O‘zbekiston Raqobatni rivojlantirish va iste’molchilar huquqlarini himoya qilish qo‘mitasi Toshkent xalqaro aeroporti hududiga taksilarni olib kirish bilan bog‘liq vaziyatni o‘rganish natijalarini ma’lum qildi.
Qo‘mita 2022-yil sentabr oyida yagona taksi xizmati (Bobur Diyor) ishga tushirilgandan so‘ng aeroportda to‘xtash joylari to‘lovi oshirilgani va boshqa tashuvchilarning kirishiga “sun’iy to‘siqlar qo‘yilgani” sababli iste’molchilardan shikoyatlar kelib tushganini bildirdi.
Taksi operatori Uzbekistan Airports tomonidan auksion natijalariga ko‘ra tanlangan. Boshqa taksi xizmatlari, shu jumladan, agregatorlar (MyTaxi, Yandeks Go va boshqalar) orqali ishlaydiganlar yo‘lovchilarni to‘xtash joyidan yoki uning tashqarisida olib ketishlari mumkin.
Raqobat qo‘mitasi Uzbekistan Airports`ning xatti-harakatlari qonunbuzarlik ekanini ma’lum qildi. Xususan, terminalga kirish uchun faqat bitta kompaniya uchun shart-sharoit yaratilgan bo‘lib, litsenziyaga ega bo‘lgan va Uzbekistan Airports talablariga javob beradigan boshqa xizmat ko‘rsatish avtomobillari kiritilmaydi.
Bobur Diyor`dan to‘lov undirilmaydi, qat’iy yo‘l tariflari qo‘llanadi va har qanday narx o‘zgarishi Uzbekistan Airports bilan kelishilgan holda amalga oshiriladi.
Aeroport parkovkalarida to‘xtash uchun to‘lovlar miqdorining oshishi qo‘mita tomonidan raqobatni cheklash sifatida baholandi. Bir soatlik to‘xtash narxi (birinchi 10 daqiqa bepul) terminal yaqinidagi to‘xtash joylarida soatiga 10 000 so‘m, undan uzoqroqdagi to‘xtash joylarida esa 5000 so‘m.
Amaldagi “Tabiiy monopoliyalar to‘g‘risida”gi qonunga ko‘ra, bunday maqomga ega bo‘lgan kompaniyalar tabiiy monopoliya doirasiga kirmaydigan bozorlarda raqobatni cheklash uchun o‘z mavqeidan foydalanmasligi kerak.
Bundan tashqari, “Raqobat to‘g‘risida”gi qonunga ko‘ra, raqobat muhitini cheklagan holda xo‘jalik yurituvchi subyektlarning iqtisodiy faoliyatini muvofiqlashtirishi taqiqlanadi, deyiladi qo‘mita xabarida.
2022-yil 23-dekabrda Raqobat qo‘mitasi Uzbekistan Airports`ga quyidagi majburiy ko‘rsatmalar bergan:
• tegishli talablarga mos keluvchi va belgilangan tartibda litsenziyaga ega bo‘lgan taksi xizmatini ko‘rsatish faoliyati bilan shug‘ullanuvchi xo‘jalik yurituvchi subyektlar avtomobillarining kiritilishiga teng shart-sharoit yaratib berilishini ta’minlash;
• yo‘lovchilar va bagaj tashuvchi taksi xizmatini tashkil etish uchun “texnik topshiriq”dan, unga tegishli joyni ijaraga berish shartnomasidan yo‘lovchilarni tashish uchun qat’iy belgilangan tariflar qo‘llanilishi hamda tariflardagi har qanday o‘zgarishlar Uzbekistan Airports”AJ bilan kelishilgan holda amalga oshirilishi bandlarini chiqarib tashlash;
• yo‘lovchilar kelish terminali yonidagi maxsus yo‘lning birinchi qatorida taksi xizmatini ko‘rsatuvchi boshqa xo‘jalik yurituvchi subyektlar mavjudligi to‘g‘risida iste’molchilarni xabardor qilinishini ta’minlash;
• aeroport hududiga yaqin joylardagi avtoturargohlar uchun to‘lov miqdorini qayta ko‘rib chiqish.
Qo‘mita qarori va ko‘rsatmasidan norozi bo‘lgan Uzbekistan Airports Toshkent shahri tumanlararo ma’muriy sudiga murojaat qilgan.
Sudning 28-martdagi qarori bilan Uzbekistan Airports`ning apellyatsiya shikoyati qanoatlantirilmagan, qo‘mita qarori va ko‘rsatmasi o‘zgarishsiz qolgan. Ish Toshkent shahri ma’muriy sudining apellyatsiya instansiyasi tomonidan ham ko‘rib chiqilib, 12-iyun kuni shikoyat rad etilgan.

Комитет по конкуренции внёс обязательные предписания Uzbekistan Airports по обеспечению равных условий для въезда такси на территорию аэропорта. Uzbekistan Airports намерена добиться отмены предписания. Публикуем сообщение компании целиком.
В августе 2022 года компания Uzbekistan Airports согласно законодательству на площадке E-auksion.uz выставила лот — площадь под стойку такси в терминале прилёта международного аэропорта «Ташкент». Лот включал в себя ряд обязательных документов, в числе которых — техническое задание.
По ТЗ служба такси должна была иметь собственный парк автомобилей, работающих на бензине либо электромобили, поскольку газ на территории аэропорта категорически запрещён. Также служба такси должна была обеспечить для пассажиров все формы оплаты — наличные, а также местные и зарубежные карты. Обязательными были требования и к водителям — единая форма, опрятный внешний вид, базовое знание узбекского, русского и английского языков.
Об аукционе Uzbekistan Airports сообщала на официальном сайте и в социальных сетях, также информация была опубликована в ряде СМИ. В итоге в электронных торгах на право осуществления деятельности в аэропорту участвовало три компании. Победителем стала компания Bobur Diyor. После проверки компании на соответствие техническому заданию с ней был заключён договор. Единая служба такси под брендом Airport Tashkent Taxi начала работу в столичном аэропорту 12 сентября прошлого года.
23 декабря Комитет по развитию конкуренции и защите прав потребителей вынес обязательные предписания для Uzbekistan Airports по обеспечению равного допуска для автомобилей всех таксопарков, имеющих лицензию и соответствующих другим требованиям. Однако на сегодняшний день только в Ташкенте работают сотни таксопарков, где числится тысячи автомобилей разных марок, года выпуска, состояния, в том числе работающих на газе.
Отследить при заезде на территорию аэропорта соответствие всем требованиям категорированного объекта просто невозможно. В этой связи для урегулирования ситуации с такси и принимая во внимание многочисленные жалобы от пассажиров Uzbekistan Airports было принято решение выбрать единую службу для оказания услуг такси. В противном случае навести порядок в аэропорту не представляется возможным.
С этими аргументами Uzbekistan Airports подала заявление в суд, дабы оспорить предписание Комитета, однако Ташкентский межрайонный административный суд своим решением от 28 марта оставил их в силе. Апелляция компании также была отклонена 12 июня.
Не было принято во внимание судом и Комитетом решение Uzbekistan Airports о выставлении на торги ещё нескольких компаний по организации услуг такси. В ближайшие дни на площадке E-auksion.uz будут выставлены ещё три лота — на ещё одну точку в общем зале прилёта международного аэропорта «Ташкент», в CIP-зале прилёта, а также в зале прилёта терминала внутренних авиалиний. Об этом будет также дополнительно сообщено на официальном сайте Uzbekistan Airports и в социальных сетях.
За год работы единой службы такси в адрес аэропорта и компании, осуществляющей данную деятельность, не поступило ни одной жалобы, наоборот, пассажиры оставляют только положительные отзывы. Возвращаясь к ситуации год назад: постоянные жалобы в социальных сетях и в различные инстанции вплоть до Виртуальной приёмной Президента, с просьбой навести порядок в аэропорту. Старые машины, неопрятные и нагло ведущие себя водители, космические цены, а также несколько случаев грабежа и избиения пассажиров — сегодня у Uzbekistan Airports получилось вытеснить все это как минимум за свою территорию. Сейчас пассажир может воспользоваться услугами официального такси, либо вызвать такси агрегаторов Яндекс, MyTaxi и др. на ближайшую парковку (50−100 метров от терминала), где действует бесплатное время — 10 минут.
Ко всему прочему Uzbekistan Airports намерена подавать кассационную жалобу в Верховный суд и добиваться отмены предписания Комитета, в том числе путём выбора новых компаний, оказывающих услуги такси.