Javlonbek Oybekovich Umarxo‘jayev Uzbekistan Airports AJning boshqaruv raisi vazifasini bajaruvchi etib tayinlandi. Bu haqda Transport vazirligi axborot xizmati xabar berdi.
Yig‘ilishda transport vaziri Ilhom Mahkamov va bosh vazir o‘rinbosari Achilbay Ramatov ishtirok etdi.
Bir kun avval “Gazeta.uz” manbalari Ra’no Jo‘rayeva o‘z lavozimidan bo‘shatilishi mumkinligini ma’lum qilgandi.
“Ra'no Jo‘rayevaning aeroportlar infratuzilmasini rivojlantirish, kompaniya boshqaruv tizimini takomillashtirish hamda moliyaviy-iqtisodiy ko‘rsatkichlarini yaxshilash borasidagi sa’y-harakatlari o‘zining ijobiy natijasini berdi”, — deyiladi xabarda.
Ra’no Jo‘rayeva kompaniyaga 2021-yil fevralidan buyon rahbarlik qilib kelayotgandi. Bungacha u Rossiyada aviatsiya va kosmik sohada ishlagan. 2022-yil sentabr oyida u bilan shartnoma uch yilga uzaytirilgan.
Umarxo‘jayev mehnat faoliyatini 2008-yildan Uzbekistan Airways milliy aviakompaniyasida boshlagan.
2009−2018-yillarda MAK aviatsiya xavfsizligi boshqarmasi boshlig‘i, 2018−2021-yillarda Kapital qurilish direksiyasi boshlig‘i o‘rinbosari — “O‘zbekiston temir yo‘llari” AJ “Toshkent-Vostochniy” loyihasi texnik direktori bo‘lib ishlagan.
U 2021-yildan shu paytgacha Uzbekistan Airports boshqaruv raisining operatsion faoliyat bo‘yicha birinchi o‘rinbosari bo‘lgan.

Председатель правления компании Uzbekistan Airports Рано Фрунзевна Джураева освобождена от должности. Решением общего собрания акционеров (государства) 7 августа с ней расторгнут договор, сообщила пресс-служба Министерства транспорта Узбекистана.
На собрании присутствовали министр транспорта Илхом Махкамов и вице-премьер Ачилбай Раматов.
О планах правительства освободить Рано Джураеву от должности «Газета.uz» сообщала днём ранее.
Фото: Uzbekistan Airports.
Исполняющим обязанности главы Uzbekistan Airports назначен первый заместитель председателя правления компании по операционной деятельности Жавлонбек Ойбекович Умарходжаев.
«За свою деятельность [Рано] Джураева внесла свой вклад в развитие инфраструктуры аэропортов, совершенствование системы управления компанией и улучшение её финансово-экономических показателей», — говорится в сообщении Минтранса.
Рано Джураева возглавляла компанию с февраля 2021 года. До этого она работала в авиационной и космической сфере в России. В сентябре 2022 года договор с ней был продлён на три года.