Россия Запорожье АЭСда радиация тарқалишини кўзда тутувчи теракт стсенарийсини кўриб чиқмоқда. Украина президенти Владимир Зеленский бир неча кун олдин шундай баёнот билан чиқди.
Зеленский мурожаати Херсон вилоятининг Россия томонидан босиб олинган қисмидаги Каховская ГЭСидаги портлашдан бир ой ўтмай эълон қилинди. Станция тўғони 6 июнга ўтар кечаси вайрон қилинган, ўнлаб қишлоқ ва шаҳарларни, жумладан Херсонни ҳам сув босди. Украина ва Россия бир-бирини тўғонни бузишда айблади. Сунъий йўлдошдан олинган суратлар илгари 18 куб километр сув сақлаган сув омбори ҳақиқатда бутунлай қуриб қолганини кўрсатмоқда.
Запорожье АЭС ҳақида нималарни билишингиз керак
• Украина атом энергетикасига кучли қарам: истеъмол қилинадиган электр энергиясининг ярми мамлакатдаги тўртта АЭСнинг 15 та атом реактори томонидан ишлаб чиқарилади.
• Запорожье АЭС Европадаги энг йирик АЭСдир. У ўтган йилнинг март ойидан бери Россия армияси назоратида бўлган Энергодар шаҳрида жойлашган.
• 2022 йил февралида Россиянинг кенг кўламли босқинидан олдин Запорожье АЭС Украина учун зарур бўлган электр энергиясининг бешдан бир қисмини ишлаб чиқарган.
• Заводда украиналик ходимлар ишлашда давом этмоқда, бироқ объектни Россия қўшинлари қўриқлайди.
• Босқин бошланганидан бери АЭС ҳудуди бир неча бор ўққа тутилган. Украина ва Россия бир-бирини ўққа тутишда айбламоқда.
Эҳтимолий теракт ҳақида нималар маълум?
«[Украина] разведкаси Россия Запорожье АЭСдаги теракт сценарийси — радиация тарқалиши билан содир этилган теракт сценарийсини кўриб чиқаётгани ҳақида маълумот олди», — деди Зеленский. Унинг сўзларига кўра, Россия ҳарбийлари «бунинг учун ҳамма нарсани тайёрлаб қўйган».
Украина раҳбари Украина махсус хизматлари қандай далилларни олганига аниқлик киритмади, бироқ Киев барча мавжуд маълумотларни шериклари билан баҳам кўришини таъкидлади: «Европа, Америка, Хитой, Бразилия, Ҳиндистон, араб дунёси, Африка — барча давлатлар, мутлақо ҳамма буни билиши керак. Бу сафар Каховкадаги каби бўлмаслиги керак: дунё огоҳлантирилди, демак, дунё ҳаракат қилиши мумкин ва керак».
«Афсуски, радиация давлат чегараларини билмаслигини ва у кимга тегиши фақат шамол йўналишига қараб аниқланишини бир неча бор эслатиб ўтишга мажбур бўлдим», — дея қўшимча қилди Зеленский.
Кремль Зеленскийнинг сўзларига изоҳ берди. Россия президенти Владимир Путин матбуот котиби Дмитрий Песков Украина президентининг баёнотини «навбатдаги ёлғон» деб атади.
«МАГАТЭ ҳозиргина ишга тушди. МАГАТЭ томонидан жуда юқори баҳо. Ҳамма кўрмоқчи бўлган нарсани кўрди… Қолган ҳаммаси ёлғон», — деди Песков.
Кейинроқ Украина Мудофаа вазирлигининг Бош разведка бошқармаси бошлиғи Кирилл Буданов Россия қўшинлари Запорожье АЭСни, жумладан, совутиш ҳавзасини қўшимча равишда миналашганини айтди. У 25 июнь куни Британия ОАВларига берган интервьюсида «ЗАЭСга ҳужум режаси тўлиқ ишлаб чиқилган ва тасдиқланган»ини маълум қилди.
«Вазият ҳеч қачон ҳозиргидек жиддий бўлмаган», — деди Буданов. Унинг фикрича, Россия Днепрнинг чап қирғоғида Украина армиясининг юришини тўхтатиш учун ЗАЭСда теракт содир этиши мумкин.
Украина Ички ишлар вазирлиги улар аллақачон штаб-квартирани жойлаштиргани ва ЗАЭСда теракт содир бўлган тақдирда машғулотлар ўтказишини билдирди.
МАГАТЭ нима демоқда?
Рафаэл Гросси бошчилигидаги МАГАТЭ миссияси охирги марта 15 июнь куни Запорожье АЭСига ташриф буюрган эди. Мутахассислар Каховская ГЭСи вайрон қилинганидан кейин станциядаги вазиятни баҳоладилар — сув омбори ЗАЭСни турбинали конденсаторлар ва хавфсизлик тизимлари учун зарур сув билан таъминлади.
МАГАТЭнинг 21 июндаги ҳисоботида айтилишича, сўнгги икки ҳафта ичида Запороже АЭС совутиш учун зарур бўлган сувни яқин атрофдаги Запорижье иссиқлик электр станцияси (ЗИЭС) чиқариш канали захирасидан олмоқда.
«Ушбу каналдаги сув кўп ҳафталар давомида совутишни таъминлаши кутилмоқда», дейилади халқаро агентлик баёнотида.
МАГАТЭ миналар станция периметри ташқарисида жойлаштирилгани, шунингдек, АЭС ҳудудида маълум жойларда миналар мавжудлигидан хабардор эканлигини тасдиқлади. Шу билан бирга, Гроссининг ташрифи давомида майдонда ҳеч қандай мина топилмади, дейилади баёнотда.
«Запорожье АЭС ва ундаги ядровий хавфсизлик билан боғлиқ вазият ўта беқарор, — дейилади МАГАТЭ баёнотида. — Каховка сув омборининг йўқотилиши бутун минтақа учун ҳалокат бўлди ва ушбу йирик АЭС учун жиддий қийинчиликларни янада кучайтирди. Энди ҳар қачонгидан ҳам барча томонлар ядровий авариянинг олдини олиш учун МАГАТЭнинг асосий тамойилларига тўлиқ риоя қилишлари керак».

Россия рассматривает сценарий теракта с выбросом радиации на Запорожской АЭС. С таким заявлением несколько дней назад выступил президент Украины Владимир Зеленский.
Обращение Зеленского опубликовано менее чем через месяц после взрыва на Каховской ГЭС в оккупированной Россией части Херсонской области. Плотина станции была разрушена в ночь на 6 июня, вода затопила десятки сел и городов, включая Херсон. Украина и Россия обвинили друг друга в разрушении дамбы. Спутниковые снимки показывают, что водохранилище, которое ранее содержало 18 кубических километров воды, фактически полностью высохло.
Что нужно знать о Запорожской АЭС
• Украина в значительной степени зависит от атомной энергетики: около половины потребляемой ею электроэнергии вырабатываются 15 ядерными реакторами на четырёх АЭС в стране.
• Запорожская АЭС — самая крупная атомная электростанция в Европе. Она расположена в городе Энергодаре, который с марта прошлого года находится под контролем российской армией.
• До полномасштабного вторжения России в феврале 2022 года Запорожская АЭС производила пятую часть электроэнергии, необходимой Украине.
• На заводе продолжает работать украинский персонал, но объект охраняют российские войска.
• Территория АЭС неоднократно обстреливалась с начала вторжения. Украина и Россия обвиняют в обстрелах друг друга.
Что известно о предполагаемом теракте
«В [украинскую] разведку поступила информация о том, что Россия рассматривает сценарий теракта на Запорожской АЭС — теракт с выбросом радиации», — сказал Зеленский. Российские военные, по его словам, «подготовили все для этого».
Глава Украины не уточнил, какие именно доказательства получили украинские спецслужбы, но отметил, что Киев делится всей доступной информацией с партнёрами: «Европа, Америка, Китай, Бразилия, Индия, арабский мир, Африка — все страны, абсолютно все должны это знать. На этот раз не должно быть как с Каховкой: мир предупреждён, а значит мир может и должен действовать».
«К сожалению, уже не раз мне приходилось напоминать, что радиация не знает государственных границ и то, кого она поразит, определяется только направлением ветра», — добавил Зеленский.
Слова Зеленского прокомментировали в Кремле. Пресс-секретарь президента России Владимира Путина Дмитрий Песков назвал заявление президента Украины «очередной ложью».
«Только что была МАГАТЭ на месте. Весьма высокая оценка со стороны МАГАТЭ. Они все видели, что хотели видеть… Все остальное — ложь», — сказал Песков.
Позже руководитель Главного управления разведки Министерства обороны Украины Кирилл Буданов рассказал, что российские войска дополнительно заминировали Запорожскую АЭС, включая пруд-охладитель. В интервью британским СМИ 25 июня он сообщил, что «план теракта на ЗАЭС полностью разработан и утверждён».
«Никогда ситуация не была такой серьёзной, как сейчас», — подчеркнул Буданов. По его мнению, Россия может совершить теракт на ЗАЭС, чтобы остановить продвижение украинской армии на левом берегу Днепра.
В МВД Украины сообщили, что уже развернули штабы и проведут учения на случай теракта на ЗАЭС.
Что говорит МАГАТЭ
Миссия МАГАТЭ во главе с Рафаэлем Гросси последний раз посещала Запорожскую АЭС 15 июня. Эксперты оценили ситуацию на станции после разрушения Каховской ГЭС — водохранилище снабжало ЗАЭС водой для подпитки конденсаторов турбин и систем безопасности.
В отчёте МАГАТЭ от 21 июня говорится, что в течение последних двух недель Запорожская АЭС получала необходимую ей охлаждающую воду из резервов сбросного канала близлежащей Запорожской теплоэлектростанции (ЗТЭЦ).
«Предполагается, что вода в этом канале будет обеспечивать охлаждение в течение многих недель», — говорится в заявлении международного агентства.
МАГАТЭ подтвердило, что ему известно о размещении мин за периметром станции, а также о том, что мины есть в определённых местах на территории АЭС. При этом во время визита Гросси мин на объекте обнаружено не было, отмечается в заявлении.
«Ситуация с ядерной безопасностью и безопасностью на Запорожской АЭС крайне нестабильна», — подчеркнули в МАГАТЭ. — «Потеря Каховского водохранилища стала катастрофой для региона в целом и усугубила серьёзные трудности для этой крупной атомной электростанции. Сейчас как никогда все стороны должны полностью соблюдать основные принципы МАГАТЭ, призванные предотвратить ядерную аварию».