Eron parlamenti 20-sentabr kuni ayollar majburiy islomiy kiyinish qoidalarini buzganliklari uchun jazoni kuchaytiruvchi “Hijob va iffat to‘g‘risida”gi qonunni ma’qulladi, deb xabar beradi Al Jazeera.
Parlamentning 152 nafar deputati qonunni yoqlab ovoz bergan, 34 nafar deputat qarshi, 7 nafari betaraf qolgan. Qonun uch yil muddatga eksperimental tarzda amal qiladi. Endi u din arboblari va huquq bo‘yicha ekspertlardan iborat Eronning parlamentdan yuqori maxsus organi — Konstitutsiyani qo‘riqlash kengashi tomonidan tasdiqlanishi kerak.
Qonunga ko‘ra, ayollarning “tor kiyim, shuningdek, bo‘yin ostidagi, to‘piqdan yuqorida yoki bilakdan yuqorida tananing qismlarini ko‘rsatadigan kiyim” kiyishlari mumkin emas. Erkaklarga esa “tananing ko‘krak ostidagi, to‘piqlari yoki yelkalari ustidagi qismlarini ko‘rsatadigan ochiq kiyim” kiyish taqiqlanadi. Hujjat jami 70 dan ortiq moddadan iborat.
BBC News aniqlik kiritishicha, jamoat joylarida nomaqbul kiyim kiygan holda qo‘lga olingan odamlar “to‘rtinchi darajali” jazoga tortiladi. Eron Jinoyat kodeksiga ko‘ra, bu 5 yildan 10 yilgacha qamoq jazosi va 180 dan 360 million rialgacha (3600 dollardan 7300 dollargacha) jarima solish degani.
Shuningdek, qonun “uyushgan tarzda” yohud “xorijiy yoki dushman hukumatlar, ommaviy axborot vositalari, guruhlar yoki tashkilotlar bilan hamkorlikda” kiyinish qoidalari buzishni targ‘ib qilgan shaxslarga 5 yildan 10 yilgacha ozodlikdan mahrum etishni nazarda tutadi.
Ommaviy axborot vositalari va ijtimoiy tarmoqlarda “yalang‘ochlikni targ‘ib qiluvchi” yoki “hijobni masxara qiladigan” shaxslar, shuningdek, ayol haydovchi yoki yo‘lovchi hijob yoki tegishli kiyimda bo‘lmagan transport vositalari egalariga jarima belgilandi.
Xususiy korxonalar va biznes egalari kiyinish qoidalarining buzilishini “biron-bir tarzda targ‘ib qilsalar” jarimaga tortiladi, ularga sayohat qilish taqiqlanadi va qamoq jazosiga tortiladi, deb yozadi Al Jazeera.
Birlashgan Millatlar Tashkilotining inson huquqlari bo‘yicha ekspertlari ushbu qonunni “gender aparteidining shakli” va Eron rasmiylarining “ayol-qizlarning irodasini to‘liq bo‘ysundirishga qaratilgan tizimli diskriminatsiyasining bir qismi” deb atashdi. Ular ushbu hujjat ayollarning asosiy huquqlari, jumladan, madaniy hayotda ishtirok etish huquqi, fikr va harakat erkinligi, tinch namoyishlar o‘tkazish huquqi, ijtimoiy, ta’lim va sog‘liqni saqlash xizmatlaridan foydalanish huquqini buzayotganini ta’kidladi.
Qonun hijobni noto‘g‘ri o‘ragani uchun hibsga olinganidan so‘ng politsiya hibsxonasida vafot etgan Mahsa Amini voqeasiga bir yil bo‘lishi munosabati bilan qabul qilingan. Uning o‘limi butun Eron bo‘ylab keng tarqalgan noroziliklarga sabab bo‘lgandi. Namoyishchilar gender tengligi, islohotlar va rejim o‘zgarishini talab qilishgandi. Noroziliklar davomida ayollar hijoblarini yoqib, sochlarini kesishgandi.
Eron hukumati norozilik namoyishlarini shafqatsizlarcha bostirdi, BMT hisob-kitoblariga ko‘ra, ularda qatnashgani uchun 20 mingga yaqin odam hibsga olingan. Mamlakatda 2022-yilda qatl etilganlar soni 2021-yilga nisbatan 75 foizga oshgan — jami 582 kishi qatl etilgan.
Iyul oyida norozilik namoyishlaridan so‘ng g‘oyib bo‘lgan “axloq politsiyasi” islomiy kiyinish qoidalarini tatbiq etish uchun Eron shaharlarida piyoda va avtomobil patrullarini qayta boshladi.
Hijob kiyish 1983-yilda, islomiy inqilobdan to‘rt yil o‘tib, mamlakatda monarxiya ag‘darib, Islom respublikasi e’lon qilinganida, barcha Eron ayollari uchun majburiy bo‘lgan. Eronning amaldagi Jinoyat kodeksiga ko‘ra, omma oldida hijobsiz ko‘rinish bergan ayollar 10 kundan ikki oygacha qamoq yoki jarimaga tortilishi mumkin.

Парламент Ирана 20 сентября одобрил закон «О хиджабе и целомудрии», ужесточающий наказание для женщин за нарушение обязательного исламского дресс-кода, сообщает Al Jazeera.
За закон проголосовали 152 члена парламента, против выступили 34 депутата, воздержались — 7. Срок действия закона на экспериментальной основе составит три года. Теперь его должен одобрить Совет стражей Конституции — специальный надпарламентский орган власти в Иране, состоящий из священнослужителей и экспертов по правовым вопросам.
Согласно закону, неприемлемой для женщин считается «обтягивающая одежда, а также одежда, открывающая части тела ниже шеи, выше лодыжек или выше предплечий». Для мужчин это «открытая одежда, в которой видны части тела ниже груди, выше лодыжек или плечи». Всего документ содержит больше 70 статей.
Как уточняет BBC News, людей, задержанных в неподобающей одежде в общественных местах, ждёт наказание «четвёртой степени». По Уголовному кодексу Ирана, это означает тюремное заключение на срок от 5 до 10 лет и штраф от 180 до 360 млн риалов (от 3600 до 7300 долларов).
Закон также предусматривает от 5 до 10 лет лишения свободы для людей, пропагандирующих нарушение дресс-кода «организованно» или «в сотрудничестве с иностранными или враждебными правительствами, СМИ, группами или организациями».
Для тех, кто «пропагандирует наготу» или «высмеивает хиджаб» в СМИ и социальных сетях, а также для владельцев транспортных средств, в которых женщина-водитель или пассажир не носит хиджаб или соответствующую одежду, предусмотрены штрафы.
Частные предприятия и владельцев бизнеса ожидают штрафы, запрет на выезд из страны и тюремные сроки, если они будут «каким-либо образом пропагандировать» нарушение дресс-кода, пишет Al Jazeera.
Эксперты ООН по правам человека назвали закон «формой гендерного апартеида» и частью системной дискриминации иранских властей «с целью подавить волю женщин и девочек вплоть до их полного подчинения». Они отметили, что документ нарушает основные права женщин, включая право на участие в культурной жизни, право на свободу мнений и свободу передвижения, право на мирный протест, а также право на доступ к социальным, образовательным и медицинским услугам.
Закон принят в годовщину смерти Махсы Амини, скончавшейся в полицейском участке после задержания за неправильное ношение хиджаба. Её смерть вызвала массовые протесты по всему Ирану. Митингующие требовали гендерного равенства, реформ и смены режима, женщины сжигали хиджабы и отрезали волосы.
Иранские власти жестоко подавили протесты, задержав, по оценке ООН, до 20 тысяч человек за участие в них. Число казней в стране в 2022 году выросло на 75% по сравнению с 2021 году — всего было казнено 582 человека.
В июле «полиция нравов», исчезнувшая после протестов, возобновила пешие и автомобильные патрули в городах Ирана, чтобы следить за соблюдением исламского дресс-кода.
Ношение хиджаба стало обязательным для всех женщин Ирана в 1983 году, спустя четыре года после Исламской революции, когда в стране была свергнута монархия и провозглашена исламская республика. По действующей редакции уголовного кодекса Ирана, женщины, замеченные на публике без хиджаба, могут быть приговорены к тюремному заключению на срок от 10 дней до двух месяцев или штрафу.