Jurnalistning so‘zlariga ko‘ra, ichki ishlar xodimi suratga olish noqonuniy ekanligini aytib, kuch ishlatgan va mobil qurilmani olib qo‘ygan. Jurnalistga kuch ishlatilgan payt ham holat videoga olingan va xodim jurnalistdan yozuvni o‘chirib tashlashni talab qilgan.
Voqea yuzasidan O‘zbekiston IIV matbuot kotibi Shohrux G‘iyosov bayonot bilan chiqdi. Uning ta’kidlashicha, «shakar sotish jarayonida fuqaro J.Abdullayev odamlarni navbatini va o‘zaro gap talashayotganliklarini tasvirga olish vaqtida, fuqarolar tomonidan ularni yuzlarini tasvirga olishiga e’tiroz bildirilib, huquqlarini poymol qilmasdan tasvirni o‘chirib tashlash talab qilingan».
«Jamoat tartibini buzilishini oldini olish maqsadida, bozor hududiga biriktirilgan ichki ishlar organlari xodimi tomonidan fuqaro J.Abdullayevga fuqarolarni roziligisiz ularni tasvirga olmaslik tushuntirilgan», — dedi IIV matbuot kotibi.
Hozirda, shakarga navbatda turgan «fuqarolar va J.Abdullayev o‘rtasidagi ziddiyatga oydinlik kiritish maqsadida voqea ishtirokchilari IIBga olib borilgan», deya qayd etdi u.
Xurshid Daliyev bunga javoban jurnalist suratga olishni boshlashi bilan ichki ishlar xodimi telefonni tortib olganini ma’lum qildi. Fuqarolarning hech biri organ xodimiga jurnalistning xatti-harakatlari yuzasidan shikoyat bilan murojaat qilmagan, buni videoyozuv ham isbotlash mumkin, «agar majburan va qonunga xilof tarzda o‘chirtirilmasa». Bundan tashqari, fuqarolar va jurnalist o‘rtasida hech qanday nizo bo‘lmagan, dedi u.
«Vazirlik matbuot xizmati (IIV — tahr.) qachongacha xodimlari uchun advokatlik vazifasini bajaradi? Xodimlari deganiga emas, videoisbotga (agar o‘chirtirishmasa) ishonishsa bo‘lmaydimi?» — deydi sayt rahbari.
Uning qayd etishicha, bozordagi bir qancha xaridorlar va sotuvchilar ham telefonni tortib olinganiga guvoh bo‘lishgan va shakar muammosini yoritishni o‘zlari so‘rashgan.
Javohirbek Abdullayevning soat 14:00 da yozishicha, «IIV matbuot xizmati rahbari Shohrux G‘iyosovning bayonotidan farqli ravishda ayni vaziyatda jabrlanuvchi u ekanligi tasdiqlanib, qo‘yib yuborilgan».
U shuningdek, vaziyatga befarq bo‘lmay, zudlik bilan matbuotda yoritgan barcha bloger va jurnalistlarga minnatdorchilik bildirgan. Qolaversa, «barcha jurnalist va blogerlar doimo shunday bir-birlarini qo‘llab-quvvatlashini va qonunlar doimo ishlashini tilab qolgan».
Deputat Rasul Kusherboyev holatga munosabat bildirar ekan, jurnalist voqea xodisalarni tasvirga olishda umumiy fondagi fuqarolarning har birini yuzini tasvirga tushishiga ulardan ruxsat olishi qonunda yo‘qligini ta’kidladi.
«Kimki istamasa, kameradan yuzini burishi mumkin. Yoki video tarqatilishidan oldin jurnalistdan o‘zining yuzini ko‘rsatmaslikni so‘rashi mumkin. Axborot to‘plab, tarqatish jurnalistning professional faoliyati hisoblanadi. Fuqaroning so‘rovi qoniqtirilmagan taqdirda fuqaro bu bo‘yicha fuqarolik sudiga murojaat qilishga haqli», — dedi deputat.
U jurnalistdan videoyozuv moslamasini olib qo‘ygan xodimlarning qilmishlarini Ichki ishlar vazirligining oqlashini «absurd va mantiqsiz», deb atadi.
«Bunday uslub ichki ishlar tizimi obro‘sini oshirmaydi, bil’aks to‘kadi. Balki vazirni shaxsan o‘zlari bunga e’tibor qilishi kerakdir», — qayd etdi parlament a’zosi.
Dushanba kuni ertalab Sevimli telekanali tasvirchisi ichki ishlar xodimlari tomonidan kaltaklangani ehtimoli haqida xabarlar tarqaldi. Bu haqda telekanalning o‘zi ma’lum qildi, biroq Shohrux G‘iyosov Ichki ishlar vazirligi nomidan bu ma’lumotni rad etib, olomon ichidagi janjal oqibatida tasvirchi jarohatlanganiga ishontirishga urindi.
Milliy mass-mediani qo‘llab-quvvatlash va rivojlantirish jamoat fondi Vasiylik Kengashi raisi Komil Allamjonov jurnalistlar bilan bo‘lgan har ikki hodisaga izoh berar ekan, IIV nima bo‘lganiga oydinlik kiritib, aybdorlarni jazolashi kerakligini qayd etdi.
«Bezorini matbuotdan ajrata olmaydigan [IIB] xodimlar faqat tizim uchun zarar», — dedi u.
Komil Allamjonov, shuningdek, Axborot va ommaviy kommunikatsiyalar agentligi (bir vaqtlar u rahbarlik qilgan) va Jurnalistlar uyushmasini jurnalistlar huquqlarini himoya qilishda faol bo‘lishga chaqirdi.
Avvalroq Axborot va ommaviy kommunikatsiyalar agentligi Sevimli operatori bilan yuz bergan hodisani qoralab, barcha davlat idoralarini jurnalistlarni hurmat qilishga chaqirgandi.

Утром 13 июня руководитель сайта Human.uz Хуршид Далиев сообщил, что сотрудник органов внутренних дел в Андижане по имени Ильёс помешал журналисту издания Жавохиру Абдуллаеву снимать на телефон торговлю сахаром на рынке «Янги бозор».
По словам журналиста, сотрудник ОВД заявил, что съёмка видео является незаконной, и с применением силы отобрал мобильное устройство. Момент применения силы также был заснят на видео, и сотрудник требовал, чтобы журналист удалил запись.
Вскоре пресс-секретарь МВД Узбекистана Шохрух Гиясов опубликовал заявление в связи с инцидентом. В нём говорится, что «когда во время продажи сахара по сниженной цене гражданин Ж. Абдуллаев снимал очередь людей и их споры, граждане выразили несогласие со съёмкой их лиц и потребовали удаления записи без нарушения их прав».
«В целях предотвращения нарушения общественного порядка сотрудник ОВД, закреплённый за территорией рынка, объяснил гражданину Ж. Абдуллаеву о недопустимости съёмки граждан без их согласия», — сообщил пресс-секретарь МВД.
Для уточнения обстоятельств конфликта «между гражданами и Ж. Абдуллаевым участники инцидента доставлены в ОВД», отметил он.
Хуршид Далиев в ответ сообщил, что сотрудник ОВД выхватил телефон сразу, как журналист начал съёмку. Никто из граждан не подходил к сотруднику ОВД с жалобой на действия журналиста, что можно доказать по записи, «если она не будет принудительно и незаконно удалена». Кроме того, никакого конфликта между гражданами и журналистом не было, заявил он.
«До каких пор пресс-служба министерства (МВД — ред.) будет выступать адвокатом своих сотрудников? Почему нельзя верить видеодоказательству (если его не удалят), а не словам сотрудников?» — спрашивает руководитель сайта.
Он отметил, что свидетелями того, как отбирали телефон, являются продавцы и покупатели. Более того, они сами просили осветить проблему дефицита сахара.
Депутат Расул Кушербаев, реагируя на инцидент, заявил, что ни один закон не требует, чтобы журналист при съёмке спрашивал разрешение у каждого человека, который может попасть в кадр.
«Кто этого не хочет, может отвернуться от камеры. Или попросить у журналиста до публикации видео скрыть его лицо. Сбор и распространение информации — профессиональная деятельность журналиста. Если просьба гражданина не удовлетворена, он может обратиться в суд», — заявил депутат.
Он назвал «абсурдным и нелогичным» оправдание Министерством внутренних дел действий сотрудников, отбирающих у журналиста устройство видеозаписи.
«Такой метод не повышает имидж системы внутренних дел, а наоборот, снижает его. Быть может, сам министр должен обратить внимание на это», — отметил парламентарий.
Утром в понедельник также стало известно о возможном избиении сотрудниками ОВД оператора телеканала Sevimli. Об этом заявил сам телеканал, но Шохрух Гиясов от имени МВД опроверг эту информацию, заявив, что оператор пострадал в потасовке в толпе.
Председатель попечительского совета Общественного фонда поддержки и развития национальных масс-медиа Комил Алламжонов, комментируя оба инцидента с журналистами, заявил, что МВД должно внести ясность в произошедшее и наказать виновных.
«Сотрудники [ОВД], не способные отличить хулигана от прессы, несут только вред системе», — заявил он.
Комил Алламжонов также призвал Агентство информации и массовых коммуникаций (которое он когда-то возглавлял) и Союз журналистов проявить активность в защите прав журналистов.
Агентство информации и массовых коммуникаций ранее осудило инцидент с оператором Sevimli и призвало все госорганы уважать журналистов.