Тожикистон май ойи охиригача Марказий Осиёнинг ягона энергетика тизимига қўшилиши мумкин. Бу ҳақда Ўзбекистон энергетика вазири Жўрабек Мирзамаҳмудов 14 май куни Тошкентда бўлиб ўтган Энергетика ҳафталиги (UEW 2024) давомида маълум қилди, деб хабар бермоқда «Газета.uz» мухбири.
«Биз минтақалараро савдо ва минтақалараро ҳамкорликни ривожлантирмоқдамиз, қўшниларимиз — Қозоғистон, Қирғизистон, Туркманистон билан электр энергиясини етказиб бериш, экспорт, импорт қилиш ва транзити бўйича жуда яқин ҳамкорлик қилмоқдамиз. Бу ой Тожикистон ҳам бизнинг ягона Марказий Осиё энергетика тармоғимизга қўшилишини кутамиз», — деди у.
2021 йил охирида Тожикистон мамлакатни Марказий Осиёнинг ягона энергетика тизимига қайтариш масаласини муҳокама қила бошлаганди. Саноат ва янги технологиялар вазири Шерали Кабир Тожикистон 2022 йилда ягона энергия тизимига қайтишини маълум қилган, бироқ бу масала бир неча бор қолдирилган.
«Биз шу йилнинг охиригача [Тожикистон энергетика тизимининг] шимолий қисмини уланишга тайёрлашни режалаштирмоқдамиз, бироқ бу линиянинг амалда ишга туширилиши 2024 йилнинг апрелида амалга оширилади», — деганди Тожикистон энергетика ва сув ресурслари вазири Далер Жума.
ЯЭТ ҳақида
Марказий Осиё ва Жанубий Қозоғистоннинг Ягона энергетика тизими (ЯЭТ) 1970 йилларда яратилган. У Тошкентдаги Мувофиқлаштирувчи-диспетчерлик маркази томонидан бошқарилиб, ирригация даврида электр энергиясига бўлган талаб ва сувга бўлган эҳтиёжнинг мавсумий тебранишларини мувозанатлаш имконини берган.
Қишда Тожикистон ва Қирғизистон сув омборларида сув сақлаган ва Ўзбекистон, Қозоғистон ҳамда Туркманистондан электр ва энергия ресурсларини (кўмир ва табиий газ) олган. Ёзда Тожикистон ва Қирғизистон қишда тўпланган сувни қишлоқ хўжалиги ерларини суғориш учун минтақадаги қўшниларига йўналтирган. Шунингдек, ёзда Тожикистон ва Қирғизистон қўшни республикаларга ортиқча ҳажмда ишлаб чиқарилган электр энергиясини етказиб берган.
«Энергия» мувофиқлаштирувчи-диспетчерлик маркази директори Ҳамидулла Шамсиев 2022 йил бошида Туркманистон 2003 йилда Эрон энергетика тизимида савдо бозорини топиб, ўз ташаббуси билан ЯЭТни тарк этганини ва ҳозир у билан параллель равишда ишлаётганини таъкидлаганди. Туркманистон ва Ўзбекистон «ҳалқа» деб аталган схемалар устида ишламоқда, Ўзбекистон томонига алоҳида генераторлар ажратмоқда.
Тожикистон бир вақтлар параллель ишлаш шартларини такроран бузгани сабабли «ҳалқа» тармоғидан ажратилган эди. Бу Марказий Осиё ва Жанубий Қозоғистон тизимининг бошқа иштирокчилари қабул қилган қўшма қарор бўлган. Ҳозирда Осиё Тараққиёт банкининг молиявий кўмаги асосида Тожикистонни ягона энергетика тизимига қайта улаш бўйича қатор ишлар олиб борилмоқда.
«Тожикистон энергетика тизими шу йиллар давомида частотани мустақил равишда тартибга солиб келмоқда, бу эса унинг гидроэлектростанцияларида мавжуд бўлган катта захиралар билан таъминланган. Бу муаммони иссиқлик станциялари (Қозоғистон ва Ўзбекистонда бўлгани каби) ёки гидроэлектростанциялардаги захиралар камайиши (сўнгги йилларда Қирғизистонда бўлгани каби) фонида ҳал қилиш деярли имконсиз. Шунинг учун ҳам ушбу энергетика тизимларининг ягона Марказий Осиё ҳалқасида биргаликда ишлаши Марказий Осиё энергетика тизимларининг ишончли тарзда параллель ишлашини таъминлаш, нафақат улар, балки узоқ қўшнилар билан ҳам ўзаро манфаатли ҳамкорликни кенгайтиришнинг долзарб эҳтиёжидир», — деди Шамсиев.
Тожикистон аъзо бўлгач, нима кутилмоқда?
Asiaplustj.info нашрининг қайд этишича, сув ва энергия ресурсларидан биргаликда мувофиқлаштирилган фойдаланиш минтақадаги барча мамлакатларга фойда келтиради.
Тожикистон ва Қирғизистон энди куз-қиш мавсумида электр энергияси танқислигига дуч келмайди, Ўзбекистон, Қозоғистон ва Туркманистон эса суғориш мавсумида сувсиз қолмайди.
Тожикистон қишки сув омборига қайтади (ҳозирда у ёзда сув тўплайди) ва мамлакатнинг электр энергиясига бўлган эҳтиёжи трансчегаравий дарёларнинг қуйи оқимидаги мамлакатлардан етказиб бериладиган таъминот ҳисобидан қопланади.
Ёзда Тожикистон қишда тўпланган сувдан қўшниларининг суғориш сувига бўлган эҳтиёжини қондириш учун фойдаланади.

Таджикистан может присоединиться к единой энергетической системе Центральной Азии до конца мая. Об этом в ходе Энергетической недели (UEW 2024) в Ташкенте 14 мая сообщил министр энергетики Узбекистан Журабек Мирзамахмудов, передаёт корреспондент «Газеты.uz».
«Мы развиваем межрегиональную торговлю и межрегиональное сотрудничество, мы уже очень тесно сотрудничаем по поставкам, экспорту, импорту и транзиту электроэнергии с нашими соседями — Казахстаном, Кыргызстаном, Туркменистаном. В этом месяце мы ожидаем, что Таджикистан также присоединится к нашей единой энергетической сети Центральной Азии», — заявил он.
В конце 2021 года в Таджикистане стали обсуждать возвращение страны в единую энергосистему Центральной Азии. Министр промышленности и новых технологий Шерали Кабир заявлял, что Таджикистан уже в 2022 году вернётся в единую энергосистему, однако этот вопрос откладывался несколько раз.
«Мы до сих планируем до конца этого года подготовить северную часть [энергосистемы Таджикистана] для подключения, но непосредственно запуск этой линии будет осуществлён в апреле 2024 года», — отмечал министр энергетики и водных ресурсов Таджикистана Далер Джума.
Об ОЭС
Объединённая энергосистема (ОЭС) Центральной Азии и Юга Казахстана была создана в 1970-е годы. Она управлялась Координационно-диспетчерским центром в Ташкенте и позволяла балансировать сезонные колебания спроса на электроэнергию и потребности в воде в ирригационный период.
В зимнее время Таджикистан и Кыргызстан накапливали воду в водохранилищах и получали электроэнергию и энергоресурсы (уголь и природный газ) из Узбекистана, Казахстана и Туркменистана. В летнее же время Таджикистан и Кыргызстан направляли накопленную зимой воду соседям по региону для полива сельхозугодий. Также летом Таджикистан и Кыргызстан поставляли соседним республикам электроэнергию, производимую в избыточном объеме.
Директор Координационно-диспетчерского центра «Энергия» Хамидулла Шамсиев в начале 2022 года отмечал, что Туркменистан вышел из состава ОЭС в 2003 году по собственной инициативе, найдя себе рынок сбыта в лице иранской энергосистемы, с которой он работает сейчас в параллельном режиме. Туркменистан с Узбекистаном работает по так называемым «островным» схемам, выделяя отдельные генераторы в узбекскую сторону.
Таджикистан был в своё время отделён от параллельной работы из-за многократных нарушений условий параллельной работы, причём это было совместно принятое решение остальных участников ОЭС ЦА, указывал Шамсиев. Сейчас при финансовой поддержке Азиатского банка развития ведётся работа по переподключению энергосистемы Таджикистана к ОЭС Центральной Азии.
«Таджикская энергосистема все эти годы самостоятельно регулировала частоту, чему способствовали большие резервы, имеющиеся на её гидростанциях. Тепловыми станциями (как в Казахстане и Узбекистане) или слабыми резервами на гидростанциях (как в Кыргызстане в последние годы) решить эту задачу практически невозможно. Именно поэтому совместная работа этих энергосистем в едином центральноазиатском кольце — это насущная необходимость для обеспечения надёжной параллельной работы энергосистем Центральной Азии, расширения взаимовыгодного сотрудничества не только между ними, но и дальними соседями», — заявлял Шамсиев.
Что ожидается после присоединения Таджикистана?
Как отмечает Asiaplustj.info, совместное согласованное использование водно-энергетических ресурсов на руку всем странам региона.
Таджикистан и Кыргызстан не будут больше сталкиваться с дефицитом электричества в осенне-зимнем периоде, а Узбекистан, Казахстан и Туркменистан в поливном сезоне не останутся без воды.
Таджикистан вернётся к зимнему накоплению воды (на данный момент воду накапливает летом), а потребности страны в электричестве будут покрыты за счёт поставок из стран низовья трансграничных рек.
Летом Таджикистан за счёт накопленной зимой воды будет обеспечивать потребности соседей в поливной воде.