Эрон «ахлоқ полицияси» 16 июль куни мамлакатда мажбурий ҳижоб ўраш қоидаларига риоя этилишини назорат қилиш учун пиёда ва автомобиль патрулларини тиклади, деб хабар берди Al Jazeera.
Полиция биринчи навбатда кийиниш қоидаларига риоя қилмаган аёлларга ҳижобни тўғри ўраш ёки қандай кийимларни кийиш бўйича огоҳлантиришлар беради. «Ушбу меъёрларни бузмоқчи бўлганлар» ҳибсга олиниши ва «қайта тарбия марказлари»га олиб кетилиши мумкин.
Ўтган йили мамлакат бўйлаб кенг кўламли намойишлардан сўнг «ахлоқ полицияси» Эрон кўчаларида патруллик қилишни тўхтатганди. Бунга 22 ёшли Маҳса Аминийнинг ўлими сабаб бўлган — у ҳижобни талаб этилганидек ўрамагани учун ҳибсга олинганидан кўп ўтмай вафот этган. Намойишчилар гендер тенглиги, кенг қамровли ислоҳотлар ва режим ўзгаришини талаб қилган. Аёллар норозилик сифатида ҳижобларини ёқиб, сочларини кесган.
Эрон ҳукумати норозилик намойишларини шафқатсизларча бостирган, БМТ маълумотларига кўра, уларда қатнашгани учун 20 мингга яқин одам ҳибсга олинган. Мамлакатда 2022 йилда қатл этилганлар сони 2021 йилга нисбатан 75 фоизга ошган — жами 582 киши қатл этилган.
Ҳижоб ўраш Эронда 1983 йилда Ислом инқилобидан тўрт йил ўтиб, мамлакатда монархия ағдариб, Ислом республикаси эълон қилинганидан кейин барча аёллар учун мажбурий бўлган. Эроннинг амалдаги Жиноят кодексига кўра, жамоат жойларида ҳижобсиз кўриниш берган аёллар 10 кундан 2 ойгача қамоқ жазосига ҳукм қилиниши ёки жаримага тортилиши мумкин.

Иранская «полиция нравов» с 16 июля возобновила пешие и автомобильные патрули, чтобы следить за соблюдением в стране правил обязательного ношения хиджаба, сообщает Al Jazeera.
Полицейские будут сначала выносить предупреждения женщинам, которые не соблюдают дресс-код — например, чтобы они правильно носили хиджаб или сменили одежду на «что-то более свободное и подобающее». Тех, кто будет «настаивать на нарушении этих норм» могут арестовать и доставить в «центры перевоспитания» при полиции.
«Полиция нравов» перестала патрулировать улицы Ирана после масштабных акций протестов по всей стране в прошлом году. Поводом для них стала гибель 22-летней Махсы Амини — она скончалась вскоре после задержания за неправильное ношение хиджаба. Протестующие требовали гендерного равенства, масштабных реформ и смены режима. Женщины в знак протеста сжигали хиджабы и отрезали волосы.
Власти Ирана жестоко подавили протесты, задержав, по оценке ООН, до 20 тысяч человек за участие в них. Число казней в стране в 2022 году выросло на 75% по сравнению с 2021 году — всего было казнено 582 человека.
Ношение хиджаба стало обязательным для всех женщин Ирана в 1983 году, спустя четыре года после Исламской революции, когда в стране была свергнута монархия и провозглашена исламская республика. По действующей редакции уголовного кодекса Ирана, женщины, замеченные на публике без хиджаба, могут быть приговорены к тюремному заключению на срок от 10 дней до двух месяцев или штрафу.