Mahmud Shuhratovich Istamov Oliy Majlis Qonunchilik palatasi devoni rahbari etib tayinlandi. Bu haqdagi ma’lumot parlament quyi palatasi saytida paydo bo‘ldi.
Fevral oyida Mahmud Istamov 2021-yil yanvaridan buyon ishlab kelgan Buxoro viloyati prokurori lavozimidan ozod etilgan edi.
Mahmud Istamov (1979 y.t.) Toshkent davlat yuridik universitetini tamomlagan (2000), mutaxassisligi bo‘yicha — yurist. 2004−2005-yillarda Adliya vazirligi huzuridagi Huquqiy axborot bilan ta’minlash markazi boshlig‘i, 2005−2006-yillarda Adliya vazirligi huzuridagi Normativ-huquqiy hujjatlarning amalga oshirilishi ustidan monitoring qilish markazi bo‘limi boshlig‘i lavozimlarida ishlagan.
2006−2017-yillarda Prezident administratsiyasi xizmatlarida turli lavozimlarda ishlagan. 2017−2019-yillarda adliya vaziri o‘rinbosari va birinchi o‘rinbosari lavozimlarida ishlagan. 2019-yil yozida u MSK raisi o‘rinbosari etib saylangan edi.

Махмуд Шухратович Истамов назначен руководителем аппарата Законодательной палаты Олий Мажлиса Узбекистана. Информация об этом появилась на сайте нижней палаты парламента.
В феврале Махмуд Истамов был освобождён от должности прокурора Бухарской области, которую он занял в январе 2021 года.
Махмуд Истамов (1979 г. р.) является выпускником Ташкентского государственного юридического университета (2000), по специальности юрист. В 2004—2005 годах работал руководителем Центра обеспечения правовой информацией при Министерстве юстиции, в 2005—2006 годах — начальником отдела Центра по мониторингу за реализацией нормативно-правовых актов при Минюсте.
В 2006—2017 годах занимал разные должности в службах Аппарата президента. В 2017—2019 годах был заместителем и первым заместителем министра юстиции. Летом 2019 года был избран заместителем председателя Центральной избирательной комиссии.