Yo‘l-transport infratuzilmasi va atmosfera ifloslanishiga doir masalalarning dolzarbligi, ushbu mavzularda ko‘plab aholi murojaatlari va muhokamalari mavjudligidan kelib chiqqan holda, Toshkent shahar hokimligida hokimlik, Toshkent Invest AJ, Global ekologik fond (GEF), Xitoyning CRRC Group kompaniyasi, BMT TD va Transport vazirligi vakillarining ishtirokida uchrashuv tashkil etildi, deya xabar qildi poytaxt hokimligi.
Yig‘ilishda jamoat transportini takomillashtirish, yashil yoqilg‘ida harakatlanadigan transport vositalari ulushini oshirish, mikromobillikni kengaytirish, yo‘lovchilar va haydovchilar uchun qulaylik yaratish masalalari muhokama qilindi.
Xususan, tadbir davomida “Toshkent shahrida kam uglerodli transportga investitsiyalarni jalb qilishni jadallashtirish” loyihasi taqdim etildi. Loyiha GEF va BMT Taraqqiyot dasturi ko‘magida ishlab chiqilgan bo‘lib, poytaxtning eng gavjum ko‘chalaridan biri Shota Rustaveli ko‘chasi bo‘ylab yashil transport yo‘lagini yaratishni sinov tariqasida taklif qilmoqda. Loyiha haqida yaqin kunlarda “Gazeta.uz” batafsil ma’lumot beradi.
Shuningdek, CRRC Group kompaniyasi vakillari ishlab chiqarilayotgan transport vositalari haqida batafsil ma’lumot berdi. Xususan, g‘ildirakli tramvaylarning afzalliklari, qulayligi, samaradorligi va sig‘imi haqida so‘z yuritilib, ularni poytaxt transport tizimiga integratsiyalashuvi taklif etildi.
Uchrashuv yakunida tomonlar kelgusida eng samarali yechimlarga erishish uchun hamkorlikda ishlash va munozaralarni davom ettirishga kelishib oldi.
G‘ildirakli tramvay nima?
CRRC dan SRT g‘ildirakli tramvay — bu g‘ildirakli “avtobus” bo‘lib, tramvayga o‘xshash belgilangan yo‘l hududi bo‘ylab harakatlanadi, deb yozadi temir yo‘l transportiga ixtisoslashgan axborot agentligi Rollingstock. G‘ildirakli tramvay sun’iy yo‘ldosh navigatsiya tizimi bilan sinxronlashtirilgan avtomatik boshqaruv tizimi bilan jihozlangan.
Tortishish quvvati 25 km bo‘lgan litiy-ionli batareyalar bilan ta’minlanadi. Zaryadlash vaqti 10 minut. Transport 176 yo‘lovchini sig‘dira oladi, 70 km/soat tezlikda harakatlana oladi va radiusi 15 m bo‘lgan egri chiziqlar bo‘ylab harakatlana oladi. Harakatlanuvchi tarkibni vodorod yonilg‘i bilan jihozlash va masofani 200 km gacha oshirish mumkin.
Hozirda Malayziya va Avstraliyada quvvat zaxirasi 245 km bo‘lgan birinchi avlod ART g‘ildirakli uch seksiyali “tramvay” sinovdan o‘tkazilmoqda.
CRRC Xitoy korporatsiyasi bo‘lib, dunyodagi eng yirik temir yo‘l transporti ishlab chiqaruvchisi hisoblanadi, u jahon bozorining qariyb yarmini egallaydi.

Хокимият Ташкента провёл встречу с представителями компании «Ташкент Инвест», Глобального экологического фонда (GEF), китайской компании CRRC, ПРООН и Министерства транспорта по вопросам дорожно-транспортной инфраструктуры и снижения вредных выбросов в атмосферу, сообщила пресс-служба столичной администрации.
На встрече обсуждены вопросы оптимизации общественного транспорта, увеличения доли транспортных средств на зелёном топливе, расширения микромобильности, создания удобств как для пассажиров, так и для водителей.
В ходе мероприятия был презентован проект «Активизация привлечения инвестиций в низкоуглеродный транспорт в Ташкенте». Проект разработан при поддержке GEF и ПРООН и направлен на создание зелёного транспортного коридора по улице Шота Руставели — одной из самых загруженных улиц столицы. «Газета.uz» подробно расскажет о проекте в ближайшее время.
Представители компании CRRC рассказали о производимых транспортных средствах и отметили «преимущества, удобство, экономичность и вместительность колёсных трамваев». Они предложили интегрировать их в столичную транспортную систему.
Стороны договорились продолжить совместную работу и обсуждения «для достижения наиболее эффективных решений в будущем».
Что такое «колёсный трамвай»?
«Колёсный трамвай» SRT от CRRC — это электробус, курсирующий по выделенной и размеченной зоне проезжей части аналогично трамваю, пишет специализированное на рельсовом транспорте ИА Rollingstock. Машина оборудована системой автоведения, синхронизированной со спутниковой навигационной системой.
Тяга обеспечивается литий-ионными аккумуляторами с запасом хода в 25 км. Время зарядки составляет 10 минут. Машина может вмещать 176 пассажиров, курсировать со скоростью 70 км/ч и проходить кривые радиусом 15 м. Предусмотрена возможность оснащения подвижного состава водородными топливными элементами для увеличения запаса хода до 200 км.
Сейчас колёсный трёхсекционный «трамвай» первого поколения ART с запасом хода 245 км проходит испытания в Малайзии и Австралии.
CRRC — китайская корпорация, крупнейший в мире производитель железнодорожного транспорта, занимающий около половины мирового рынка.