Muhokama yakunlari bo‘yicha tomonlar O‘zbekiston hukumati va YeIKning 2021−2023 yillarga mo‘ljallangan amaldagi Qo‘shma tadbirlar rejasiga Hamkorlikning qo‘shimcha yo‘nalishlari ro‘yxatini imzoladilar.
Hujjatda mamlakatning tegishli vazirlik va idoralarining YeIKning tegishli bo‘linmalari bilan savdo, sanoat, bojxona va soliq ma’muriyatchiligi, texnik jihatdan tartibga solish, sanitariya va fitosanitariya standartlari, energetika, farmatsevtika, mehnat migratsiyasi va boshqa sohalarda o‘zaro hamkorlik qilish chora-tadbirlari ko‘zda tutilgan.
YeIK matbuot xizmati yangilangan hujjat savdo-iqtisodiy aloqalarni faollashtirish uchun asos bo‘lishini ma’lum qildi. U sanoat hamkorligining yangi yo‘nalishlarini o‘z ichiga oladi. Ular bojxona hamkorligi (jumladan, yuklarni kuzatishda navigatsiya plombalaridan foydalanish, bojxona tranzitining boshqa jihatlari), texnik jihatdan tartibga solish, sanitariya, fitosanitariya va veterinariya standartlari sohasidagi yondashuvlarni bosqichma-bosqich muvofiqlashtirish bo‘yicha ishlardir. Shuningdek, gap yuk tashishni raqamlashtirish, iqlim kun tartibi, elektron tijorat, O‘zbekistonning Yevroosiyo Agroekspress loyihasini amalga oshirishdagi ishtiroki va boshqalar bo‘yicha hamkorlik haqida ham bormoqda.
Shu kunning o‘zida Mixail Myasnikovichni O‘zbekiston prezidenti Shavkat Mirziyoyev ham qabul qildi.
Davlat rahbari matbuot xizmatining ma’lum qilishicha, tomonlar savdo to‘siqlarini bartaraf etish, sanoat kooperatsiyasini kuchaytirish va ishbilarmonlik aloqalarini rag‘batlantirish, loyihaviy hamkorlikni rivojlantirish, tranzit sohasidagi dastur va loyihalarni ilgari surish, migratsiya tartibotlarini soddalashtirish va o‘zaro sayyohlar oqimini kengaytirish masalalariga alohida e’tibor qaratdi.
«Yevroosiyo iqtisodiy komissiyasi O‘zbekiston hukumati bilan faol hamkorlik qilmoqda. Hamkorlikni rivojlantirish uchun zaxiralar mavjud, eng muhimi, integratsiyani chuqurlashtirish uchun shaxsiy, muhtaram prezident janoblari, siyosiy irodangiz bor», — dedi YeIK Hay’ati raisi.
Mixail Myasnikovich investitsiya va moliyaviy siyosat, migratsiya, shuningdek, yangi yo‘nalishlar — fan, turizm va sog‘liqni saqlash sohalarida hamkorlikni chuqurlashtirish istiqbolini ko‘rishini ta’kidladi.
Mixail Myasnikovich «O‘zbekiston 24» telekanaliga bergan intervyusida O‘zbekiston prezidenti YeIK bilan sarmoyaviy hamkorlikni rivojlantirish zarurligini ta’kidlaganini aytdi.
«Haqiqatan ham biznes manfaatlari asosida ishlaydigan qo‘shma kompaniyalar, vertikal va gorizontal qurilgan tuzilmalar bo‘lishi kerak», dedi u.
Mixail Myasnikovichning fikricha, O‘zbekiston YeIK uchun sharqiy hamkorlar bilan samarali bog‘lovchi rolini o‘ynashga hamda «YeIK, „Bir kamar, bir yo‘l“ tashabbusi va Katta Yevroosiyo hamkorligi o‘rtasida ko‘prik bo‘la oladi».
Bundan tashqari, YeIK Hay’ati rahbari O‘zbekiston va YeIK ishbilarmonlik kengashlarining qo‘shma majlisini o‘tkazishni taklif qildi.

Заместитель премьер-министра — министр инвестиций и внешней торговли Узбекистана Сардор Умурзаков 12 июля принял делегацию Евразийской экономической комиссии (ЕЭК) во главе с председателем коллегии ЕЭК Михаилом Мясниковичем, сообщила пресс-служба МИВТ.
По итогам встречи стороны подписали перечень дополнительных направлений сотрудничества к действующему Плану совместных мероприятий правительства Узбекистана и ЕЭК на 2021−2023 годы.
Михаил Мясникович и Сардор Умурзаков. Фото: МИВТ
Документ включает в себя меры по взаимодействию профильных министерств и ведомств страны с соответствующими подразделениями ЕЭК по таким направлениям, как торговля, промышленность, таможенное и налоговое администрирование, техническое регулирование, санитарные и фитосанитарные стандарты, энергетика, фармацевтика, трудовая миграция и другие сферы.
Пресс-служба ЕЭК сообщила, что обновленный документ станет основой для активизации торгово-экономических связей. В него включены новые направления отраслевого взаимодействия. Это работа по постепенной гармонизации подходов в сфере таможенного сотрудничества (в том числе в части использования навигационных пломб для отслеживания перевозок, других аспектов таможенного транзита), технического регулирования, санитарных, фитосанитарных и ветеринарных норм. Также речь идет о сотрудничестве по вопросам цифровизации грузовых транспортных перевозок, климатической повестки, электронной торговли, участии Узбекистана в реализации проекта «Евразийский агроэкспресс»
В этот же день Михаила Мясниковича принял президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев.
По данным пресс-службы главы государства, стороны обсудили вопросы устранения торговых барьеров, усиления промышленной кооперации и стимулирования деловых контактов, развития проектного сотрудничества, продвижения проектов и программ в области транзита, упрощения миграционных процедур и расширения туристического обмена.
«Евразийская экономическая комиссия активно сотрудничает с правительством Узбекистана. Для наращивания взаимодействия есть резервы и, главное, — ваша личная, уважаемый господин президент, политическая воля на углубление интеграции», — подчеркнул председатель коллегии ЕЭК.
Михаил Мясникович видит перспективу углубления сотрудничества в сфере инвестиций и финансовой политики, миграции, а также по новым направлениям — науке, туризму и здравоохранению.
В интервью телеканалу «Узбекистан 24» Михаил Мясникович заявил, что президент Узбекистана подчеркнул необходимость развития инвестиционного сотрудничества с ЕАЭС.
«Должны быть совместные компании, вертикально и горизонтально выстроенные структуры, которые действительно будут работать на основе бизнес-интересов», — сообщил он.
Михаил Мясникович считает, что Узбекистан способен играть роль эффективного связующего звена с восточными партнерами для ЕАЭС и «стать мостом между ЕАЭС, инициативой „Один пояс, один путь“ и Большим Евразийским партнерством».
Кроме того, глава коллегии ЕЭК предложил провести совместное заседание деловых советов Узбекистана и ЕАЭС.