17 май куни Шавкат Мирзиёев ва расмий ташриф билан Ўзбекистонга келган Малайзия бош вазири Анвар Иброҳим икки мамлакат делегациялари иштирокида музокара ўтказди, деб хабар бермоқда Президент матбуот хизмати.
Томонлар икки давлат ўртасидаги дўстлик ва кўп қиррали шериклик муносабатларини кенгайтириш масалаларини кўриб чиқди. Ўзбекистон раҳбари сўнгги 16 йилда илк бор ўтказилаётган ушбу олий даражадаги ташриф икки томонлама муносабатлар тарихида янги давр очаётганини таъкидлади.
«Малайзия нафақат Жануби-Шарқий Осиё минтақасида, балки жаҳон миқёсида катта салоҳиятга эга бўлган, жадал ўсиб бораётган давлатдир. Мамлакатингиз билан алоқаларни сифат жиҳатидан янги босқичга кўтариш асосий мақсадимиз ҳисобланади», — деб таъкидлади у.
Музокараларда сиёсий мулоқот ва парламентлараро алоқаларни мустаҳкамлаш, халқаро ташкилотлар доирасида ўзаро қўллаб-қувватлашни давом эттириш, гуманитар ва таълим дастурларини амалга ошириш, туризм ва маданий алмашинувни фаоллаштириш масалаларига алоҳида эътибор қаратилди.
Савдо-иқтисодий ва инвестиция соҳаларида амалий ҳамкорлик масалалари юзасидан фикр алмашилди.
Хабарда таъкидланишича, ўтган йил якуни бўйича товар айирбошлаш ҳажми икки баравардан зиёдга ўсган, қўшма корхоналар сони ортиб бормоқда, Тошкент ва Куала-Лумпур ўртасидаги авиарейслар кўпаймоқда.
Давлатлар ўзаро савдо ҳажмининг келгусида ҳам ўсишини таъминлаш ва кўрсаткичларини мувозанатлаштириш, йирик қўшма лойиҳаларни амалга оширишни режалаштирмоқда.
Ташриф доирасида ўтказиладиган Ўзбекистон-Малайзия бизнес форуми якунлари инвестициявий шерикликни кенгайтиришга, инновациялар, саноат, «яшил» энергетика, нефть-кимё, электр техникаси ва электроника, фармацевтика ва бошқа соҳаларда етакчи компаниялар кооперациясига хизмат қилишига ишонч билдирилди.
Шавкат Мирзиёев мамлакат Ўзбекистон-Малайзия саноат зонасини ташкил этишга тайёр эканини билдирди.
Қишлоқ хўжалигида, жумладан, сувни тежаш технологияларини жорий этиш, мева-сабзавот маҳсулотларини етиштириш ва қайта ишлаш, «Ҳалол» стандартлари бўйича сертификатлаштириш масалалари бўйича ҳамкорлик истиқболлари кўриб чиқилди.
Ахборот технологиялари, камбағалликни қисқартириш ва транспорт боғлиқлигини кенгайтириш соҳасидаги шериклик масалалари муҳокама қилинди.
Савдо-иқтисодий ҳамкорлик кун тартибини тизимли кенгайтириш мақсадида амалдаги Савдо бўйича қўшма қўмитани Ҳукуматлараро комиссияга айлантириш ва унинг биринчи йиғилишини жорий йилда ўтказиш зарурлиги таъкидланди.
Маданий-гуманитар алмашинувни фаоллаштиришга қатъий интилиш билдирилди.
Кадрларни тайёрлаш ва малакасини ошириш, энергетика, ислом молияси, экология, сунъий интеллект, туризм соҳаларида ҳамкорликни кенгайтириш, соғлиқни сақлаш соҳасида илмий-амалий алоқаларни мустаҳкамлаш муҳимлиги таъкидланди.
Малайзиялик сайёҳларнинг Ўзбекистонга оқими тез суръатларда ўсиб бораётгани қайд этилди. «Зиёрат туризми бўйича қўшма дастурларни амалга ошириш, шу жумладан, „Умра плюс“ лойиҳасини илгари суриш ҳамда ёшларимиз ўртасида мулоқотни мустаҳкамлаш чоралари муҳокама қилинди», — дейилади хабарда.
Етакчилар Марказий ва Жануби-Шарқий Осиёдаги минтақавий ҳамкорликнинг долзарб жиҳатлари ҳамда Афғонистон масаласи юзасидан ҳам фикр алмашди. БМТ, Ислом ҳамкорлик ташкилоти ва Қўшилмаслик ҳаракати доирасида ўзаро қўллаб-қувватлашни давом эттириш муҳимлиги таъкидланди.
«Марказий Осиё + АСЕАН» форматида ташқи ишлар вазирлари мулоқотини тузиш таклифини кўриб чиқиш ташаббуси билдирилди.
Музокаралар якунлари бўйича Ўзбекистон президенти ва Малайзия бош вазири Кўп қиррали ҳамкорликни чуқурлаштириш тўғрисидаги қўшма баёнотни имзолади.

President of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev held talks with Malaysian Prime Minister Anwar Ibrahim, who is in the country on an official visit on 17 May. This is the first visit of the Malaysian leader to Uzbekistan in the last 16 years.
Welcome ceremony for Malaysian prime minister at Kuk-Saroy residence.Welcome ceremony for Malaysian prime minister at Kuk-Saroy residence.
Discussions focused on elevating Uzbek-Malaysian relations to a qualitatively new level, strengthening political dialogue, implementing humanitarian and educational programs, and intensifying tourist and cultural exchange, as reported by the press service of the president.
To expand trade and economic cooperation, the parties noted the need to transform the existing joint Committee on Trade into an Intergovernmental Commission and hold its first meeting this year. They also agreed to establish an Uzbek-Malaysian industrial zone in Uzbekistan.
By the end of 2023, the volume of trade turnover has more than doubled. According to the Malaysian side, it amounted to $94.03 million, including $93.6 million in exports to Uzbekistan and $414,500 in imports.
anwar ibrahim, malaysia, shavkat mirziyoyev
Discussions included cooperation in agriculture, focusing on the introduction of water-saving technologies, the cultivation and processing of horticultural products, and certification according to “halal” standards.
The expansion of cooperation in information technologies, transportation interconnectivity, and poverty reduction was also addressed.
Plans were made to develop cooperation in the training and professional development of personnel in energy, Islamic finance, ecology, artificial intelligence, and tourism. Additionally, efforts will be made to strengthen scientific and practical ties in health care.
The sides discussed implementing joint pilgrimage tourism programs, including promoting the Umrah Plus project, and enhancing dialogue between the youth of the two countries.
The president of Uzbekistan and prime minister of Malaysia also exchanged views on regional interaction in Central and Southeast Asia and Afghan matters.
A proposal was made to establish a dialogue platform for foreign ministers in the format of “Central Asia + ASEAN”.
Both sides expressed confidence that the Uzbek-Malaysian business forum, scheduled for the second day of the visit, would serve to expand investment partnerships and foster cooperation among leading companies in innovation, industry, green energy, petrochemicals, electrical and electronics, pharmaceuticals, and other sectors.
Following the talks, Shavkat Mirziyoyev and Anwar Ibrahim signed a Joint Statement on deepening multifaceted cooperation.