“Surxon” davlat qo‘riqxonasida noyob turdagi morxo‘r va Buxoro tog‘ qo‘ylarining birgalikda yurgan kadrlari fotoqopqonga tushib qoldi. Ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim o‘zgarishi vazirligi videoni o‘zining Telegram kanaliga joyladi.
Ushbu noyob jonivorlarning ikkisi ham Qizil kitobga hamda Xalqaro tabiatni muhofaza qilish ittifoqining ro‘yxatiga kiritilgan.
Ular yo‘qolib ketish arafasida turgan, lokal tarqalgan kenja tur hisoblanadi. Hozirda qo‘riqxonada 100 boshga yaqin Buxoro tog‘ qo‘yi hamda 600 boshdan ziyod morxo‘r doimiy muhofazaga olingan.

В Сурханском государственном заповеднике впервые с помощью фотоловушки была запечатлена встреча винторогого козла (мархура) и бухарского горного барана (уриала), сообщила пресс-служба Министерства экологии, охраны окружающей среды и изменения климата.
Эти редкие животные занесены в Красную книгу Узбекистана и в список Международного союза охраны природы (МСОП), а также считаются локально распространёнными подвидами, находящимися на грани исчезновения.
На сегодняшний день в заповеднике находятся под постоянной охраной около 100 голов бухарского горного барана и более 600 голов винторогого козла, отмечается в сообщении.