Ўзбекистон октябрь ойида дунёда энг кўп олтин сотувчи давлат бўлди, деб хабар бермоқда World Gold Council.
Октябрь ойида марказий банклар жаҳон олтин захираларини 42 тоннага оширди. Бу сентябрь ойига нисбатан 41 фоизга кам, аммо 2023 йилнинг январь-сентябрь ойларидаги ўртача кўрсаткичдан 23 фоизга юқори.
Энг йирик харидор яна Хитой Халқ банки (23 тонна) бўлди. Туркия Марказий банки (19 тонна) ва Полша Миллий банки (3 тонна) кейинги ўринларни эгаллади.
Ўзбекистон 11 тонна олтин сотиб, ушбу рангли металлни энг кўп сотган давлат бўлди. Иккинчи ўрин эса 2 тонна олтин сотган Қозоғистон бўлди. World Gold Council маълумотларига кўра, юқоридаги икки банк ҳам сотиб олиш ва сотиш борасида тез-тез ўрин алмашади, бу ички манбалардан олтин сотиб олган банклар учун одатий ҳол эмас.
олтин экспорти
Эслатиб ўтамиз, ноябрь ойи охирида Ўзбекистоннинг олтин-валюта захиралари олтин нархи кескин ошганига қарамай, бироз қисқариб, 32,89 миллиард долларни ташкил этди. Ўтган ойда захирадаги ушбу қимматбаҳо металлнинг жисмоний ҳажми 12,4 тоннага камайди.

Узбекистан стал крупнейшим продавцом золота в мире по итогам октября, сообщает организация World Gold Council.
В октябре центральные банки увеличили мировые золотые резервы золота на 42 тонны. Это на 41% меньше по сравнению с сентябрём, но это всё равно на 23% выше среднего показателя за январь-сентябрь 2023 года.
Крупнейшим покупателем снова стал Народный банк Китая (23 тонны), за ним следовали Центральный банк Турции (19 тонн) и Национальный банк Польши (3 тонны).
Крупнейшим продавцом драгметалла стал Узбекистан — 11 тонн. Следом идёт Казахстан, который реализовал 2 тонны. По данным World Gold Council, они часто переключаются между покупкой и продажей драгметалла, что не является редкостью для банков, покупающих золото на внутреннем рынке.
Агентство статистики сообщило, что в октябре Узбекистан экспортировал золота на 1,23 млрд долларов, а за 10 месяцев — рекордные 6,87 млрд долларов, что в 2,3 раза больше аналогичного периода прошлого года.