘lsalar, mamlakatlarimiz yanada kuchliroq va atrof-muhitimiz yanada xavfsizroq bo‘lishi aniq”.
“Kelajakka nazar tashlar ekanmiz, keling, demokratiyaning o‘zi kabi parvarish etilishi, himoya qilinishi va asrab-avaylanishi kerak bo‘lgan bog‘larimizdan ilhom olishda davom etaylik. Keling, birgalikda ushbu tabiiy manzaralardan bahramand bo‘laylik hamda Amerika Qo‘shma Shtatlari va O‘zbekiston o‘rtasidagi mustahkam munosabatlarga asos bo‘lgan va xalqlarimizni porloq kelajak sari yo‘naltiruvchi umumiy majburiyatlarni esga olaylik”, — deya yakunladi elchi.

Посол США в Узбекистане Джонатан Хеник приветствовал усилия граждан, выступающих в защиту парков и чистого воздуха. 3 мая он выступил на церемонии, посвящённой 248-й годовщине независимости США (эта дата — 4 июля, но в дипломатической миссии отмечают её раньше). На мероприятии присутствовали премьер-министр Узбекистана Абдулла Арипов и другие официальные лица.
Каждый год приём в посольстве США посвящён разной теме. В этом году — «нашим любимым национальным паркам США, первый из которых был основан более 150 лет назад».
«Ежегодно более 330 миллионов американских и иностранных туристов наслаждаются величественными природными красотами, охраняемыми в Йосемитском, Йеллоустонском, Гранд-Каньоне и многих других наших парках. Действительно, нет ничего более американского, чем сесть в машину всей семьёй и отправиться в летнюю поездку по нашим национальным паркам», — отметил посол.
«Большинство людей может не осознавать, что эти парки не существовали бы сегодня, если бы не существовала простая, но революционная идея. Идея о том, что эти потрясающие пейзажи не принадлежат избранным, а являются сокровищем для всех. Президент Франклин Рузвельт лучше всего описал эту идею, когда сказал: „Нет ничего более американского, чем наши национальные парки… Фундаментальная идея парков… состоит в том, что страна принадлежит народу“», — сказал дипломат.
Он подчеркнул: «Создавать эти парки было непросто. Защитники окружающей среды выступали против (и в итоге одержали победу) интересов лесной, горнодобывающей промышленности, энергетики и других интересов. В результате наши национальные парки часто называют „лучшей идеей Америки“ — дань видению о том, что земля, как и свобода, — это то, что нужно беречь, защищать и делать доступным для всех. Эти прекрасные заповедники не только сохраняют чудеса природы; они символизируют саму демократию».
«Аналогичный процесс происходит и здесь, в Узбекистане, — отметил Джонатан Хеник. — Граждане Узбекистана выступают за увеличение количества парков и, более того, за защиту воздуха, которым они дышат, и воды, которую они пьют. Установление баланса между необходимостью экономического роста и сохранения природы сложно. Оно должно включать активное участие не только правительства, но и гражданского общества, средств массовой информации и самих граждан. Говорим ли мы об Узбекистане или США, очевидно, что наши страны становятся сильнее, а наша окружающая среда безопаснее, когда наши люди имеют свободу отстаивать свои права и участвовать в разработке политики».
«Заглядывая в будущее, давайте и дальше черпать вдохновение в наших парках, которые, как и саму демократию, необходимо развивать, защищать и лелеять. Давайте вместе воздадим должное этим природным ландшафтам и вспомним наши общие обязательства, которые лежат в основе прочных отношений между Соединёнными Штатами и Узбекистаном и ведут наши страны к светлому будущему», — сказал в заключение посол.