Rasmiy ma’lumotlarga ko‘ra, so‘nggi bir necha yil davomida “Yangi O‘zbekiston” tomon shiddat bilan harakatlanib boryapmiz. Bu yo‘lni bosib o‘tish oson emas: ko‘plab odatlar va o‘rnashib qolgan qadriyatlardan voz kechib, sxemalarni buzish va tizimni qayta oyoqqa qo‘yishimiz kerak. Ayrim sohalarda vaziyat tubdan o‘zgardi. Qayerdadir avvaliga yaxshilanib, keyin oldingi holatiga qaytildi. Ba’zi joylarda esa deyarli hech qanday o‘zgarish sezilmadi.
O‘nlab yillar davomida o‘rnatilgan narsani bir necha yildayoq o‘zgartirish mushkul. Ammo ilg‘or g‘oyalar va fuqarolar bilan ishonchli muloqotdan qo‘rqmasangiz, mutaxassislar va jamoatchilik bilan muhim qarorlarni muhokama qilsangiz hamda maqomidan qat’i nazar hamma uchun qonun ijrosini ta’minlay olsangiz, jamiyat rivojiga to‘sqinlik qiladigan kamchilik va salbiy hodisalardan xalos bo‘lish mumkin.
“Gazeta.uz” hamon atrofimizni o‘rab turgan ayrim “eski O‘zbekiston” qoldiqlarini fotoreportajda jamlashga qaror qildi.
E’tibordan chetda qolishi qiyin bo‘lgan asosiy sarqit — hamma joyda mavjud shiorlardir. “Gazeta.uz” bu haqda “Shiorlar mamlakati” nomli — katta fotoreportajni e’lon qilgandi. Eski shiorlar yangilariga almashtirildi, lekin umuman olganda ularning mohiyati o‘zgarishsiz qoldi.
Prezident almashganidan keyin tez suratlarda panjalar va to‘siqlardan xalos bo‘lish Toshkent, uning ortidan esa boshqa shaharlarga yangi qiyofa baxsh etdi. Hattoki Mudofaa vazirligi ham panjaralardan voz kechdi. Biroq ayrim ma’muriy binolar, shu jumladan Toshkent shahri va ba’zi bir tuman hokimliklari binolari hanuz o‘tkir uchli temir panjaralar bilan o‘ralgan. Qolaversa, bu huquqni muhofaza qiluvchi organlarga ham taalluqli.
2018-yilning boshida foto va video suratga olish bo‘yicha cheklovlarning olib tashlanishi O‘zbekistonni dunyoga ochish yo‘lidagi yutuqlardan biri bo‘ldi. O‘sha yilning yoz faslida Toshkent metrosida ham suratga olishga ruxsat berildi. 2019-yil 1-martgacha foto va videoga olish mumkin bo‘lmagan obyektlar, jamoat joylari va hududlarning ro‘yxatini qabul qilish rejalashtirilgandi. Ushbu ro‘yxat hanuz tasdiqlanmagan. Ayni paytda esa Toshkentda fotosuratchilarga bog‘larda suratga olish taqiqlangan, ularni hududda ishlaydigan fotosuratchilar uchun tahdid deb bilishadi. Metro va boshqa joylarda esa nima sababdan suratga olishayotganini so‘rashlari mumkin.
Maysazorlarda yurish va dam olish hanuz ko‘plab joylarda taqiqlanganicha qolmoqda, aslida esa ular ajoyib jamoat joyi sifatida xizmat qilishi mumkin. Misol uchun, Tashkent City bog‘ida tashrif buyuruvchilar maysazorga qadam bosishi bilan ular qayerdaliklarini eslatuvchi hushtakni eshitishadi. O‘tgan yili “Gazeta.uz” poytaxtning qaysi joylaridagi maysazorlarda yurish va o‘tirish mumkinligi haqida qo‘llanma tayyorlagandi.
Hattoki yangi rekonstruksiya qilinayotgan bog‘larda ham maysazorlarni sug‘orish uchun kichik fontanchalar o‘rnatiladi. Ularga yosh bolalar qatorida kattalar ham qoqilib ketishlari mumkin. Ularni deb chim ustida yurish, yugurish yoki o‘tirib hordiq chiqarish imkonsiz. Shu bilan birga, ular yashil hududlar ko‘rkini buzib turibdi. Eng katta muammo esa — suvni isrof qilishdir, butun Toshkent bo‘ylab suvga bo‘kib qolgan maysazorlar, piyodalar yo‘lakchalari va qatnov qismini uchratish mumkin.
Prezident tanqid qilganiga qaramasdan, amaldorlarning ignabargli daraxtlarga bo‘lgan muhabbati “eski” vaqtlardagidek qolmoqda. Ignabarglilarni nafaqat mamlakat bo‘ylab ommaviy ravishda ekishni davom ettirishmoqda, balki ularning suratlarini qurilish maydonchalarini o‘rab turuvchi bannerlarda ham ishlatishmoqda.
Har yili daraxtlarni oqlab chiqish tushunarsiz amaliyotchaligicha qolmoqda. Buni qilishga shunchalik o‘rganib qolishganki, hatto hech kim shunga resurslarni sarflash kerakmi, degan savolni ham bermaydi. Ko‘plab bog‘larda esa faqat ko‘cha tomondan ko‘rinadigan daraxtlargina bo‘yab chiqiladi.
Kutib oluvchilar uchun sharoitlar yo‘qligi — O‘zbekistonning yirik aeroportlari uchun o‘ziga xos jihatdir. Agar Toshkent haqida gapirsak, xalqaro aeroportda odamlar yilning har qanday fasli va vaqtida ochiq osmon ostidagi ayvon (“naves”) tagida turishiga to‘g‘ri keladi. Terminaldan chiqaverish esa ariq va bordyurlar kabi to‘siqlarga liq to‘la. Bahorda terminal oldida kutib oluvchilar uchun ikkita yopiq hudud tashkil etilishi aytilgandi. Biroq bu rejalar amalga oshirilmay qoldi. Mahalliy terminalda esa ayvonlar ham yo‘q — odamlar daraxtlar va sim yog‘ochlar panasida jon saqlashadi. Terminalga faqat maxsus ruxsatnomaga ega mashinalar kirishi mumkin. Piyodalar yo‘lakchalari ham noqulay.
Yo‘l harakati xavfsizligi soha — o‘zgarishlar sodir bo‘lmaganlaridan biri hisoblanadi. 2018-yilda “YHXBB kerak emas” nomli maqolamizdan keyin xizmat vakillari “Gazeta.uz” bilan uchrashib, sohada amalga oshirilishi kutilayotgan rejalar haqida so‘zlab berishgandi. Ular orasida chorrahalarga xodimlarni biriktirish o‘rniga ko‘chalarda patrul xizmatini joriy etish ham bor edi. YPX xodimlari o‘zidan 100 metr masofada sodir bo‘layotgan o‘nlab, yuzlab qoidabuzarliklarni “ko‘rmasdan”, hamon chorrahalarda turishda davom etmoqda.
Umuman olganda yo‘l harakati xavfsizligini ta’minlashga borasidagi yondashuvlar eskiligicha qolmoqda. Toshkentda nihoyat tartibga solinmagan piyodalar o‘tish joylariga svetoforlar o‘rnatish boshlandi (inson hayoti birinchi o‘rinda turadigan mamlakatlarda tartibga solinmagan o‘tish joylari faqat bitta yo‘lakli yo‘llarda mavjud), biroq hatto markaziy tumanlarda ham svetofor bo‘lmagan piyodalar o‘tish joylari juda ko‘p. Yo‘ldan o‘tish uchun ehtiyoj bo‘lgan ko‘plab hududlarda esa ular shunchaki yo‘q. Amaldorlar hanuz qimmat va noqulay yerusti va yerosti yo‘llarini afzal ko‘rishmoqda. Ommaviy ravishda yo‘l harakati qoidalari buzilishi odatiy holga aylanib bormoqda.
Bir muncha vaqt noqonuniy avtoturargohlar bilan kurashgandan so‘ng, rasmiylar yana vaziyatni o‘z yo‘liga tashlab qo‘yishdi. Shahar ko‘chalariga yaqin hududda faoliyat yuritadigan tadbirkorlar o‘zboshimchalik bilan o‘z mijozlari va xodimlari mashinalari uchun piyodalar yo‘laklarida to‘xtash joylarini tashkil qilmoqda. Ko‘pincha buning uchun daraxtlar va butalar kesib, maysazorlar vayron qilinib, ariqlar ko‘mib tashlanyapti.
Vanihoyat, ko‘chalarga qaytgan valyuta ayirboshlovchilar mavzusiga to‘xtalmasdan iloj yo‘q. Ular valyuta bozori liberallashtirilgandan keyin bir muncha vaqt g‘oyib bo‘lishdi, lekin taqiqlar qaytishi ortidan odamlar gavjum joylarda yana erkin ishlay boshlashdi.
Bu “eski” O‘zbekistonning ayrim qoldiqlari, xolos. Siz yana qanday belgilarni payqayapsiz? Izohlarda o‘z fikringiz bilan bo‘lishing.

Последние несколько лет мы, согласно официальным сообщениям, стремительно движемся к «Новому Узбекистану». Путь этот нелёгок: приходится отказываться от многих установок и привычек, ломать схемы и перестраивать систему. В каких-то сферах ситуацию удалось изменить кардинально. Где-то она после улучшения откатилась в прежнее состояние. А где-то изменений практически не было заметно.
Изменить за несколько лет то, что складывалось десятилетиями, сложно. Но избавиться от недостатков и негативных явлений, сдерживающих развитие общества, можно, если не бояться прогрессивных идей и доверительного общения с гражданами, обсуждать важные решения со специалистами и общественностью и добиваться исполнения закона всеми, независимо от статуса.
«Газета.uz» решила собрать в фоторепортаже некоторые из примет «старого Узбекистана», которые продолжают нас окружать.
Главная примета, которую невозможно не замечать, — это вездесущие лозунги. «Газета.uz» публиковала об этом целый фоторепортаж — «Страна лозунгов». Старые лозунги сменились на новые, но суть их в целом осталась прежней.
Начавшаяся вскоре после смены президента дезаборизация преобразила Ташкент, а вслед за ним и другие города. От заборов отказалось даже Министерство обороны. Однако многие административные здания до сих пор ограждены заборами с острыми пиками, в том числе здание хокимията Ташкента и ряда районных хокимиятов. Сюда же относятся здания правоохранительных ведомств.
Снятие ограничений на фото- и видеосъёмку в начале 2018 года стало одним из прорывных изменений на пути открытия Узбекистана миру. Летом того же года снимать фото и видео разрешили в Ташкентском метро. До 1 марта 2019 года планировалось принять перечень запрещённых для фото- и видеосъёмки объектов, общественных мест и территорий. Перечень до сих пор не утверждён. Между тем, в Ташкенте фотографам запрещают снимать в парках, видя в них угрозу работающим там фотографам. В метро и в других местах могут спросить, для чего ведётся съёмка.
Ходьба по газонам и отдых на траве до сих пор под запретом во многих местах, которые могли бы служить прекрасными общественными пространствами. К примеру, в парке Tashkent City при попытке ступить на траву посетители сразу слышат звук свистка, напоминающий о том, где они находятся. В прошлом году «Газета.uz» публиковала путеводитель мест, где можно посидеть на траве в Ташкенте.
Даже в новых и реконструируемых парках, где высаживают обширные газоны, до сих пор устанавливаются фонтанчики для полива, торчащие из земли. О них могут споткнуться и взрослые, и дети. Из-за них невозможно походить или побегать по газону, посидеть на нём. В конце концов, они сильно портят вид зелёных зон. Большой проблемой остаётся также перерасход воды — по всему Ташкенту можно встретить залитые водой газоны, тротуары и проезжую часть улиц.
Любовь чиновников к хвойным деревьям, посадку которых критиковал даже президент, остаётся такой же сильной, как и в «прежние» времена, как их принято называть сейчас. Хвойные не только продолжают массово высаживать по стране, но и продолжают использовать их изображение на баннерах, окружающих стройплощадки.
Непонятной практикой остаётся ежегодная побелка деревьев. К ней настолько привыкли, что никто не задаётся вопросом, нужно ли на это тратить ресурсы. Во многих парках белятся только деревья, растущие с наружной стороны.
Отсутствие условий для встречающих — особенность большинства аэропортов Узбекистана. Если говорить о Ташкенте, то в международном аэропорту людям приходится в любое время года стоять под навесом на открытом воздухе. Путь от выхода из терминала полон препятствий в виде бордюров и арыков.
Весной сообщалось, что у терминала построят две закрытые зоны для встречающих. Однако эти планы так и не осуществились. В местном же терминале нет и навеса — там люди прячутся в тени столбов и деревьев. Подъезжать к терминалу могут только машины по пропускам. Тротуары неудобные.
Сфера безопасности дорожного движения — одна из тех, в которой кардинальных изменений не произошло. В 2018 году после нашей статьи «ГУБДД не нужно» представители службы встретились с «Газетой.uz» и рассказали о многих изменениях, которые планируется внедрить в сферу. Среди них было внедрение патрулирования улиц вместо закрепления сотрудников за перекрёстками. Сотрудники ДПС продолжают стоять на перекрёстках, «не замечая» десятков и сотен нарушений, которые происходят в 100 метрах от них.
В целом подходы к обеспечению безопасности дорожного движения остаются прежними. В Ташкенте, наконец, начали устанавливать светофоры на нерегулируемых пешеходных переходах (в странах, где жизнь человека стоит на первом месте, нерегулируемые переходы существуют только через одну полосу), но переходов без светофоров всё ещё очень много, даже в центральных районах. Во многих местах, где переходы нужны, их просто нет. Чиновники продолжают предпочитать дорогостоящие и неудобные надземные и подземные переходы. Массовые нарушения ПДД остаются привычным явлением.
Поборовшись какое-то время с нелегальными парковщиками, власти снова пустили ситуацию на самотёк. Бизнес, работающий вдоль городских улиц, самовольно организует парковочные места на тротуарах для клиентов и сотрудников. Нередко ради этого вырубаются деревья и кустарники, уничтожаются газоны, закапываются арыки.
Отношение к деревьям, которые, несмотря на мораторий на вырубку, продолжают вырубать, бетонировать, лишать полива, неграмотно обрезать — отдельная больная тема, о которой мы пишем постоянно.
Наконец, нельзя не сказать о вернувшихся на улицы валютчиках. Они пропадали на какое-то время после либерализации рынка обмена валюты, но с возвратом ограничений снова стали свободно работать в людных местах.
Это лишь некоторые из примет «старого» Узбекистана. Какие из них замечаете вы? Поделитесь в комментариях.