19 oktyabr kuni Toshkentda avtobuslar, metro va mikroavtobuslar yo‘lovchilariga nafaqat himoya niqoblari, balki tibbiy qo‘lqoplar kiyishlari ham majburiy qilib qo‘yildi. Transport vazirligi poytaxtdagi jamoat transporti haydovchilari, kassalari va konduktorlari tomonidan yo‘lovchilarga qo‘lqoplar bepul taqdim etilishi haqida ma’lum qilgan edi.
Anvar Jo‘rayev. Foto: Uzreport TV.
Dushanba kuni bo‘lib o‘tgan brifingda Toshkent transport boshqarmasi boshlig‘i va «Toshshahartransxizmat» rahbari Anvar Jo‘rayev Toshkentda jamoat transportlarida qo‘lqop kiyish talablari AQSH va Rossiya tajribasini o‘rganish hisobiga joriy qilinganligini aytdi.
«Buning eng asosiy sababi, har bir yo‘lovchimiz bir kunda o‘rtacha 20−30 daqiqa vaqtini transportda o‘tkazadi. Shu davrda yo‘lovchilarimizga chiptachilar, haydovchilar hamda metrodagi kassa va metro operatorlari tomonidan bepul bir martalik qo‘lqoplarni tarqatmoqdalar. Mingdan ortiq yo‘lovchilar transport vositasidan foydalanayotganini hisobga olsak, ushbu qo‘lqoplardan to‘g‘ri foydalanib, tutqichlarni ushlasa, xavf kamayadi», — dedi u.
Transport departamenti rahbari qo‘lqoplarning narxini ham aytib o‘tdi. «Bularning barchasi yo‘lovchilarimiz hisobidan emas, balki transport korxonalari tomonidan sotib olinmoqda. Har bitta qo‘lqopning narxi 56 so‘mdan aylanmoqda. Demak, yo‘l kira 1400 so‘mni tashkil qilayotgan bo‘lsa, bu bor yo‘g‘i 4 foizini tashkil qilayapti», — dedi transport boshqarmasi boshlig‘i.
Qo‘lqop kiyish talablari joriy qilingan birinchi kundanoq yo‘lovchilar axlat qutilarining haddan tashqari to‘lib qolayotgani aks etgan fotosuratlarni joylashni boshlashdi. Anvar Jo‘rayev ushbu muammoni hal qilish uchun yirik avtobus bekatlari hamda metroga kirish va chiqish joylarida katta hajmli axlat qutilari o‘rnatilishini ta’kidladi. «O‘zbekiston temir yo‘llari» poytaxt metropoliteni ma’muriyati axlat qutilarini tozalash jadvalini qayta ko‘rib chiqqanligini qo‘shimcha qildi.
Transport bo‘limi boshlig‘i yo‘lovchilarning atigi 5−10 foizi metropolitendagi antiseptik dozatorlaridan foydalanganini, bu esa qo‘lqop tarqatish qaroriga kelishga sabab bo‘lganini qo‘shimcha qildi.
Avgust oyida Toshkent metropoliteni kuniga 240 ming yo‘lovchiga, halqa metrosi — 46 mingga yaqin yo‘lovchiga xizmat ko‘rsatishi haqida xabar berilgan edi. «Toshshahartransxizmat» kuniga 600 mingdan ortiq yo‘lovchi tashiydi (2019 yil boshidagi statistika).
«Oybek» metro bekati. Foto: «Gazeta.uz».
«Oybek» metro bekati yaqinidagi avtobus bekati. Foto: «Gazeta.uz».
«Xalqlar do‘stligi» metro bekati yonida. Foto: «Gazeta.uz».
«Buyuk ipak yo‘li» metro bekati yaqinida uyulib qolgan qo‘lqoplar. Foto: «Gazeta.uz».
E’tiborlisi shundaki, JSST iyun oyida aholiga koronavirus tarqalishining oldini olishda qo‘lqopdan foydalanishning samarasiz ekani va tavsiya etilmasligini ma’lum qilgan edi. JSST ma’lumotlariga ko‘ra, qo‘lqop kiyish infeksiyani yuqtirish xavfini oshirishi mumkin: odam infeksiya mavjud yuzaga qo‘lini tekkizganidan keyin uni yuziga olib borib, o‘ziga yoki boshqalarga kasallik yuqtirishi mumkin.
AQSH Kasalliklarni nazorat qilish va oldini olish markazi (CDC) jamoatchilikni faqat tozalash yoki kasallarga yordam ko‘rsatish holatlarida qo‘lqop kiyishni tavsiya qildi.
Moskvada 16 oktyabrdan boshlab yo‘lovchilarni jamoat transportiga niqob va qo‘lqopsiz kiritish taqiqlandi. Shu bilan birga, Rossiya poytaxtida jamoat joylarida niqob va qo‘lqop kiyish 12 maydan boshlab majburiy qilib qo‘yilgan.

С 19 октября в Ташкенте вступило в силу обязательное требование наличия у пассажиров автобусов, метро и маршрутного такси не только лицевых масок, но и медицинских перчаток. Министерство транспорта Узбекистана уточнило, что водители, кассиры и кондукторы общественного транспорта столицы будут бесплатно выдавать перчатки пассажирам.
Анвар Джураев. Фото: Uzreport TV.
На брифинге в понедельник начальник Управления транспорта Ташкента и руководитель «Тошшахартрансхизмат» Анвар Джураев сообщил, что требование о ношении перчаток в общественном транспорте Ташкента внедрено с учетом изучения опыта США и России.
«Основная причина этого требования — каждый наш пассажир проводит в среднем 20−30 минут в транспорте. В это время кондукторы, водители, кассиры и операторы в метро бесплатно раздают одноразовые перчатки. С учетом того, что свыше тысячи пассажиров пользуются держателем в транспорте, правильное использование перчаток поможет снизить риск заражения», — заявил он.
Глава Управления транспорта также назвал стоимость перчаток. «Все это закупается за счет транспортных предприятий, а не пассажиров. Каждая пара перчаток обходится в 56 сумов. Это 4% от стоимости проезда, который составляет 1400 сумов», — сказал глава Управления транспорта.
В первый же день введения требования о ношении перчаток пассажиры начали публиковать фотографии переполненных урн. Анвар Джураев отметил, что для решения этой проблемы на крупных автобусных остановках и у входа и вестибюлях метрополитена установят урны большой вместимости. В «Узбекистон темир йуллари» добавили, что администрация столичного метрополитена пересмотрела график уборки урн.
Глава транспортного управления добавил, что дозаторами для антисептиков в метро пользовались только 5−10% пассажиров, что стало еще одной причиной для принятия решения о выдаче перчаток.
Как уточнил «Газете.uz» Анвар Джураев, сегодня «Тошшахартрансхизмат» перевозит 300 тысяч пассажиров в день, метрополитен — 130 тысяч, маршрутки — 40−50 тысяч. Он также добавил, что ежедневно пассажирам выдается 450 тысяч перчаток.
У станции метро «Ойбек». Фото: «Газета.uz».
Автобусная остановка рядом с метро «Ойбек». Фото: «Газета.uz».
Урна рядом со станцией метро «Дружба народов». Фото: «Газета.uz».
Скопление использованных перчаток рядом со станцией метро «Буюк ипак йули». Фото: «Газета.uz».
Отметим, что Всемирная организация здравоохранения еще в июне отмечала, что населению не рекомендуется пользоваться перчатками для профилактики распространения коронавируса. По данным ВОЗ, ношение перчаток может повысить риск инфекции: человек может заразить себя или окружающих, прикоснувшись руками к лицу после прикосновения к зараженной поверхности.
Центр по контролю и профилактике заболеваний США (CDC) рекомендует населению носить перчатки только при уборке или уходе за больным.
В Москве с 16 октября перевозчикам запрещено пускать в общественный транспорт пассажиров без масок и перчаток. При этом ношение масок и перчаток в ОТ в столице России является обязательным с 12 мая.