UNG Petro yonilg‘i quyish shoxobchalarida Ai-80 benzinining narxi litri uchun 7 ming so‘mgacha ko‘tarildi. “Gazeta.uz”ga ushbu ma’lumotni “O‘zbekneftgaz” aksiyadorlik jamiyati tasdiqladi.
26-fevraldan boshlab narxlar oshdi. Kompaniya yaqin orada buning sabablarini e’lon qilishini bildirdi.
1-yanvardan UNG Petro`da benzin 6800 so‘mdan sotilayotgandi. Shu kundan boshlab import qilinadigan va mahalliy Ai-80 benzini hamda uning chakana savdosiga nol aksiz solig‘i stavkasi bekor qilindi. 2022-yil 13-dekabrdan yonilg‘i quyish shoxobchalari faoliyatiga cheklovlar va benzinga talab ortishi munosabati bilan tarif nolga tushirilgandi. Keyinroq benzin 6800 so‘mdan 5700 so‘mga arzonlashdi. So‘ng narx 6050 so‘mgacha ko‘tarildi. Xususiy shoxobchalarda narx ancha yuqori bo‘ldi.
“Gazeta.uz” avvalroq yozganidek, o‘tgan yili Ai-80 benziniga aksiz solig‘i bekor qilingani sababli davlat budjeti 100 million dollar daromad yo‘qotgan, O‘zbekiston aholisi esa bu imtiyozdan deyarli hech qanday foyda ko‘rmagan. Energetika vazirligi asosiy foyda oluvchilar tadbirkorlar bo‘lganini tasdiqlagan.
Yanvar oyi oxirida prezident bosh vazirga 2025-yildan Ai-80 benzinidan butunlay voz kechish masalasini hal etish bo‘yicha topshiriq bergandi. Energetika vaziri Jo‘rabek Mirzamahmudov buni qanday amalga oshirish rejalashtirilayotgani haqida gapirgan.

Стоимость литра бензина марки Аи-80 на автозаправочных станциях компании UNG Petro повысилась до 7000 сумов. Информацию «Газете.uz» подтвердили в компании «Узбекнефтегаз».
Цены поднялись с 26 февраля. В компании сообщили, что озвучат причины повышения в ближайшее время.
С 1 января бензин на UNG Petro продавался по 6800 сумов. С этой даты завершилось действие нулевой ставки акцизного налога на импортный и местный бензин Аи-80 и его розничную продажу. Ставка была обнулена в связи с ограничением работы газовых заправок и роста спроса на бензин с 13 декабря 2022 года. Тогда бензин подешевел с 6800 до 5700 сумов. Позже цена повысилась до 6050 сумов. На частных автозаправках цена была выше.
Как писала «Газета.uz», из-за отмены акциза на Аи-80 в прошлом году госбюджет недополучил 100 млн долларов поступлений, при этом население Узбекистана почти не получило выгоды от этой льготы. В Минэнерго подтверждали, что главными выгодоприобретателями стали предприниматели.
В конце января президент Узбекистана поручил премьер-министру решить вопрос об окончательном отказе от бензина Аи-80 с 2025 года. Министр энергетики Журабек Мирзамахмудов рассказывал, как это планируется сделать.
Последний месяц на АЗС UNG Petro в Ташкенте бензин Аи-80 продаётся только по утрам, за ним выстраиваются длинные очереди.