28 сентябрга ўтар кечаси кучли портлаш содир бўлган Тошкент шаҳрининг Сергели туманидаги омборхонада ёнувчи моддалар бўлмаган. Бу ҳақда Interlogistics қўшма корхонасига қарашли Халқаро логистика маркази (United Cargo Center) «Газета.uz»га маълум қилди.
«Бизда портлаш хавфи бўлган нарсалар сақламаган. Портлашга нима сабаб бўлганини биз билмаймиз. Бизда учқун пайдо бўлишига олиб келадиган ёнувчан нарсалар йўқ эди», — деди мажмуа вакили.
Унинг сўзларига кўра, ёнғин содир бўлган биринчи омборхонадаги музлатгичда маргарин, кунгабоқар ёғи, майонез ва кетчуп сақланган.
Шунингдек, у портлашда омбор ходимларидан ҳеч бири жабрланмаганини таъкидлади.
Мажмуа ҳақида нималар маълум?
benif ltd, interlogistics, united cargo center, омборхонадаги портлаш, тошкент, халқаро логистика маркази
Сайтдаги маълумотларга кўра, логистика мажмуаси янги ташкил этилган Interlogistics МЧЖ ҚК корхонаси негизида, 2017 йил март ойида иш бошлаган. Объектга Халқаро логистика маркази — United Cargo Center номи берилган.
Мажмуа товарларни қабул қилиш, сақлаш, божхона расмийлаштируви ва жўнатиш бўйича хизматлар кўрсатади. Комплексдаги юклар ёпиқ омборда, шийпон омборида ёки очиқ майдонда, шунингдек, контейнерларда сақланиши мумкин.
Мажмуа ҳудудида божхона хизмати фаолият кўрсатади. Товарларни олиб кириш ва олиб чиқишда декларация ва божхона расмийлаштируви амалга оширилади. Тўлиқ ёки қисман божхона кўриги ўтказилади, юклар ИМ-70, ИМ-40 каби турли божхона режимларида расмийлаштирилади.
Мева ва сабзавотлар, гўшт, сут ва бошқа маълум ҳарорат шароитларини талаб қиладиган маҳсулотлар музлатгич ва музлатгич камералари бўлган омборларда сақланади.
Interlogistics компанияси 2016 йил 11 августда рўйхатга олинган. Асосий фаолият тури нотурар жойни ижарага бериш ва бошқариш бўлиб, устав капитали 48,9 млрд сўмни ташкил этади.
Раҳбар сифатида Фирдавс Саитдинов кўрсатилган бўлиб, муассислари Дубайнинг Integra Benefit Investments LLC (78,9 фоиз) корхонаси ва Benif LTD (21,1 фоиз) ҳисобланади.
Benif LTD 1995 йил сентябрь ойида рўйхатдан ўтган. У ҳам нотурар жойни ижарага бериш ва бошқариш билан шуғулланади, устав капитали — 3,7 млн доллар. Корхона раҳбари — Рустам Абдушукурович Пайзиев. Муассислар қаторида яна Integra Benefit Investments LLC (80,7 фоиз) ва Madad-Tijorat (19,3 фоиз) қайд этилган. Madad-Tijorat компаниясига Бахтиёр Илясович Иргашев ва Шоира Шамсутдиновна Иргашева эгалик қилади.

На складе в Сергелийском районе Ташкента, где в ночь на 28 сентября произошёл мощный взрыв, не было воспламеняющихся веществ. Об этом «Газете.uz» заявили в Международном центре логистики (United Cargo Center), которым владеет совместное предприятие Interlogistics.
«У нас взрывоопасных товаров не хранилось. Что стало причиной взрыва, мы не знаем. У нас не было воспламеняющихся вещей, чтобы дало искру, такого не было», — сказала представительница комплекса.
По её словам, в первом складе с холодильными камерами, где произошло возгорание, хранился маргарин, подсолнечное масло, майонез и кетчуп.
Она также отметила, что никто из сотрудников склада при взрыве не пострадал.
Официальные органы в настоящее время расследуют ЧП и устанавливают причины взрыва.
Что известно о комплексе
benif ltd, interlogistics, united cargo center, взрыв на складе, международный центр логистики, происшествия, ташкент, взрыв в сергели
Согласно информации на сайте логистического комплекса, он начал работу в марте 2017 года на базе вновь созданной компании СП ООО Interlogistics. Объекту присвоено фирменное название Международный центр логистики — United Cargo Center.
Комплекс оказывает услуги, связанные с приёмом, хранением, таможенным оформлением и отправкой грузов. Груз в комплексе может храниться в крытом складе, в складе-навесе или на открытой площадке, а также в контейнерах.
На территории комплекса функционирует таможенная служба. Производится декларирование и таможенное оформление при импорте и экспорте грузов. Производится полный или частичный таможенный досмотр, грузы оформляются в различные таможенные режимы, такие как ИМ-70, ИМ-40.
Плодоовощная, мясная, молочная и другая продукция, требующая определённых температурных режимов, хранится в складах с холодильными и морозильными камерами.
Компания Interlogistics зарегистрирована 11 августа 2016 года. Основной вид деятельности — аренда и управление нежилыми помещениями, уставной фонд — 48,9 млрд сумов.
Руководителем указан Фирдавс Саитдинов, учредителями — компании Integra Benefit Investments LLC (78,9%) из Дубая и Benif LTD (21,1%).
Benif LTD была зарегистрирована в сентябре 1995 года. Она также занимается арендой и управлением нежилыми помещениями, уставной фонд — 3,7 млн долларов. Руководителем компании является Рустам Абдушукурович Пайзиев. Среди учредителей также указана Integra Benefit Investments (80,7%) и Madad-Tijorat (19,3%). Последней владеют Бахтиёр Ильясович Иргашев и Шоира Шамсутдиновна Иргашева.