2023 йилги ёз ойининг боши ҳатто Ўрта Осиё иқлими учун ҳам жуда иссиқ бўлди, дея хабар бермоқда Ўзгидромет хизмати агентлиги.
Иссиқ ойнинг бошидан бошланди ва деярли иккинчи ўн кунлик охиригача давом этди. Бу даврда Ўзбекистон ҳудуди бўйича ўртача ҳаво ҳарорати ўртача кўп йиллик қийматлардан 3−5 даражага юқори бўлди.
Биринчи ва иккинчи ўн кунликларнинг энг иссиқ кунларида ҳаво +39…+42 даражагача, республиканинг энг чекка жанубида +43…+45 даражагача исиди.
Синоптикларнинг таъкидлашича, июнь ойида бундай ҳарорат қийматлари камдан кам учрайдиган ҳолат деб ҳисобланмайди. Метеорологик кузатувларнинг барча йиллари учун июнь ойининг мутлақ максимал ҳарорати +42…44 даражани, чўл ҳудудларда ва жанубда +45…+48 даражани ташкил этади.
Аммо Ўзбекистонда меъёрга нисбатан юқори бўлган ҳарорат билан кузатилган ёз ойининг боши деярли камдан-кам ҳолларда кузатилади, дейилади Ўзгидромет хабарида.
Июнь ойининг учинчи ўн кунлигида Ўзбекистон ҳудудида Кавказдан салқин ҳавонинг бир қатор кириб келиши кузатилди, бу эса ҳарорат фонини пасайтирди. Ҳудуднинг катта қисмида учинчи ўн кунликнинг ўртача ҳарорати меъёрдан 1−2 даражага паст, баъзи жойларда меъёр атрофида бўлди.
Бу даврда кундузги ҳаво ҳарорати +33…+38 даражагача, ўн кунликнинг ўрталарида эса +28…+30 даражагача пасайди. Ҳатто энг чекка жанубий ҳудудларда ҳам иссиқ +35…+37 даражагача пасайди.
Умуман олганда, июнь меъёрдан 2−3 даража юқори, шимолда эса меъёр атрофида бўлди.
2023 йилнинг июнь ойида Тошкентда энг юқори ҳарорат +40,5 даражани ташкил этди, максимал ҳарорат икки маротаба +40 даражадан ошди. Тошкентда барча кузатув йиллари учун июнь ойидаги энг юқори ҳарорат (мутлақ максимал ҳарорат) +43,0 даражани ташкил этди.
Бу йилгача энг иссиқ июнь ойлари қаторида биринчи ўринни 2021 йил июнь ойи эгаллаб келган, ушбу йилда Тошкентда максимал ҳарорат +42,6 даражага кўтарилган эди.
Узоқ муддатли иссиқ об-ҳаво ҳисобига, Тошкентда 2023 йил июнь ойи кузатувлар тарихидаги энг иссиқ июнь ойи бўлди, у 2021 йил июнь ойидан ўтиб кетди. 2023 йил июнь ойидаги ўртача ҳарорат 2021 йил июнь ойига нисбатан 0,4 даражага юқори бўлди.
Ўзбекистон ҳудудининг катта қисмида 2023 йил июнь ойи энг иссиқ июн ойлари рейтингида биринчи ўринни эгаллади. Қорақалпоғистон Республикаси, Хоразм вилоятида ва Навоий вилоятининг шимолида нисбатан иссиқ бўлмади. Айниқса сўнгги йилларда бу ҳудудда ёз ойлар жуда иссиқ бўлган.
Бироқ, бу йил республиканинг шимоли-ғарбий ҳудудларига Россия ҳудудларидан нисбатан салқин ҳаво бир неча бор кириб келди ва ҳарорат фони мақбул атрофида сақланиб турди, фақат айрим кунларда, баъзи жойларда +40…+41 даража (1−3 кун)гача кўтарилди.
2023 йил июнь ойи республика ҳудудининг катта қисмида ғайриоддий ҳарорат тартибидан ташқари экстремал қуруқлик билан ажралиб турди. Ой давомида ёғингарчилик миқдори июнь ойи ойлик меъёридан 0−30 фоиздан кўп бўлмади.

Начало лета 2023 года выдалось очень жарким даже для среднеазиатского климата, сообщили синоптики Узгидромета.
Жара установилась с самого начала месяца и сохранялась почти до конца второй декады. Средняя температура воздуха в этот период по территории Узбекистана была на 3−5 градусов выше среднемноголетних значений.
В самые жаркие дни первой и второй декад воздух прогревался до +39…+42 градусов, по крайнему югу страны — до +43…+45.
Сами по себе такие значения температуры в июне не являются чем-то исключительным, подчеркнули синоптики. Абсолютный максимум температуры для июня за все годы метеорологических наблюдений составляет +42…+44 градуса, по пустынной зоне и югу — +45…+48.
Однако такой продолжительный период с температурой значительно выше нормы в начале лета наблюдается в Узбекистане довольно редко, отметили в Узгидромете.
В третьей декаде июня на территорию Узбекистана осуществилась серия вторжений прохладного воздуха с Кавказа, которая понизила температурный фон. Средняя температура третьей декады по большей части территории была на 1−2 градуса ниже, местами около нормы.
Дневная температура воздуха в этот период понижалась до +33…+38 градусов, а в середине декады — до +28…+30. Даже по крайним южным районам жара ослабла до +35…+37.
В целом июль оказался на 2−3 градуса выше нормы, по северу — около нормы.
В Ташкенте самая высокая температура нынешнего июня составила 40,5 градуса, максимальная температура дважды превышала 40 градусов.
Самая высокая температура июня (абсолютный максимум температуры) за все годы наблюдений в Ташкенте составляет 43 градус.
В июне 2021 года, который до нынешнего года занимал первое место в ряду самых жарких, максимальная температура в Ташкенте повышалась до 42,6 градуса.
Из-за продолжительного периода жаркой погоды июнь 2023 года в Ташкенте стал самым жарким за всю историю наблюдений, опередив июнь 2021 года. Средняя температура июня 2023 года оказалась на 0,4 градуса выше, чем в июне 2021 года.
Июнь 2023 года оказался на первом месте в рейтинге самых тёплых июней по большей части территории Узбекистана.
Ещё одной особенностью июня 2023 года было то, что по территории Каракалпакстана, Хорезмской области и северу Навоийской области он оказался относительно нежарким. Этот регион, особенно в последние годы, в летние месяцы прогревался довольно сильно.
Однако, в этом году на северо-западные районы республики неоднократно проникал относительно прохладный воздух с районов России, и температурный фон удерживался в оптимальных пределах, лишь в отдельные дни местами повышаясь до +40…+41 градусов (1−3 дня).
Июнь 2023 года, кроме необычного температурного режима, отличался экстремальной сухостью по большей части территории Узбекистана. За месяц количество осадков не превышало 0−30% от месячной нормы июня.