Малайзия бош вазири Анвар Иброҳим Шавкат Мирзиёев таклифига биноан 17−19 май кунлари расмий ташриф билан Ўзбекистонда бўлади. Бу ҳақда президент матбуот хизмати хабар берди.
Ташрифнинг биринчи кунида Тошкентда олий даражадаги тадбирлар ва музокаралар бўлиб ўтади. Саммит кун тартибидан тизимли сиёсий мулоқотни ривожлантириш ва маданий-гуманитар алмашинувни кенгайтириш, савдо, инновациялар, энергетика, нефть-кимё, саноат, электротехника ва электроника, қишлоқ хўжалиги ва иқтисодиётнинг бошқа соҳаларида аниқ кооперация дастурлари ва лойиҳаларини илгари суриш масалалари ўрин олган.
Бундан ташқари, халқаро кун тартибидаги долзарб масалалар юзасидан фикр алмашилади.
Шундан сўнг Малайзия ҳукумати раҳбари Самарқанд ва Бухоро шаҳарларига ҳам ташриф буюриб, Ўзбекистоннинг маданий-тарихий ва маънавий мероси билан танишади, қўшма бизнес форумида иштирок этади.

Премьер-министр Малайзии Анвар Ибрагим 17−19 мая по приглашению президента Узбекистана Шавката Мирзиёева посетит страну с официальным визитом. Об этом сообщила пресс-служба президента Узбекистана.
В первый день визита в Ташкенте пройдут мероприятия и переговоры на высшем уровне. Ожидается обсуждение вопросов развития политического диалога и расширения культурно-гуманитарного обмена, продвижения программ и проектов кооперации в сферах торговли, инноваций, энергетики, нефтехимии, промышленности, электротехники и электроники, сельского хозяйства и других отраслях. Кроме того, состоится обмен мнениями по актуальной международной повестке.
Затем глава правительства Малайзии посетит Самарканд и Бухару, где ознакомится с культурно-историческим и духовным наследием Узбекистана и примет участие в совместном бизнес-форуме.