Yakshanba kuni O‘zbekistonda faoliyat yuritayotgan yoqilg‘i quyish shoxobchalari soni yanada kamaydi. Bu haqda dushanba kuni bo‘lib o‘tgan brifingda Energetika vazirligi matbuot kotibi Hasan Toshxo‘jayev ma’lum qildi. Juma va shanba kunlari bo‘yicha ma’lumot berilmadi.
Avtoyonilg‘i
17-fevral kuni kuchli shamol va qor yog‘ishi oqibatida Buxoro viloyatida 110 kV kuchlanishga ega “L-Gazli-1” hamda “L-Gazli-2” elektr uzatish tarmoqlarining avariyaviy o‘chishi oqibatlarini bartaraf etish ishlari davom etmoqda. O‘shanda “Gazli” kompressor stansiyasidagi 8 ta, “Gazli” gazni qayta ishlash zavodining “Uchqir” kompressor stansiyasidagi 2 ta gaz haydash agregati favqulodda to‘xtagandi. 21-fevral kuni esa tashkilot liniyalardagi avariya oqibatlari to‘liq bartaraf etilganini ma’lum qildi. Energetika vazirligi 29-fevraldan boshlab hisobotlarida o‘chish oqibatlarini yana eslata boshladi.
Baxtsiz hodisa oqibatida AGTKSHlar faoliyatiga “qisqa muddatli” cheklovlar joriy etilgandi. Shu bilan birga, yoqilg‘i quyish shoxobchalariga benzin yetkazib berishni ko‘paytirish rejalari e’lon qilingan. 22-fevraldan boshlab yoqilg‘i quyish shoxobchalari faoliyatiga cheklovlar bosqichma-bosqich olib tashlana boshlagan, biroq ular saqlanib qolmoqda.
Energetika vazirligi ma’lumotlariga ko‘ra, yakshanba kuni ish faoliyatidagi AGTKSHlar soni payshanbaga nisbatan deyarli ikki baravar kamaydi. 3-mart kuni jami 1517 ta yoqilg‘i quyish shoxobchasidan 280 tasi ishlagan bo‘lsa, payshanba kuni bu ko‘rsatkich 550 tani tashkil etdi. AGTKSHlar orqali 2,57 million kub metr yoki 30,6 foiz kamroq gaz sotilgan — bu 20-fevraldan beri eng minimal ko‘rsatkich.
Suyultirilgan gaz savdosi 390 ming tonnani tashkil etdi, bu 29-fevraldagidan 45 foizga kam.
Energetika vazirligi faoliyat ko‘rsatayotgan AGTKSHlar ro‘yxati va ish jadvalini e’lon qilmayapti.
Vazirlik “aholi va iqtisodiyot tarmoqlari benzin hamda dizel yoqilg‘isi bilan mavjud ehtiyojni to‘liq qondiradigan hajmda ta’minlanayotganini” ma’lum qildi. Biroq, ayniqsa, Ai-80 benzini sotilayotgan ertalabki vaqtlarda yoqilg‘i quyish shoxobchalarida hamon uzun navbatlar kuzatilmoqda.
Xabarda yakshanba kuni yoqilg‘i quyish shoxobchalari qo‘shimcha 1165 tonna benzin olgani keltirilgan, ammo umumiy hajm ko‘rsatilmagan. Payshanba kuni jami 4313 tonna benzin yetkazib berilgani xabar qilingan.
Elektr energiyasi ta’minoti
3-mart kuni mamlakatda 237,1 million kVt/soat elektr energiyasi ishlab chiqarildi, bu 29-fevraldagiga nisbatan 1,2 million kVt/soatga kam. Bu, shuningdek, Energetika vazirligi kunlik hisobot e’lon qila boshlagan 19-fevraldan beri eng past ko‘rsatkich hisoblanadi.
Issiqlik elektr stansiyalari tomonidan bir kunda 42,3 million kub metr tabiiy gaz, 20,4 ming tonna ko‘mir va 10,8 ming tonna mazut sarflangan.
Turkmanistondan elektr energiyasi importi 22,3 million kVt/soatdan 20,9 million kVt/soatgacha qisqargan, bu umumiy iste’molning (227,5 million kVt/soat) 9,2 foizini tashkil etadi.
Tig‘iz vaqtlarda elektr energiyasiga 960 MVtgacha cheklovlar joriy etildi, bu 18-fevraldan beri eng yuqori ko‘rsatkichdir (bundan oldin maksimal cheklovlar 700 MVt edi). Cheklovlarni joriy etish ehtimoli 4-mart kuni ham saqlanib qoladi, deya ogohlantirdi vazirlik.
“Gaz bosimining past ekaniga qaramay”, 3-mart kuni uning iste’moli yuqori bo‘ldi, deb xabar qildi Energetika vazirligi, — 148,5 million kub metr, bu rejadagiga nisbatan 11 foizga ko‘p. Shu bilan birga, payshanba va chorshanba kunlariga nisbatan past (mos ravishda 150,8 va 154,7 million kub metr).
Elektr ta’minoti bilan bog‘liq muammolar yuzaga kelgan taqdirda, iste’molchilardan 1154 qisqa raqamiga, shuningdek, 71−207−23−76 telefon raqami yoki Telegram`dagi (@het_admin) administratorga, gaz ta’minoti yuzasidan 1104, 104 qisqa raqamlariga, shuningdek, 71−202−11−04 telefon raqami yoki Facebook ijtimoiy tarmog‘idagi maxsus guruhga hamda ko‘mir ta’minoti yuzasidan 78−148−30−03, 71−244−38−28 telefon raqamlariga murojaat qilish so‘raladi.
Noyabr oyi oxirida Energetika vaziri Jo‘rabek Mirzamahmudov joriy qishda yuzaga kelishi mumkin bo‘lgan energiya resurslari tanqisligini qanday qoplashni rejalashtirayotgani haqida gapirgandi. Jumladan, azutdan elektr ishlab chiqarish, yirik korxonalarni tungi ish rejimiga o‘tkazish, AGTKSHlarga gaz yetkazib berishni qisqartirish ko‘zda tutilgandi.
Avvalroq “Gazeta.uz” O‘zbekiston qanday qilib gaz eksport qiluvchi davlatdan sof importchi davlatga aylanib qolganini o‘rgangan edi.

В воскресенье в Узбекистане стало ещё меньше работающих газовых заправок. Об этом на брифинге в понедельник сообщил пресс-секретарь Министерства энергетики Хасан Тошхужаев. За пятницу и субботу сводки не сообщались.
Автотопливо
В Минэнерго заявили, что продолжают устранять последствия аварийного отключения на высоковольных линиях электропередачи 110 кВ «Л-Газли-1» и «Л-Газли-2» в Бухарской области 17 февраля, произошедшего из-за сильного ветра и снегопада. Тогда отключились 8 газоперекачивающих агрегатов на компрессорной станции «Газли» и 2 агрегата на станции «Учкир» Газлийского газоперерабатывающего завода. При этом о полном устранении последствий аварии на линиях ведомство сообщало ещё 21 февраля. Минэнерго начало снова упоминать в сводках о последствиях отключения с 29 февраля.
В связи с аварией были введены «кратковременные» ограничения на работу АГНКС. Тогда же сообщалось о планах увеличить поставки бензина на АЗС. С 22 февраля ограничения на работу газовых заправок начали поэтапно снимать, но они сохраняются.
По данным Минэнерго, количество работающих АГНКС в воскресенье сократилось почти в два раза по сравнению с четвергом. Из 1517 заправок 3 марта работало 280, в четверг эта цифра составила 550. Через АГНКС было реализовано 2,57 млн кубометров газа, или на 30,6% меньше, — это минимум с 20 февраля.
Продажи сжиженного газа составили 390 тысяч тонн, что на 45% меньше по сравнению с 29 февраля.
Минэнерго не публикует список работающих АГНКС и график их работы.
Министерство сообщило, что «население и отрасли экономики обеспечиваются автобензином и дизельным топливом в объёмах, полностью удовлетворяющих имеющиеся потребности». Однако на АЗС по-прежнему наблюдаются длинные очереди, особенно в утренние часы, пока в продаже есть бензин Аи-80.
В воскресенье автозаправки получили дополнительно 1165 тонн бензина, говорится в сообщении, однако общий объём не уточняется. В четверг сообщалось о поставках в общей сложности 4313 тонны.
Поставки электроэнергии
3 марта в стране было произведено 237,1 млн кВт·ч электроэнергии, что на 1,2 млн кВт·ч меньше, чем 29 февраля. Это также является минимальным показателем с начала публикации Минэнерго ежедневных сводок 19 февраля.
На тепловых электростанциях за сутки было использовано 42,3 млн кубометров природного газа, 20,4 тысячи тонн угля и 10,8 тысячи тонн мазута.
Импорт электроэнергии из Туркменистана сократился с 22,3 млн до 20,9 млн кВт·ч, что составляет 9,2% от общего потребления (227,5 млн кВт·ч).
В пиковые часы вводились ограничения на подачу электроэнергии до 960 МВт, что является самым высоким показателем c 18 февраля (до этого максимальные ограничения составляли 700 МВт). Возможность введения ограничений сохранится и 4 марта, предупредили в министерстве.
Потребление газа, «несмотря на низкое давление», 3 марта было высоким, сообщили в Минэнерго, — 148,5 млн кубометров, что на 11% выше запланированного. В то же время по сравнению с четвергом и средой оно снизилось (150,8 и 154,7 млн кубометров, соответственно).
При возникновении проблем с электроснабжением потребителей просят обращаться по номерам 1154 или 71−207−23−76, либо по Telegram (@het_admin), по вопросам газоснабжения — по номерам 1104, 104, 71−202−11−04, поставок угля — 78−148−30−03 и 71−244−38.
В конце ноября министр энергетики Журабек Мирзамахмудов рассказывал, как планируется покрывать возможный дефицит энергоресурсов этой зимой. Среди мер — использование мазута для выработки энергии, перевод крупных предприятий на ночной режим работы, сокращение подачи газа на заправки и другое.