Erkin Erkamovich Rustamov Toshkent viloyati Zangiota tumaniga hokim etib tayinlandi, deb xabar qildi 7-avgust kuni viloyat hokimligi matbuot xizmati. Avvalgi hokim Abdivahob Tamikayev 3-avgust kuni O‘zbekiston prezidenti Shavkat Mirziyoyevning viloyatga tashrifidan so‘ng o‘z arizasiga binoan lavozimidan ozod etilgandi.
Erkin Rustamov ushbu tayinlovga qadar iqtisodiyot va moliya vaziri o‘rinbosari lavozimida ishlab kelgan. U bilan bir kunda iqtisodiyot va moliya vazirining yana bir o‘rinbosari — Dilshod Sultonov Toshkent viloyati Yangiyo‘l shahriga hokim etib tayinlangan.
Erkin Rustamov 1984-yilda Toshkent viloyati Bo‘stonliq tumanida tug‘ilgan. 2005-yilda Toshkent davlat texnika universiteti bakalavriatini, 2007-yilda esa shu universitetning magistratura bosqichini tamomlagan.
Yil boshida Iqtisodiyot va moliya vazirligi tashkil etilgunga qadar 2022-yil sentabrdan iqtisodiy taraqqiyot va kambag‘allikni qisqartirish vazirining birinchi o‘rinbosari lavozimida ishlab kelgan.
Bundan tashqari, Vazirlar Mahkamasining Makroiqtisodiy tahlil, tarkibiy o‘zgartirishlar, bank-moliya tizimi, davlat aktivlarini boshqarish, raqobatni rivojlantirish, tadbirkorlikni qo‘llab-quvvatlash va kambag‘allikni qisqartirish masalalari kotibiyati mudirining birinchi o‘rinbosari lavozimida faoliyat yuritgan.
Qayd etilishicha, Erkin Rustamov nomzodi Zangiota hokimi v.b. lavozimiga Shavkat Mirziyoyev tomonidan tavsiya etilgan (Dilshod Sultonovning nomzodi singari).
эркин рuсtaмоv, тошкент viloyati, зангиоta tumanи
Tayinlov e’lon qilingan xalq deputatlari tuman kengashi sessiyasida so‘zga chiqqan viloyat hokimi Zoyir Mirzayev Zangiota tumanini obodonlashtirish borasidagi bir qator kamchiliklarga to‘xtalib o‘tdi.
U, xususan, viloyat hokimining qishloq va suv xo‘jaligi masalalari bo‘yicha o‘rinbosarlari qatori barcha viloyat tashkilotlari rahbarlarining lavozimlariga muvofiqligi masalasini ham ko‘rib chiqish zarurligini ta’kidladi.
“Tumanda aholi murojaatlari bilan ishlash mutlaqo qoniqarsiz. Bugun muddati o‘tib ketgan 100 dan ortiq murojaatlar bor. Murojaatlar bilan ishlash bo‘yicha zanjir bor: arizani aylanib-aylanib mahalla raisiga yuborish odati paydo bo‘lgan”, — deydi Zoyir Mirzayev.
“Sobiq hokim Abduvahob Tamikayev tajribali hokim edi. U kishi bilan turli yillarda yonma-yon ishladik. Biroq tumanning iqtisodiyoti orqaga ketishida tuman faollarining roli katta deb o‘ylayman”, — deya qo‘shimcha qildi u.
“Tumanda 15 ming aholi chetda ish izlab, sarson bo‘lib yuribdi. To‘g‘ri, ish o‘rinlari yaratilyapti. Lekin Zangiotadek salohiyatli joyda vaziyat maqtanarli emasligi achinarli”, — dedi viloyat hokimi.
“56 mahallada sartaroshxona, 38 ta mahallada go‘zallik salonlari yo‘q. Aholi bilan ishlash, ularning birlamchi ehtiyojlarini qondirish borasida qilinadigan ishlar ko‘p”, — dedi u.
Shuningdek, Zoyir Mirzayev yer ajratish sohasidagi qonunbuzarliklar, bolalarga bog‘chalarda joy yo‘qligi, qamrov qoniqarli emasligi (51,8 foiz), qurilish va sarmoya jalb etishda qoloqlik mavjudligini qayd etdi.
Shavkat Mirziyoyev 2-avgust kuni viloyatga tashrifi chog‘ida Toshkent viloyati hokimining kambag‘allikni qisqartirish masalalari bo‘yicha birinchi o‘rinbosari, Qibray va Yangiyo‘l tumanlari hokimlari va sektor rahbarlarini lavozimidan ozod etish bo‘yicha topshiriq bergandi. Shuningdek, viloyat hokimining yana ikki o‘rinbosariga hayfsan berilgan.
Ertasi kuni Bekobod va Zangiota tumanlari hokimlari lavozimidan ozod etilgani ma’lum bo‘lgan. Bir kun avval Bekobod tumaniga “Qishloq qurilish bank” departamenti boshlig‘ining o‘rinbosari lavozimida ishlab kelgan Shuhrat Mirzayev hokim etib tayinlangan.

И. о. хокима Зангиатинского района Ташкентской области назначен Эркин Эркамович Рустамов, сообщила 7 августа пресс-служба хокимията области. Предыдущий хоким Абдивахоб Тамикаев был уволен по собственному заявлению 3 августа после визита в область президента Узбекистана Шавката Мирзиёева.
Эркин Рустамов до этого назначения работал заместителем министра экономики и финансов. В один день с ним и. о. хокима города Янгиюля Ташкентской области был назначен другой замминистра экономики и финансов — Дилшод Султанов.
Эркин Рустамов родился в 1984 году в Бостанлыкском районе Ташкентской области. В 2005 году окончил бакалавриат Ташкентского государственного технического университета, а 2007 году — магистратуру этого же вуза.
До создания Министерства экономики и финансов в начале года с сентября 2022 года работал первым заместителем министра экономического развития и сокращения бедности.
Кроме того, был первым заместителем начальника секретариата макроэкономического анализа, структурных преобразований, финансово-банковской системы, управления государственными активами, поддержки предпринимательства и сокращения бедности Кабинета министров.
Кандидатура Эркина Рустамова на пост и. о. хокима Зангиатинского района была предложена президентом, как и кандидатура Дилшода Султанова.
зангиатинский район, ташкентская область, эркин рустамов
Выступая на сессии кенгаша народных депутатов района, где было объявлено о назначении, хоким области Зойир Мирзаев отметил ряд недостатков в развитии Зангиаты.
Он, в частности, заявил о необходимости рассмотреть вопрос соответствия должностям руководителей всех районных организаций, в том числе заместителя хокима по вопросам сельского и водного хозяйства.
«Работа с обращениями граждан в районе совершенно неудовлетворительная. Имеется более 100 просроченных обращений… Появилась привычка отправлять обращения, „прокрутив“ их, председателю махалли», — сказал Зойир Мирзаев.
«Бывший хоким Абдивахоб Тамикаев был опытным хокимом. С ним мы в разные годы работали бок о бок. Однако считаю, что в отставании экономики района высока роль актива района», — добавил он.
«15 тысяч населения района за рубежом, мучаются в поисках работы. Да, рабочие места создаются. Но в Зангиате с таким потенциалом ситуацией похвалиться нельзя», — отметил хоким области.
«В 56 махаллях нет парикмахерских, в 38 махаллях нет салонов красоты. Очень много предстоит сделать в сфере работы с населением, удовлетворения его основных потребностей», — указал он.
Зойир Мирзаев также отметил нарушения в сфере выделения земель, низкий уровень охвата детей детсадами (51,8%), отставание в строительстве и привлечении инвестиций.
2 августа во время посещения области Шавкат Мирзиёев поручил освободить от должностей первого замхокима Ташкентской области, ответственного за сокращение бедности, хокимов и руководителей секторов Кибрайского и Янгиюльского районов. Он также объявил выговор двум другим заместителям хокима области.
На следующий день стало известно об увольнении хокимов Бекабадского и Зангиатинского районов. Накануне Бекабадский район возглавил Шухрат Мирзаев, до этого работавший заместителем начальника департамента «Кишлок курилиш банка».