Iyul oyida O‘zbekiston Xitoyga tabiiy gaz eksportini qiymat ko‘rsatkichida oshirdi, deya xabar qildi Xitoy Xalq Respublikasi Bosh bojxona boshqarmasi.
Avval xabar berganimizdek, aprel oyida O‘zbekiston o‘sha oyda 40,47 mln dollarlik “zangori olov” eksportini tikladi. May oyida yetkazib berish hajmi 78,16 mln, iyunda 85,27 mln, iyulda esa o‘tgan oyga nisbatan 7,2 foizga ko‘proq — 91,39 mln dollarga oshgan.
Yil boshidan buyon eksport hajmi umumiy 295,3 mln dollarni tashkil etdi, bu o‘tgan yilning shu davriga nisbatan 41,6 foizga kam — 505,87 mln dollar. Buni yanvar-mart oylarida O‘zbekistondagi energetika inqirozi fonida gaz eksporti to‘xtatilgani bilan izohlash mumkin.
O‘tgan oydagi ko‘rsatkichlarni solishtiradigan bo‘lsak, 2022-yil iyul oyida 99,55 mln dollarlik gaz yetkazib berilgan.
Ayni paytda Turkmaniston Xitoyga gaz yetkazib berish bo‘yicha yetakchi bo‘lib qolmoqda va yetti oy davomida 5,85 mlrd dollarlik gaz eksport qildi (o‘tgan yilning shu davriga nisbatan +10 foiz). Ikkinchi o‘rinni esa Rossiya egalladi, u yetkazib berish hajmini qariyb ikki baravar oshirib, 3,94 mlrd dollarga yetkazdi. Myanma (861 mln dollar) va Qozog‘iston (614 mln dollar) keyingi o‘rinlarda turibdi.
“Gazeta.uz” avvalroq O‘zbekiston va Xitoy o‘rtasidagi gaz eksporti bo‘yicha ma’lumotlar bir necha martaga farq qilayotganini yozgan edi. Energetika vaziri Jo‘rabek Mirzamahmudov buni Xitoy turkman gazi tranzitini ham hisobga olishi bilan izohladi. Bizning hisob-kitoblarimizga ko‘ra, hatto buni hisobga olgan taqdirda ham, statistika katta farq qilishi mumkin.
Avval xabar berganimizdek, yilning dastlabki olti oyida O‘zbekistonda gaz qazib olish hajmi o‘tgan yilning shu davriga nisbatan 9,6 foizga yoki 2,51 mlrd kub metrga kamaygan.
Avvalroq “Turkmangaz” davlat konserni raisi o‘rinbosari Mirad Archayev Turkmaniston Rossiyaning O‘zbekiston va Qozog‘iston bilan “gaz ittifoqi” bo‘yicha bayonotlardan xavotirda ekanini bildirgan edi. Uning so‘zlariga ko‘ra, bu Xitoyga gaz eksport qiluvchi Turkmaniston manfaatlariga daxl qiladi. U Turkmaniston-Xitoy gaz quvuri boshqa davlatlardan Xitoyga gaz yetkazib berish uchun ishlatilishi mumkinligidan xavotirda.
Keyinroq Qozog‘iston Energetika vazirligi Rossiya va O‘zbekiston bilan uch tomonlama gaz ittifoqini yaratish bo‘yicha rasmiy takliflar olmaganini ma’lum qildi. Ushbu davlatlar bilan gaz sohasida hamkorlik ikki tomonlama formatda amalga oshirilmoqda, deya ta’kidladi vazirlik.

В июле Узбекистан нарастил экспорт природного газа в Китай в стоимостном выражении, сообщило Главное таможенное управление КНР.
Как мы сообщали, в апреле Узбекистан возобновил экспорт «голубого топлива», который за тот месяце составил 40,47 млн долларов. В мае объём поставок вырос до 78,16 млн долларов, а в июне — 85,27 млн долларов, а в июле — 91,39 млн долларов, что на 7,2% больше показателя предыдущего месяца.
Суммарно экспорт с начала года составил 295,3 млн долларов, что на 41,6% меньше показателя за аналогичный период прошлого года — 505,87 млн долларов. Это можно объяснить приостановкой экспорта газа в январе-марте на фоне энергокризиса в Узбекистане.
Если сравнить показатели только за прошлый месяц, то в июле 2022 года было поставлено газа на 99,55 млн долларов.
Лидером по поставкам газа в Китай остаётся Туркменистан, экспортировавший за семь месяцев газа на 5,85 млрд долларов (+10% по сравнению с аналогичные периодом прошлого года). Второе место заняла Россия, почти вдвое увеличившая поставки, — до 3,94 млрд долларов. Следом идут Мьянма ($861 млн) и Казахстан ($614 млн).
Как мы сообщали ранее, за шесть первых месяцев года добыча газа в Узбекистане упала на 9,6%, или на 2,51 млрд кубометров, по сравнению с аналогичным периодом прошлого года.
Ранее заместитель председателя государственного концерна «Туркменгаз» Мырад Арчаев выразил обеспокоенность заявлением России о заинтересованности других стран к «газовому альянсу», в который сейчас входят Россия, Казахстан и Узбекистан. По его словам, это затрагивает интересы Туркменистана, который экспортирует газ в Китай. Он опасается, что для поставок газа из других стран в Китай может использоваться газопровод «Туркменистан — Китай».
Минэнерго Казахстана заявило, что не получало официальных предложений по созданию трёхстороннего газового союза с Россией и Узбекистаном. Сотрудничество в газовой сфере с этими странами проводится в двустороннем формате, отметили в ведомстве.