O‘zbekiston transport vaziri Ilhom Mahkamov shanba kuni Toshkentga katta va juda katta sig‘imli yangi avtobuslarni qabul qilish marosimida so‘zlagan nutqida prezident Shavkat Mirziyoyevning 1000 ta avtobus sotib olish haqidagi “kuchli, siyosiy qarori”ni qayd etdi.
“Hamma shahar ham qila olmaydi”
Dunyoning hamma shahri ham bir vaqtning o‘zida bunday ko‘p sonli avtobus va elektrobuslarini sotib olishi bilan maqtana olmaydi, ayniqsa, elektrobuslar avtobuslardan ikki baravar qimmat ekanini hisobga olsak, dedi u. Prezidentning fevraldagi qaroriga ko‘ra, maygacha Xitoydan poytaxtga uzunligi 12 metr bo‘lgan 700 ta katta sig‘imli avtobuslar, jumladan, 200 ta juda katta sig‘imli 18 metrli avtobus (“garmoshkali”), shuningdek, 300 ta 12 metrli elektrobus kelishi kerak. Ularning umumiy qiymati 210 million dollarni tashkil etadi.
Hozirgacha 100 ta Yutong elektrobuslari, 103 ta Yutong gazda harakatlanuvchi avtobuslari va 30 ta King Long “garmoshkali” avtobusilar yetkazib berildi. Jurnalistlarga bergan intervyusida Ilhom Mahkamov 592 ta avtobus Xitoydagi zavodlarda ishlab chiqarilgani, qolganlari 20-aprelgacha tayyor bo‘lishi kerakligini aytdi. Xitoy va Qozog‘iston chegaralarini kesib o‘tish vaqti va tartibi hisobga olinsa, avtobuslarning Toshkentga yetib kelishi 10−14 kun vaqt oladi.
“Bugungi kunda bizda na tramvay, na trolleybus borligi sababli avtobuslar harakatini metro bilan birgalikda yo‘lga qo‘yishimiz kerak. May oyidan boshlab Toshkent ko‘chalari bo‘ylab mingta avtobus va elektrobuslar bosqichma-bosqich harakatlana boshlaydi”, — dedi transport vaziri.
Uning ishontirishicha, yangi avtobuslar shahar ko‘chalariga “shunchaki tashlanmaydi”. “Xorijlik mutaxassislarni jalb qilgan holda yo‘nalishlar ishlab chiqilib, ular metro bilan bog‘lanadi”.
Toshkentga har kuni 1 milliondan ortiq odam keladi, shu bois aholining boshqa transportdan metroga o‘tishini ta’minlaydigan transport bog‘lamalarini qurish rejalashtirilgan.
Hozirgi kunda Toshkentda 1100 ga yaqin avtobus harakatlanadi, ulardan 460 tasi “kichik” Isuzu. “Sotib olingan MAN va Mercedes-Benz rusumli avtobuslarga 1000 ta [yangi] katta sig‘imli avtobuslar qo‘shilsa, jami 1900 ta katta sig‘imli avtobuslar, shu jumladan, 200 ta 18 metrli avtobuslar harakatlanadi. Albatta, bu avtobus ichidagi tiqilinchni ham kamaytiradi, intervallarni 3−4 daqiqagacha, tig‘iz vaqtlarda 2 daqiqagacha qisqaradi”, — dedi Ilhom Mahkamov.
Shuningdek, u 15-maydan boshlab Toshkentdagi jamoat transporti yangi tariflarga o‘tishi kerakligini aytdi. Xuddi shu kundan boshlab haydovchilar uchun kunlik reja bekor qilingan holda jamoat transporti brutto-shartnomalar asosida harakatlanishini yo‘lga qo‘yish rejalashtirilmoqda.
“Yo‘llarni kengaytirish — bu xato”
Navbatdagi asosiy muammo yo‘l infratuzilmasi, dedi vazir. Uni tashkil qilish uchun vaqt kerak. Agar biz BRT (bus rapid transit) avtobus tizimi haqida gapiradigan bo‘lsak, buning uchun maxsus yo‘lakdan tashqari, maxsus to‘xtash joylari va piyodalar o‘tish joylari kerak bo‘ladi. Hozirgacha “tezkor yechimlar” taklif qilingan, masalan, Toshkent markazidagi ayrim uchastkalarda alohida avtobus yo‘laklari ajratilgan.
Joriy yilda Transport vazirligining Loyiha boshqarmasi poytaxt hokimligi va Ichki ishlar vazirliklari bilan birgalikda Toshkent shahridagi 34 ta asosiy transport yo‘laklaridan 13 tasida jamoat transporti qatnovining ustuvorligini ta’minlash va o‘tkazish imkoniyatini oshirish bo‘yicha ish olib bormoqda.
Jurnalistlardan biri vazir bilan suhbatda yangi metro bekatlari qurilishi bilan vagonlar gavjumligicha qolayotganini ta’kidladi. Suhbatga Toshkent hokimi vazifasini bajaruvchi Shavkat Umurzoqov qo‘shilib, “Odamning puli ko‘paymoqda, o‘qiydi, ishlaydi, institut, ish o‘rinlari paydo bo‘lyapti, xursand bo‘linglar”, — dedi.
Transport vaziri: “Odamlarning mobilligi oshyapti”, — deb javob berdi.
“Shunga yarasha yo‘llarni kengaytirish kerakda”, — dedi boshqa bir jurnalist.
“Yo‘q, yo‘llarni kengaytirish bu xato. Bu birinchisi”, — uni gapini bo‘ldi Ilhom Mahkamov.
Gapida davom etar ekan, vazir: “Yo‘l o‘tkazgichlar qurilishi ham batafsil yechim emas. Bir chorrahaning muammosini hal qilish orqali siz tirbandliklarni keyingi chorrahalarga o‘tkazasiz”, — dedi.
Vazirning qo‘shimcha qilishicha, Toshkent uchun birinchi marta shaharning transport makromodeli yaratilgan. Uning rivojlanishi ikki yil davomida yo‘lovchilar oqimini tahlil qilishni talab qilgan. Jarayonga Turkiya va Rossiyadan mutaxassislar jalb qilingan, dedi u.
Ushbu modelni amalga oshirish vaqt talab etadi: “Bu 1−2 kunda joriy qilinadigan narsa emas. Bu chorrahalarni, har bir ko‘chani to‘liq qayta ko‘rib chiqishni talab qiladi”.
Tramvay qachon Toshkentga qaytariladi?
Ilhom Mahkamov bu savolga javob berar ekan, bu ham eskirgan drenaj tizimi, metropolitenda tiqilinchni haddan tashqari ko‘pligi, ko‘chalardagi tirbandlik muammolarini hal qilish kabi ko‘p vaqt talab etishini aytdi.
“Endi mutaxassislar bizga eski va yangi Toshkentni bog‘laydigan liniya qurishdan boshlash kerakligini aytishmoqda”, — dedi vazir.
“Agar hozir shahar ichida tramvay qurishni boshlasak, tirbandliklarga ham duch kelamiz, deyishyapti. Tramvay ishga tushirilgandan keyin emas, balki qurilish vaqtida. Bu juda uzoq vaqt talab etadi”, — deydi u.
“Shuning uchun, o‘ylaymanki, yaqin vaqt ichida muhtaram prezident uchun ushbu ko‘cha (Yangi O‘zbekiston ko‘chasi — tahr.) bo‘ylab eski va yangi Toshkentni bog‘laydigan tramvay loyihasini amalga oshiramiz”, — dedi vazir.
2022-yil kuzida Fransiyaning Alstom mashinasozlik kompaniyasi Toshkentdagi “Do‘stlik” metro stansiyasidan boshlab, Yangi O‘zbekiston ko‘chasi bo‘ylab tramvay yo‘li qurishi haqida xabar berilgandi.
Toshkentga tramvay qaytarilishi rejalari haqida Shavkat Mirziyoyev 10-fevral kuni ushbu elektr transport faoliyat ko‘rsatayotgan yagona shahar — Samarqandga tashrifi davomida ma’lum qilgandi. Noyabrda esa Transport vazirligi poytaxt ko‘chalariga tramvayni qaytarish zaruratini o‘rganayotganini qayd etdi.
Transpot boshqarmasi boshlig‘i Anvar Jo‘rayev yozda qilgan chiqishlarining birida tramvayning ikkita yo‘nalishi bo‘yicha takliflar tayyorlangani, ulardan birinchisi TTZdan Shimoliy vokzalgacha, ikkinchisi esa Shimoliy vokzaldan Otchopargacha davom etishi mumkinligini ma’lum qilgan edi.
“Gazeta.uz” Toshkentda tramvay qatnovlarini tugatish to‘g‘risidagi qarorni qabul qilishda shoshma-shosharlikka va xatoga yo‘l qo‘yilganiga bir necha bor e’tiborni qaratgan. Rasmiylar tramvayni samarasiz deb atagani holda trasport muammolari (yo‘llarning tirbandligi)ni esa ko‘chalarni kengaytirish, yangi yo‘l o‘tkazgichlar va metropoliten liniyalarini qurish orqali hal qilishni rejalashtirgan. Oqibatda shaharda jamoat transporti bilan bog‘liq vaziyat og‘irlashishda davom etdi.

Министр транспорта Узбекистана Илхом Махкамов, выступая в субботу на церемонии передачи Ташкенту новых автобусов большой и особо большой вместимости, отметил «волевое, политическое решение» президента Шавката Мирзиёева о приобретении сразу 1000 автобусов.
«Не каждый город может»
Не каждый город мира может похвастаться получением одновременно такого большого количества автобусов и электробусов, особенно учитывая, что электробусы вдвое дороже автобусов, отметил он. Согласно февральскому постановлению президента, к маю в столицу из Китая должны поступить 700 автобусов большой вместимости длиной 12 метров, включая 200 сочленённых 18-метровых автобусов особо большой вместимости («гармошек»), а также 300 12-метровых электробусов. Общая стоимость машин составила 210 млн долларов.
На данный момент поставлено 100 электробусов Yutong, 103 автобуса на сжатом газе этой же марки и 30 автобусов-гармошек на сжатом газе King Long. В интервью журналистам Илхом Махкамов сообщил, что на заводах в Китае уже изготовлено 592 машины, остальные должны быть готовы до 20 апреля. На прибытие автобусов в Ташкент уходит от 10 до 14 дней, учитывая время и процедуры при пересечении границ Китая и Казахстана.
«Из-за того, что у нас сегодня нет движения ни трамваев, ни троллейбусов, мы должны наладить движение автобусов в связке с метро. Тысяча автобусов и электробусов поэтапно начнут движение по улицам Ташкента с мая», — отметил министр транспорта.
Он заверил, что новые автобусы «не просто бросят» на улицы города. «Маршруты прорабатываются с привлечением учёных и зарубежных специалистов, чтобы они были взаимосвязаны с метрополитеном».
Ежедневно свыше 1 миллиона человек прибывают в Ташкент, поэтому планируется построить транспортно-пересадочные узлы, которые позволят людям пересаживаться с другого транспорта на метро.
Сегодня по Ташкенту курсируют около 1100 автобусов, из них 460 — «маленькие» Isuzu. «Если к закупленным автобусам MAN и Mercedes-Benz прибавить 1000 [новых] автобусов большой вместимости, то будет всего 1900 автобусов большой вместимости, в том числе 200 18-метровых. Конечно, это уменьшит толкотню в автобусах, интервалы сократятся до 3−4 минут, во время часа пик — до 2 минут», — заявил Илхом Махкамов.
Он сообщил также, что общественный транспорт Ташкента должен перейти на новые тарифы с 15 мая. С этой же даты запланировано внедрение работы общественного транспорта на основе брутто-контрактов с отменой ежедневного плана для водителей.
«Расширение улиц — это ошибка»
Следующая главная проблема — это дорожная инфраструктура, отметил министр. На её создание нужно время. Если говорить о системе скоростного автобуса BRT (bus rapid transit), то для неё, помимо выделенного коридора, нужны специальные остановки, пешеходные переходы. Пока предложены «быстрые решения», такие как выделенные полосы для автобусов на отдельных участках в центре Ташкента.
В этом году Проектный офис Минтранса совместно с хокимиятом столицы и МВД работает над обеспечением приоритета общественного транспорта и повышением пропускной способности на 13 из 34 основных транспортных коридорах Ташкента.
Один из журналистов в беседе с министром отметил, что со строительством новых станций метро вагоны остаются переполненными. К беседе подключился и. о. хокима Ташкента Шавкат Умурзаков, который сказал: «У людей становится больше денег, учёба, работа, институт, появляются рабочие места, надо радоваться».
Министр транспорта ответил: «Растёт мобильность людей».
«Значит, нужно расширять дороги», — сказал другой журналист.
«Нет, расширение дорог — это ошибка. Это первое», — остановил его Илхом Махкамов.
Он продолжил: «Строительство путепроводов — это тоже не полноценное решение. Решив проблему одного перекрёстка, вы переносите пробки на следующие перекрёстки».
Министр добавил, что для Ташкента впервые была создана транспортная макромодель города. На её разработку потребовался анализ потоков пассажиров на протяжении двух лет. К процессу были привлечены специалисты из Турции и России, сообщил он.
Внедрение этой модели потребует времени: «Это не то, что можно внедрить за 1−2 дня. Это потребует полного пересмотра перекрёстков, каждой улицы».
Когда в Ташкент вернут трамвай?
Отвечая на этот вопрос, Илхом Махкамов сказал, что это, как и вопросы решения проблем устаревшей дренажной системы, переполненности метро и загруженности улиц, требует много времени.
«Сейчас нам эксперты говорят, что работу надо начать со строительства линии, которая свяжет старый и новый Ташкент», — отметил министр.
«Они говорят, что если сейчас начать строить трамвай внутри города, мы столкнёмся с ещё большими заторами. Не после запуска трамвая, а во время его строительства. Это потребует очень много времени», — сказал он.
«Поэтому я думаю, что в ближайшее время мы проведём для уважаемого президента проект трамвая, который свяжет старый и новый Ташкент по этой улице (улице Новый Узбекистан — ред.).», — сообщил министр.
Прошлой осенью сообщалось о возможном строительстве совместно со французской Alstom трамвайной линии от станции метро «Дустлик» (бывшая «Чкалова») по улице Новый Узбекистан вдоль парка с таким же названием.
В феврале прошлого года президент, посещая Самарканд — единственный город в стране, где действует трамвай, заявил о планах вернуть трамвайное движение в Ташкент. В том же месяце сообщалось, что главе государства показали первые проекты по восстановлению трамвайных маршрутов, но каких-либо деталей общественности не представили.
Летом начальник Управления транспорта Ташкента Анвар Джураев сообщал, что для президента подготовлены предложения по двум маршрутам трамвая — от ТТЗ и от Ипподрома до Северного вокзала.
В ноябре директор Проектного офиса комплексного развития транспортной системы столицы Минтранса Мурад Абидов рассказал «Газете.uz», что министерство ведёт исследования по возможному возвращению трамвая. Сначала по выделенным линиям на востребованных направлениях планировалось запустить электробусы особо большой вместимости, отмечал он.
«Газета.uz» много раз обращала внимание на поспешность и ошибочность решения о закрытии трамвайного движения в Ташкенте. Власти назвали трамвай неэффективным, а решить транспортные проблемы планировали путём расширения дорог, строительства новых развязок и линий метро. В итоге ситуация с общественным транспортом в городе только деградировала.