“O‘zbekneftgaz” raqamli transformatsiyasining iqtisodiy samarasi 64,4 mln dollarni tashkil etdi. Bu haqda juma kuni press-tur davomida kompaniyaning Modellashtirish markazi rahbari o‘rinbosari Anvar Murodov ma’lum qildi.
Konsepsiya doirasida neft va gaz konlarini 3D modellashtirish, mavjud geologik-texnik ma’lumotlarni raqamlashtirish va yagona ma’lumotlar bazasini shakllantirish bo‘yicha Raqamli kon (E-kon) dasturi ishlab chiqildi, Modellashtirish markazi tashkil etildi.
E-kon — “O‘zbekneftgaz” AJ (118 ta kon) yer qa’ridan foydalanish tarkibidagi konlar samaradorligini bashorat qilish vositalari bilan birgalikda uglevodorod qazib olish tizimini operativ tahlil qilish hamda boshqarish uchun dasturiy-texnik kompleksi.
“O‘zLITIneftgaz” boshqaruvi raisi Ulug‘bek Nazarov. Foto: “O‘zbekneftgaz”
Kompleks qazib olinayotgan gazni axborotlashtirish va raqamlashtirishni gazni yo‘ldosh suvdan ajratib olishni ta’minlovchi yer usti kon uskunalari tizimi bilan to‘liq integratsiya qilishga qaratilgan. Bu favqulodda vaziyatlarning oldini olish va bartaraf etish bo‘yicha muammolarni tezkor hal qilish, har bir alohida quduq va konlarning texnologik rejimlarini optimallashtirish bo‘yicha o‘z vaqtida qaror qabul qilish uchun quduq unumdorligining real qiymatlarini hisobga olishga yordam beradi.
2019−2023-yillarda “O‘zbekneftgaz” tomonidan 7200 dan ortiq quduqlar bo‘yicha 470 mingga yaqin geologik va texnik ma’lumotlar, shuningdek, 1400 dan ortiq quduqlar bo‘yicha 44 mingta geofizik tadqiqotlar natijalari raqamlashtirildi.
Shuningdek, Amerikaning Schlumberger kompaniyasi bilan hamkorlikda O‘zbekiston neft-gaz sanoatining yagona milliy ma’lumotlar bazasi yaratildi.
Yer osti geologik ma’lumotlarini raqamlashtirish orqali 122 ta konning raqamli geologik modellari, 83 ta konning gidrodinamik modeli, 52 ta konning yer usti tarmoqlari modellari ishlab chiqildi.
Anvar Murodov. Foto: “Gazeta.uz”
“Schlumberger mutaxassislari bilan birgalikda eXchroma texnologiyasidan foydalangan holda Ustyurt hududidagi Yuqori Yura (J3) konlarining 3D seysmik kublarini qayta tahlil qilish natijasida „Inom“, „Aslan“, „Shimoliy Berdaq“, „Quyi Surgil“ va „Sharqiy Berdaq“ katta istiqbolga ega bo‘lgan paleokanallarni (qadimgi daryo o‘zanlarini) aniqlashga muvaffaq bo‘lindi”, — deya ma’lum qildi kompaniya vakili.
Raqamlashtirish tufayli ekspluatatsiya qilinayotgan konlarda geologik xavflarni 40−45 foizdan 5−10 foizgacha kamaytirish va 64,4 mln dollarlik iqtisodiy foyda olish imkoni bo‘ldi. Ya’ni, endi “O‘zbekneftgaz” konlarni ekspluatatsiya qilishning 100−200 ta variantini tahlil qilib, so‘ngra quduqlar va burg‘ulash uchun eng maqbul joyni tanlashi mumkin bo‘ladi (ilgari xato qilib, yer osti suvlari ko‘p bo‘lgan joyni tanlashi mumkin edi).
“Quyi-Sharqiy Berdaq”, “Quyi Surg‘il”, “Sho‘rtan”, “Dengizko‘l”, “Alan”, “Tegirmon”, “Kulbeshkak”, “Doyaxotin” va boshqa ko‘plab konlarda 150 ta quduqning loyihalash joylari ko‘rib chiqildi.
May oyida “O‘zbekneftgaz” AJ raisi Bahodirjon Sidiqov gaz qazib olishni keskin oshirish vazifasiga erishish uchun konlar va quduqlarni raqamlashtirish zarurligini ta’kidlagan edi. Unga ko‘ra, bu ishlarni yil oxirigacha yakunlash rejalashtirilgan.

Экономический эффект цифровой трансформации «Узбекнефтегаза» составил 64,4 млн долларов. Об этом сообщил заместитель начальника Центра моделирования компании Анвар Муродов во время пресс-тура в пятницу.
В рамках концепии разработана программа «Цифровое месторождение» (E-kon) и создан Центр моделирования для 3D-моделирования нефтегазовых месторождений, цифровизации имеющейся геолого-технической информации и формирования единой базы данных.
E-kon — это программно-технический комплекс оперативного анализа и управления системой добычи углеводородного сырья, в комплексе с инструментальными средствами прогнозирования показателей эксплуатации месторождений, находящихся в недропользовании АО «Узбекнефтегаз» (118 месторождений).
узбекнефтегаз, цифровизация
Председатель правления «УзЛИТИнефтегаз» Улугбек Назаров. Фото: «Узбекнефтегаз»
Комплекс направлен на полную информатизацию и цифровизацию добычи газа в интеграции с системами наземного обустройства месторождений, обеспечивающими отделение газа от попутно добываемой воды. Это поможет учитывать реальные значения продуктивности скважин для оперативного решения задач по предупреждению и исключению аварийных ситуаций, своевременному принятию решений по оптимизации технологических режимов эксплуатации каждой отдельной скважины и месторождений в целом.
В 2019—2023 годах «Узбекнефтегаз» оцифровал около 470 тысяч геологических и технических данных по более чем 7200 скважинам, а также результаты 44 тысяч геофизических исследований на более чем 1400 скважинах.
Кроме того, создана единая национальная база данных нефтегазовой отрасли Узбекистана при сотрудничестве с американской компанией Schlumberger.
Путём цифровизации подземных геологических данных были разработаны цифровые геологические модели 122 месторождений, гидродинамические модели 83 месторождений, модели наземных сетей 52 месторождений.
Анвар Муродов. Фото: «Газета.uz»
«В результате повторного анализа 3D-данных сейсмических кубов верхнеюрских (J3) отложений Устюртского региона с помощью технологии eХchroma совместно со специалистами компании Schlumberger удалось установить, что на месторождениях „Ином“, „Аслан“, „Северный Бердак“, „Нижний Сургил“ и „Восточный Бердак“ могут быть обнаружены палеорусла (древние русла рек) с высокой перспективой [нахождения природных ресурсов]», — заявили в компании.
За счёт цифровизации удалось снизить геологические риски на эксплуатируемых месторождениях с 40−45% до 5−10% и получить экономическую выгоду на 64,4 млн долларов. То есть теперь «Узбекнефтегаз» сможет анализировать 100−200 вариантов эксплуатации месторождений, а затем выбирать наиболее оптимальное расположение скважин и мест для бурения (раньше по ошибке могли выбрать место с большим объёмом подземных вод).
На месторождениях «Нижний Восточный Бердак», «Нижний Сургил», «Шуртан», «Денизкуль», «Алан», «Тегирмон», «Кулбешкак», «Дояхотин» и многих других уже пересмотрены проектные расположения 150 скважин.
В мае председатель «Узбекнефтегаза» Баходиржон Сидиков отмечал, что для выполнения задачи по резкому увеличению добычи газа требуется цифровизация месторождений и скважин. По его словам, эти работы планируется завершить до конца года.