O‘zbekistonda kun davomida aniqlanayotgan COVID-19 koronavirusi holatlari sonining o‘sishi bo‘yicha rekord yangilandi. Tasdiqlangan holatlarning umumiy soni 10362 taga yetdi, deya xabar qildi Sog‘liqni saqlash vazirligi matbuot xizmati.
Shundan 204 nafari karantin muassasalarida, 116 nafari aholi orasida, 22 nafari esa xalqaro yuk tashuvchi avtomashina haydovchilari orasida aniqlangan. Shu bilan birga, Toshkent shahrida koronavirusga chalingan 3 nafar bemor vafot etdi.
Shu bilan birga, bugun Qoraqalpog‘iston Respublikasi, Jizzax, Namangan va Surxondaryo viloyatlari hamda Toshkent shahridagi tibbiyot muassasalarida 106 nafar fuqaro sog‘aydi.
️Hozirda kasallik qayd etilgan jami 10362 nafar bemordan 6690 nafari sog‘ayib, davolanish ko‘rsatkichi 64 foizni tashkil etmoqda.
️Ayni paytda tibbiyot muassasalarida davolanayotgan 3635 nafar bemordan 25 nafari og‘ir, 13 nafari esa o‘ta og‘ir ahvolda.

В Узбекистане обновлен рекорд дневного прироста выявленных случаев коронавируса COVID-19. За 6 июля он составил 342. Общее количество подтвержденных случаев достигло 10362, сообщила пресс-служба Министерства здравоохранения.
Из 78 последних случаев 33 выявлены в карантинном центре (все — прибывшие из-за рубежа), 29 — среди населения Ташкента, 16 — в Наманганской области (4 — бывшие в контакте с заболевшими и взятые на карантин, 10 — население, 2 — водители грузового транспорта, прибывшие из-за границы).
В целом из 342 случаев за день 204 зарегистрировано в карантинных учреждениях, 116 — среди населения, 22 — у водителей грузовиков, совершающих международные перевозки. В течение дня сообщено о 3 случаях смерти пациентов в Ташкенте, число умерших пациентов достигло 37.
В течение дня было выписано 106 выздоровевших пациентов, общее число вылечившихся достигло 6690 (64%).